Novinky ze světa publikačního průmyslu (43.-44. týden/2005) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Software

Novinky ze světa publikačního průmyslu (43.-44. týden/2005)

Trendy

9. listopadu 2005, 00.00 | Varování před bezpečnostními problémy Flash Playeru, přiblížení několika nových pluginů
InDesignu a také zprostředkování zajímavých analýz, týkajících se trhu s grafikou či
perspektiv kreativních a produkčních firem. Taková jsou hlavní témata našeho
pravidelného přehledu novinek z oblasti publikačního průmyslu.

Úvod našeho pravidelného přehledu musí patřit upozornění na bezpečnostní problémy, které se vyskytly v hojně užívaném přehrávači Flash Player. Dále pak věnujeme pozornost novinkám v oblasti pluginů InDesignu a též nové verzi zajímavého prostředku pro tvorbu PDF. Opomenout jsme nemohli ani nedávné zveřejnění nové verze specifikace standardu JDF, v závěru se pak pokoušíme o zprostředkování zajímavých informací, týkajících se analýz trhu se stock grafikou či výhledů kreativního a produkčního sektoru na další období.

Flash Player 7 má bezpečnostní díru

Možnost zneužití se dnes nevyhýbá prakticky žádnému softwaru. Svědčí o tom nedávné ohlášení společnosti Macromedia, podle kterého se bezpečnostní díra skrývá v jejím přehrávači elektronických prezentací Flash Player. Problém se přitom týká verze 7.0.19.0 daného produktu a verzí nižších. Chyba dovoluje hackerovi spustit na počítači uživatele dodatkový kód. Inkriminovaná verze Flash Playeru je přitom součástí instalace Windows Service Packu 1 a 2 nebo též webového prohlížeče Opera. Řešením problému je přechod na nejnovější Flash Player 8.0.22.0, ve kterém je již chyba opravena, na stránkách společnosti Macromedia si přitom uživatel může snadno otestovat, jakou verzi Playeru provozuje. Macromedia pak vytvořila i patchovanou verzi pro uživatele operačních platforem, nepodporovaných v rámci Flash Playeru 8 (Windows 95 NT, Mac OS Classic).

Nové pluginy InDesignu

V posledních dnech se objevilo hned několik zajímavých produktů, rozšiřujících základní funkce sázecího programu Adobe InDesign. Prvním produktem zde je X-ray 1.0 (cena 19 USD): jedná se o plugin z dílny tuzemského výrobce DTP Tools, známého díky řešením jako jsou History či Text Count. I X-ray je řešením neotřelým a inovativním: problém s místem na pracovní ploše InDesignu (či InCopy) řeší tím, že dovoluje jednotlivé panely a toolbary zobrazit v různém stupni průhlednosti (pro každý prvek nastavitelné zvlášť) a tak vidět zpracovávaný dokument bez nutnosti ovládací prvky skrývat.

bull434405-1f.jpg

X-ray v akci

Společnost Teacup Software (produkty jako TabbleStyles či PatternMaker) zase uvedla řešení BarcodeMaker 1.0 (149 USD). Jedná se o příspěvek do zatím poměrně nepočetné skupiny nástrojů pro tvorbu čárových kódů v InDesignu (patří zde dále například BarCodes od Cacidi Extreme). BarcodeMaker podporuje celkem 19 různých druhů kódů (různé podoby EAN a UPC, ISBN, MSI, RoyalMail aj.), přičemž uživatel může dále upravovat parametry kódu jako jsou čísla, písmo, kontrolní součet aj. K provozu řešení je třeba mít nainstalován jiný, bezplatný plugin téhož výrobce PatternMaker.

Konečně třetí novinka pochází z dílny dobře známého výrobce preflightových řešení, společnosti Markzware. Plugin Q2ID (199 USD) ovšem není určen k preflightu, ale k převodu dokumentů QuarkXPressu (3.3-6.x) do dokumentů Adobe InDesignu (CS nebo CS2). S preflightem plugin každopádně souvisí v tom, že na interní úrovni používá stejnou technologii, jaká je nasazena právě v preflightových řešeních Markzware. Dá se tedy předpokládat, že minimálně postižení interní struktury dokumentu zvládá velmi dobře, reálnou použitelnost si nicméně netroufáme hodnotit.

Jaws PDF Creator v nové verzi

Jedním z mála skutečně významných konkurentů společnosti Adobe na poli PDF produktů je společnost Global Graphics (Harlequin RIP, PDF Courier, tvorba PDF v QuarkXPressu aj.). Ta nedávno uveřejnila novou verzi (4) svého řešení Jaws PDF Creator, které slouží k tvorbě PDF buďto z prostředí aplikací (přes tiskový driver) nebo s pomocí odpovídající utility, jež zajišťuje převod postscriptových souborů. Jaws PDF Creator je koncepcí i rozhraním hodně podobný Adobe Distilleru (převod na bázi uživatelem konfigurovaných profilů) a snaží se danému produktu vyrovnat i schopnostmi nasazení v oblasti pre-pressu, kvalita PDF generovaných jeho pomocí bývá podle uživatelských ohlasů dobrá.

Nová verze nabízí podporu PDF 1.5 a rozšiřuje dosavadní možnost přímé tvorby PDF dokumentů z prostředí aplikací Microsoft Office (zachování odkazů či záložek apod.). Co je pak z hlediska pre-pressu ještě zajímavější, produkt dřívější schopnost vytvářet PDF kompatibilní se specifikací PDF/X-1a:2001 a PDF/X-3:2002 rozšiřuje o možnost nasazení tzv. Ghent PDF Workgroup specifikací. Připomeňme, že dané specifikace zpřísňují kritéria obsažená v PDF/X tak, aby vytvořený soubor vyhovoval určitým typickým výstupním podmínkám (ofset, digitální tisk, reklama pro noviny aj.). Mimo uživatelské skupiny obvyklé pro daný typ produktů (kanceláře) se tedy Jaws PDF Creator snaží oslovit i náročnější zákazníky z oblasti publikačního průmyslu. V jeho prospěch hovoří i poměrně příznivá cena 84 USD při samostatném nákupu či ještě zajímavějších 99 USD při koupi v bundlu s produktem Jaws PDF Editor (prohlížení, komentování a omezené schopnosti editace PDF dokumentů). Na druhou stranu musíme konstatovat, že například způsob konfigurace Creatoru pro výše zmíněnou tvorbu PDF/X dokumentů nám přišel poměrně komplikovaný a až příliš technický, při testovacích převodech bylo navíc občas problémem generovat korektní PDF s češtinou.

bull434405-2f.jpg

Konfigurace Jaws PDF Creatoru

CIP4 uvedla JDF 1.3

Stále významnější formát pro polygrafické workflow JDF se před několika dny dočkal publikování nové verze. JDF 1:3 takto přináší optimalizaci popisu archového a digitálního tisku, a dále uvádí vlastnosti, spojené s kotoučovým ofsetovým tiskem, tiskem novinovým a výrobou obalů. Podpora obalů je nicméně podle oznámení představitelů tvůrce formátu, tj. konsorcia CIP4, zatím pouze základní, v budoucnu má ovšem dojít k dalšímu rozpracování specifikace v uvedeném směru. JDF 1.3 také přichází se schopností rozkladu úlohy na úrovni objektů, dosud byla nejmenší podporovanou jednotkou stránka. Vylepšeny byly možnosti spojování úloh, konverzí souborových formátů a identifikace JDF prostředků. Spolu s novou specifikací byly uvedeny i updatované verze odpovídajících API a jiných vývojářských prostředků (JDF Editor, CheckJDF server), které CIP4 pro JDF poskytuje.

Jak vypadá trh se stock grafikou?

Známá analytická společnost TrendWatch Graphic Arts přichází v těchto dnech s novou studií "Stock Market 2005: Market Sizing", která se zabývá zatím poměrně málo zkoumanou otázkou velikosti trhu se stock grafikou (Getty, Corbis, řada středních a drobných poskytovatelů, prodej online, ale též prostřednictvím CD kolekcí). Jedná se o studii placenou, z které je k dispozici jen několik, nicméně poměrně zajímavých informací. Podle nich je především jasné, že kupující dávají přednost šíři nabídky: 69 % polygrafických firem , 81 % kreativců a 75 % vydavatelů (zde i dále uvádíme procenta týkající se pochopitelně respondentů příslušných výzkumů) nakupuje stock grafiku ve dvou až čtyřech prodejnách. Pouze jednu firmu preferuje 8 % kreativních pracovníků, 14 % vydavatelů, ale celých 48 % firem zabývajících se internetovým designem. Víc jak pět dodavatelů nicméně využívají pouze 3 % polygrafických firem. Dílčí zjištění něco naznačují i o tom, co uživatelé na úložištích daného typu obsahu preferují: přesnost vyhledávacího enginu je důležitým faktorem pouze pro 13 % kreativních pracovníků, celých 70 % firem internetového designu považuje za nejdůležitější faktor cenu.

Komentář ke studii si pak ještě bez uvedení konkrétních čísel všímá podílů jednotlivých zákaznických skupin na nákupech. Překvapivě nejvíce nakupují firmy zabývající se internetovým publikováním, ty ovšem dávají přednost kvantitě před kvalitou (průměrná cena za snímek), narozdíl od kreativních pracovníků. Neočekávaně mnoho si stock grafiku pořizují polygrafické firmy: evidentně se zde odráží skutečnost, že řada z nich poskytuje i designérské služby.

bull434405-3f.jpg

Corbis: jeden z největších obchodníků se stock grafikou

Co čeká kreativní firmy v roce 2006?

Na stránkách TrendWatch Graphic Arts nalezneme v těchto dnech i odkaz na novou studii "Creative Forecast 2006: The TrendWatch Graphic Arts Perspective On the Challenges and Opportunities for Creative Firms in the Next 12 Months and Beyond", která, jak již název naznačuje, zkoumá výhledy kreativních firem v nejbližším období. Z bezplatně zveřejněných výsledků především vyplývá, že příští rok bude ve znamení nasazení mnoha nových mediálních technologií: v létě tohoto roku prohlásilo 37 % respondentů z řad vydavatelů, že pro ně e-mailové promoční akce a e-zpravodaje budou v následujících 12 měsících více důležité, 27 % pak mluvilo o webové reklamě. Připomenout je přitom třeba nástup technologií jako je podcasting či mobilní publikování, které bude třeba zapojit do marketingových kampaní.

Odbytovou příležitostí na dané období je pak pro 56 % firem internetového designu a produkce "rozvoj databázových projektů": to je v dané kategorii historicky nejvíce. U tiskáren se pak na historické maximum dostaly "tvůrčí a designérské schopnosti": za odbytovou příležitost je označilo 28 % respondentů. O vývoji v polygrafii pak dobře vypovídá zjištění, podle něhož se návrh úloh pro digitální barevný tisk zvýšil u 42 % designérských a produkčních firem, zatímco u 27 % došlo k poklesu úloh pro tradiční ofsetový tisk.

Podnikatelské klima pro designérské a produkční firmy bylo v roce 2005 příznivé, byť došlo k mírnému poklesu oproti roku minulému, v příštím roce je opět očekáván vzestup. Z problémů, které subjekty daného typu trápí, si lze všimnout především toho, že celých 51 % designérů má klienty, kteří realizují svépomocí publikační zakázky. Pro historicky nejvyšší počet vydavatelů (64 %) jsou pak problémem náklady na tisk.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: