Olympus Studio 2: víceúčelový manažer a editor digitálních fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Olympus Studio 2: víceúčelový manažer a editor digitálních fotografií

12. června 2008, 00.00 | Firemní správce a především editor digitálních fotografií společnosti Olympus umí pracovat i s RAW snímky, podporuje správu barev a nabízí přehledné funkce na import, prohlížení, porovnávání, archivaci a zejména úpravy fotografií. Recenzi programu vám nyní nabízíme.

Jak už název programu napovídá, je Olympus Studio 2 firemní software společnosti Olympus, která ho nabízí ve verzích pro Windows i Mac OS X. Na rozdíl od zdarma dostupného balíku Olympus Master (původní Camedia Master) je Olympus Studio komerční správce a editor digitálních fotografií se zaměřením nejen na domácí uživatele, ale také na náročnější fotografy. Vyjma některých speciálních funkcí editoru v oblasti importu a editace RAW snímků pouze ve formátu ORF (Olympus Raw Format) je většina zbývajících funkcí Olympus Studia univerzální, takže lze program použít na práci s prakticky libovolnými JPEG digitálními fotografiemi a také s AVI, MOV a MPEG videem.

Na rozdíl od freewarového organizéru fotografií Olympus Master 2 (verze pro Windows i Mac OS X jsou automaticky dodávány ke všem novějším digitálním fotoaparátům Olympus) s integrovaným jednoduchým editorem fotografií nabízí Olympus Studio 2 výrazně lepší funkce pro úpravy digitálních snímků, rozšířené organizační a tiskové operace a mimo jiného i možnost ovládat fotoaparát z počítače přes USB kabel. Olympus Studio 2 je k dispozici ve 29 jazycích včetně češtiny a prodává se za 99 EUR, zkušební verzi programu si můžete stáhnout zdarma.

Ovládání fotoaparátu z počítače a upgrade firmware

Některé digitální fotoaparáty Olympus (například novější zrcadlovky a všeobecně všechny E-Systém kompatibilní digitální fotoaparáty Olympus) lze prostřednictvím Olympus Studia 2 ovládat přímo z počítače. Aktuální verze Studio 2.11 umí s pomocí E-Systemu naživo zobrazovat náhledy snímků (funkce Live View) z fotoaparátu a ovládat funkce fotoaparátu přímo z počítače, a to včetně ukládání pořízených snímků na pevný disk počítače či notebooku.

Upgrade firmware nemá smysl příliš rozebírat, je to velmi jednoduché a umí to i freewarový Olympus Master 2. Připojíte fotoaparát k počítači USB kabelem a z menu programu zvolíte příslušnou funkci pro zjištění verze firmwaru a jeho případný upgrade. Program si z internetu zjistí, zda pro připojený fotoaparát je k dispozici novější firmware a po odsouhlasení uživatelem a zobrazení instrukcí provede stažení a aktualizaci firmware.


Olympus Studio 2 - z programu si můžete přes USB kabel aktualizovat i firmware a případně i české menu v digitálních fotoaparátech Olympus

Správa a prohlížení snímků

Importní i katalogizační funkce Olympus Studia 2 jsou podobné jako u prakticky všech moderních správců digitálních fotografií. Mimo automatizovaného či manuálního importu snímků a jejich přidání do alba fotografií můžete editovat některá základní EXIF metadata snímků (typicky datum pořízení snímku a komentář), přidávat fotkám barevné značky, řadit je do dávky k dalšímu zpracování a třídit zobrazení snímků podle data v kalendáři nebo časové ose. Naopak co Olympus Studio 2 postrádá je kvalitní práce s klíčovými slovy, nic takového totiž v programu nenajdeme.
Součástí prohlížecích funkcí je i vizuální porovnávání dvou či více snímků současně prostřednictvím známé funkce Virtual Light Box, pomocí které můžete snadno vyřazovat nepovedené snímky či naopak vybírat pouze správně exponované fotografie a připravit je k editaci.


Olympus Studio 2 - prostředí manažeru snímků s vybranými fotografiemi (respektive s jejich náhledy s volitelnou velikostí), seznamem adresářů, histogramem pro zvolený snímek a jeho vlastnostmi včetně EXIF metadat


Olympus Studio 2 - vizuální porovnávání zvolených fotografií


Olympus Studio 2 - některá základní EXIF metadata přiřazená ke snímkům lze v programu také editovat

Úpravy fotografií a tvorba panoramat

Editor snímků v Olympus Studiu 2 je dostupný z menu, přes ikonku nebo dvojklikem na fotku. RAW snímky ve formátu ORF lze upravit přímo s pomocí RAW editoru, ve které jsou k dispozici dvě základní skupiny editačních nástrojů. Konkrétně se jedná o vyvážení expozice, kalibraci/vyvážení bílé barvy včetně nastavení teploty barev a upřesnění neutrálního šedého bodu, změnu velikosti/rozlišení snímku a konverzi do stupňů šedi či aplikací sépiového efektu. U RAW snímků můžete dále manipulovat s kontrastem, ostrostí a nasycením barev fotografie, upravit lze i tónování snímku, redukovat šum a přiřadit snímku barvový profil.

V RAW editoru nechybí ani interaktivní manipulace s barvovými křivkami a speciální funkce pro potlačení chybných barev a izolovaných bodů vzniklých například vadnými body CCD/CMOS čipu digitálního fotoaparátu. Mezi další speciální funkce RAW editoru patří potlačení chromatické aberace (barevné varianty R/C i B/Y), korekce zkreslení optiky digitálních fotoaparátu, kompenzace stínování a precizní ostření prostřednictvím funkce unsharp masking.


Olympus Studio 2 - editace RAW snímků


Olympus Studio 2 - přehled a některé volby editačních operací při úpravách RAW fotografií

Integrovaný editor klasických JPEG aj. fotografií pak nabízí ještě celou řadu dalších editačních operací automatických vyvážením barev počínaje přes gamma korekce, vyvážení barev, nastavení jasu, kontrastu, odstíny a sytosti barev, sedmnácti barvových filtrů, tvorbu černobílých a sépiových fotografií, funkce pro ostření/rozostření, různé další korekce zkreslení včetně perspektivních korekcí až třeba po ořez snímků, filtru na odstranění červených očí a úpravy přesného natočení snímků.

Šikovným doplňkem editoru snímků je Automatické panorama pro automatizované skládání dvou či více fotografií do podoby panoramatického snímku s jeho následným uložením do alba či exportem ve formátech BMP, JPEG nebo TIFF. Sestavování panoramat v Olympus Studiu 2 je bohužel velmi jednoduché a neobsahuje žádné další potřebné funkce jako je například ořez hotového panoramatu (lze to samozřejmě dodatečně udělat v integrovaném editoru, což je ale zbytečných několik kroků navíc) či tvorbu 360 stupňového QuickTime VR panoramatu.


Olympus Studio 2 - editor fotografií se seznamem provedených akcí, histogramem a přehledem editačních a efektových operací













Olympus Studio 2 - detailní předvolby většiny editačních a efektových funkcí integrovaného editoru digitálních fotografií

Tisk a export fotografií

Tiskové funkce Olympus Studia 2 využívají systém šablon a jsou rozděleny na tisk snímků v původním rozlišení či více snímků na tiskový arch, tisk náhledů/detailních indexů fotografií a tisk několika typů obalů pro CD/DVD média. Před tiskem si můžete snímky ještě částečně přizpůsobit podle typu a především podle layoutu zvolené tiskové šablony a případně povolit další volby pro tisk jako je například rozvržení řádek a sloupců pro textové popisky či CD/DVD obaly, tisk pozadí, data a času, ořez fotografií, nastavení stylu, velikosti, barvy a typu písma pro texty aj.

Mezi exportní funkce programu patří například odesílání snímků e-mailem s možností konverze snímku do formátu JPEG ve zvoleném rozlišení a kvalitě a hromadná konverze snímků do zvoleného grafického formátu BMP, JPEG, TIFF – opět s eventuální volbou změny rozlišení fotografií. Exportem jsou de facto i archivační funkce, které umožňují sestavit si přímo v Olympus Studiu 2 požadovanou CD/DVD kompilaci a uložit data na médium.


Olympus Studio 2 - funkce pro tisk fotografií využívají systém šablon s různým tiskovým layoutem


Olympus Studio 2 - tisknout v programu můžete i náhledy snímků, grafická alba či indexové tisky


Olympus Studio 2 - funkce pro hromadné úpravy rozlišení snímků a jejich konverzi do jiného grafického formátu

Závěr

Olympus Studio 2 je zaměřeno především na editaci fotografií, což je na programu dobře patrné. Funkce editoru snímků jsou poměrně rozsáhlé a nabízí snad všechno, co lze očekávat od správce fotografií v kombinaci s vestavěným editorem. Editor i manažer snímků jsou přitom velmi snadno ovladatelné, potěší určitě i již zmíněná česká lokalizace programu. V případě firemního programu dodávaného k digitálním fotoaparátům Olympus nelze považovat za nedostatek podporu pouze RAW formátu ORF, naopak velmi užitečná je možnost přehledným způsobem upgradovat firmware digitálního fotoaparátu či aktualizovat česká menu přístroje.

Cena Olympus Studia 2 (99 EUR) je bohužel na naše poměry a program tohoto typu přece jen nezvykle vysoká a Studio 2 tím (i přes českou lokalizaci) dost ztrácí na poměru cena/výkon. Platíte zde však i za možnost ovládání digitálních fotoaparátů z počítače a nativní podporu RAW ORF snímků včetně možností jejich úprav. Souhrnně řečeno je Olympus Studio 2 relativně kvalitní aplikace na základní správu, třídění, archivaci a tisk digitálních fotografií, kritiku si však zaslouží program za absenci práce s klíčovými slovy a možná i za chybějící publikační funkce například v podobě webového alba či Flash slideshow.

Zkušební verzi Olympus Studia 2 pro Windows (Windows 2000 až Windows Vista) a Mac OS X si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Olympus.


Olympus Studio 2 - předvolby aplikace pro nastavení vlastností zobrazování náhledů snímků apod.


Olympus Studio 2 - předvolby aplikace umožňují nastavit i externí editor pro úpravy fotek


Olympus Studio 2 - předvolby aplikace týkající se nastavení správy barev

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: