Novinky ze světa publikačního průmyslu (31. - 32. týden/2007) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Novinky ze světa publikačního průmyslu (31. - 32. týden/2007)

lcd trend

9. srpna 2007, 00.00 | Významné polygrafické subjekty se bouřily kvůli novému příkazu poskytovanému v Adobe Acrobatu a Readeru 8.1, Microsoft hodlá svůj formát pro digitální fotografie prosadit coby ISO standard pod záštitou organizace JPEG a společnost Quark vyhlásila velkorysou amnestii pro stávající nelegální uživatele svých produktů. Takové jsou hlavní novinky v našem pravidelném přehledu dění ze světa publikačního průmyslu.

Významné polygrafické subjekty se bouřily kvůli novému příkazu poskytovanému v Adobe Acrobatu a Readeru 8.1, Microsoft hodlá svůj formát pro digitální fotografie prosadit coby ISO standard pod záštitou organizace JPEG a společnost Quark vyhlásila velkorysou amnestii pro stávající nelegální uživatele svých produktů. Takové jsou hlavní novinky v našem pravidelném přehledu dění ze světa publikačního průmyslu.

Aféra Adobe-Kinko končí?

V červnu tohoto roku uvedla společnost Adobe Acrobat a Reader ve verzi 8.1. Jedná se v podstatě o udržovací upgrade daných řešení pro práci s PDF dokumenty, který nicméně rozpoutal značnou bouři nevole. Problém tkvěl v nenápadném příkazu " Send to FedEx Kinko's", nově umístěném do prostředí daných programů, který umožňuje uživatelům v USA odeslat PDF dokument k vytištění v některé z provozoven společnosti FedEx Kinko (resp. přesměruje je na odpovídající webové stránky, kde dokument nahrají a vyplní formulář příslušné objednávky).

Daný počin vyvolal vlnu odporu ze strany subjektů podnikajících v polygrafii USA především proto, že podle jejich názorů neoprávněně protěžuje jediného dodavatele tiskových služeb. Došlo až na poměrně silná slova o "odvetných opatřeních", posléze došlo k setkání zástupců daných subjektů se zástupci Adobe. Výsledkem je oficiální prohlášení Adobe z 1. srpna, podle kterého bude daná funkce z prostředí Acrobatu i Readeru odstraněna v příští verzi těchto produktů, jenž by se měla objevit v říjnu tohoto roku. Součástí prohlášení je pak i ujištění o tom, že celá aktivita byla míněna jako nová služba zákazníkům a nikoli coby snaha zvýšit finanční profit Adobe. Zajímavá je zmínka o tom, že Adobe bude zkoumat možnosti, jak lépe integrovat nabídku řešení třetích stran do Adobe produktů. Poté, co Adobe v říjnu uvede novou verzi daných aplikací, bude Kinko na svých stránkách poskytovat verzi Readeru vybavenou funkcí "Send to FedEx Kinko's", jenž ovšem bude určena výhradně pro zákazníky dané společnosti.

bull3132-2007-1f.jpg

Celou kauzu lze nahlížet jako ukázku úspěšného boje proti monopolistickým praktikám. Nicméně najdou se i názory opačné: například Gen Gable ve svém článku na serveru CreativePro soudí, že celý poprask ohledně spolupráce Adobe-Kinko vznikl na základě neschopnosti současného tiskového průmyslu obstát v konkurenčních podmínkách a že uvedená spolupráce je přirozeným projevem tržního prostředí. Ať už je pak pravda jakákoli (a zřejmě se nachází někde mezi naznačenými póly), je faktem, že systém pro zadávání tiskových zakázek přes Adobe Reader by byl zajisté užitečný, zvlášť pokud by se do něj mohl zapojit (třeba za odpovídající poplatek odvedený z každé realizované zakázky) libovolný zhotovitelský subjekt.

Microsoft HD Photo se stane ISO standardem JPEG XR?

V záplavě technologií, které společnost Microsoft představila v souvislosti se svým operačním systémem Windows Vista by rozhodně neměl být přehlédnut formát HD Photo (původně Windows Media Photo). Nabízí řadu výhod jak proti všeobecně zavedenému JPEG (přesněji řečeno JFIF), ale i jeho zatím nepříliš úspěšnému nástupci JPEG2000 - podrobněji jsme HD Photo a jeho vlastnostem věnovali před časem zvláštní článek.

Naděje na širší prosazení daného formátu dává nejnovější snaha Microsoftu nechat uznat HD Photo - tentokrát pod novým označením JPEG XR - coby ISO standard. (XR v názvu značí "extended range" a má naznačovat jednu z významných výhod formátů, kterou je oproti JPEG širší tonální rozsah) Standardizaci pro Microsoft přitom zajistí výbor JPEG, díky kterému zde jsou JPEG a JPEG2000, což znamená, že JPEG XR nebude míněn coby konkurent, ale zřejmě jako následník (JPEG) či souputnik (JPEG2000) daných formátů. Pokud vše půjde jak má (prvním důležitým krokem bude tajné hlasování ohledně započetí standardizačního procesu v říjnu tohoto roku), měl by se JPEG XR coby ISO standard podle zástupců Microsoftu objevit už v polovině příštího roku. Zásadní je pak skutečnost, že Microsoft hodlá patenty potřebné k implementaci standardu poskytnout jako royalty-free.

JPEG XR není rozhodně bez šancí na úspěch a to v - jak se zdá - překvapivě dohledném horizontu, konsekvence na poli digitálního zpracování obrazu, speciálně digitální fotografie, by zde byly jistě zcela zásadní. Bez zajímavosti ostatně není ani seznam společností, které již deklarovaly zájem s Microsoftem na podpoře daného formátu spolupracovat, nalezneme v něm tak zvučná jména jako jsou Hasselblad, Foveon, Novatek Microelectronics, ARM či Adobe.

Uveden QuarkXPress 7.3

Společnost Quark nedávno uvedla QuarkXPress 7.3. Jedná se o udržovací upgrade, který především přináší nové lokalizace rozhraní (například pro finštinu, chorvatštinu či ruštinu, připomeňme, že čeština je takto podporována již ve verzi 7.2 daného produktu), kterých je nyní celkem 18. Přibyla dále jazyková podpora na bázi dělení slov a kontroly pravopisu, a to mimo jiné pro slovenštinu, bulharštinu či rumunštinu.

Více než těmito vylepšeními bude asi většina uživatelů daného produktu potěšena opravami chyb a údajným výrazným zvýšením výkonu. Podle tvrzení společnosti by se takto například měla až pětinásobně zvýšit rychlost spellcheckeru na platformě Windows, výrazně urychleno je i ukládání projektů (na lokální a síťové disky), zpracování rozsáhlých textových dokumentů či shromáždění zdrojů k výstupu (collect for output). Přibyly rovněž nové volby výstupu do PDF a rozšířeny byli i možnosti multiple copy výstupu. QuarkXPress 7.3 je současným vlastníkům QuarkXPressu 7 poskytován k volnému stažení na stránkách společnosti Quark.

Quark vyhlásil velkorysou amnestii

Společnost Quark vyhlásila od 1. srpna do 28. září (uzávěrka v 15 hodin) amnestii, na jejímž základě si může každý koncový zákazník v Čechách či na Slovensku v daném období zakoupit QuarkXPress Passport 7 za cenu upgradu. Objednávky jsou možné buďto u prodejců daného softwaru nebo online, přes server Dtpobchod. Jedná se o dosti zajímavý počin, kterému mimochodem předcházelo oznámení o vstupu Quarku do aliance BSA bojující proti softwarovému pirátství.

Od amnestie si zřejmě Quark slibuje výraznější zpřehlednění údajů o své stávající uživatelské základně. Určitě se takto jedná o vstřícný krok k těm uživatelům, jež dosud provozují různě pokoutním způsobem nabyté či z licenčního hlediska problematické (dovoz z USA apod.) instalace starších verzí XPressu. Otázkou zůstává morálka celé věci, neboť tak trochu znevýhodněn je daným krokem zákazník, jenž si dříve bez hledání jiných cest poctivě zakoupil plnou licenci daného produktu - Quark nicméně tvrdí, že se daná možnost již nebude opakovat.

quark7-1f.jpg

Nový materiál o PDF/X v češtině

Každý, kdo se zajímá o formát PDF/X, by měl navštívit tuzemský server www.pdf-x.cz provozovaný panem Petrem Lozanem. Server je zatím v přípravné fázi, nicméně již nyní poskytuje k volnému stažení velmi zajímavou práci "PDF/X a předávání tiskových dat prostřednictvím PDF/X-1a". Nejnověji na daném serveru přibyl další zásadní materiál týkající se PDF/X. Je jím překlad publikace "PDF/X Frequently Asked Questions". Autorem je osoba v dané oblasti nadmíru povolaná, CTO společnosti Global Graphics Martin Bayley, který je předsedou pracovních skupin, jenž v organizacích ISO a CGATS vytvářejí jednotlivé podoby PDF/X. I přesto, že materiál byl naposledy měněn na konci roku 2005, obsahuje nejen všechny podstatné základní informace o stávajících normách PDF/X (1a, 3), ale rovněž jejich aktuálně vyvíjených podobách (X-4, X-5), či podobách, vytvářených v rámci různých zájmových skupin publikačního průmyslu (PDF/X Plus) i mimo něj (PDF/A, PDF/UA, PDF/E). Pozornost je pak věnována i čistě praktickým otázkám, spojeným s nasazením PDF/X na polygrafických pracovištích. "Časté otázky PDF/X 2005" jsou k dispozici coby PDF i HTML dokument. Překladateli tohoto materiálu jsou Petr Lozan a Pavel Zelenka.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: