Novinky ze světa publikačního průmyslu (29. - 30. týden/2007) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Novinky ze světa publikačního průmyslu (29. - 30. týden/2007)

lcd trend

26. července 2007, 00.00 | Nový skin společnosti zCover či server InDesign BackChannel usnadní a zefektivní práci s klávesovými zkratkami v prostředí Adobe InDesignu, PDF/Mergician 3 pak přináší výkonnější nástroje pro rozsáhlé mailingové kampaně s pomocí PDF. Takové jsou některé z novinek, které přibližujeme v našem pravidelném přehledu.

ZCover uvádí skin klávesnice pro InDesign

S poměrně zajímavým inovativním výrobkem přichází pro všechny uživatele InDesignu (od verze 1 až po CS3) na platformě Macintosh společnost zCover. Její silikonový skin usnadňuje práci s klávesovými zkratkami Adobe InDesignu. Skin je určen k nasazení na Apple Wireless klávesnice a klávesnice prodávané s G5 a Intel Macy (nejsou podporovány dřívější Apple Pro Keyboard ani Apple USB Keyboard). Obsahuje na příslušných pozicích, odpovídajících jednotlivým klávesám, předtištěné klávesové zkratky a klíčové příkazy InDesignu, pro větší názornost jsou tyto informace tištěny různými barvami. Podle výrobce by měl být potisk odolný proti smazání či oděru, samotný skin by se neměl krčit ani natahovat, je snadno omyvatelný a odolný vůči prachu i potu.

bull2007-2930-1f.jpg

Nápad skrývající se za zCover je poměrně zajímavý, zejména pro ty uživatele, kteří s InDesignem pracují opravdu intenzivně. Na druhou stranu představuje jen jednu z možností, jak efektivněji vytěžit potenciál klávesových zkratek. Užitečné takto mohou být i přehledy klávesových zkratek, jež si může uživatel případně zdarma vytisknout sám, navíc existují odpovídající postery daných typů (nabízí například magazín InDesign Secrets). Najdou se pak i výrobci, jako jsou třeba LogicKeyboard či EditorsKeys, kteří nabízí buďto přímo klávesnice určené pro konkrétní typ aplikace nebo jen odpovídající klávesy či polepky, které si instaluje uživatel sám. A konečně je zde – zatím tedy jen coby high-end záležitost – klávesnice Optimus Maximus Keyboard, dovolující na každé klávese zobrazit v podstatě libovolný motiv elektronickou cestou; v daném případě se možná třeba již v dohledné době dočkáme sériové a tedy i cenově výrazně zajímavější výroby.

ZCover má své výhody i nevýhody. Potisk umístěný přímo na klávesnici je takto asi nejvíce názorný, snímatelnost znamená přenosnost a možnost používat klávesnici případně i bez potisku, skin také prodlužuje životnost klávesnice. Každopádně se nám ale cena 49,99 USD za takovouto pomůcku zdá být přece jen poměrně vysoká – je nicméně na každém, aby zvážil, nakolik mu snazší práce s klávesovými zkratkami přinese zvýšení produktivity. Mimo uvedené novinky pro InDesign nabízí zCover skiny i pro další známé publikační aplikace, například Photoshop, Illustrator či Final Cut Pro, a to jak pro samostatné macovské klávesnice, tak i pro klávesnice různých Apple notebooků.

Celebrity Keyboard Shortcuts pro InDesign na serveru InDesign BackChannel

Zajímavým informačním zdrojem, týkajícím se použití klávesových zkratek v InDesignu, se v posledních týdnech stal blog Tima Colea InDesign BackChannel. V rámci "rubriky" Celebrity Keyboard Shortcuts přispěli mnozí známí experti na používání InDesignu (mj. Anne-Marie Concepción, Dave Saunders či Sandee Cohen) svými tipy na to, jak a jaké zkratky v prostředí daného programu používat (mimo odkazu na méně známé zkratky jsou třeba uvedeny i různé způsoby předefinování pro zefektivnění práce, jejich spojení se skripty aj.). Články dané sekce (které se zřejmě budou i nadále rozšiřovat) tedy rozhodně stojí za prostudování každému uživateli InDesignu.

TallApplications uvádí PDF/Mergician 3: nová podoba řešení pro mailing pomocí PDF

Produkt PDF/Mergician společnosti TallApplications je zajímavým výkonným nástrojem dovolujícím mail merge a další variabilní publikování na bázi PDF formulářů (statický obsah) a databází různých typů (proměnný obsah; podporovány jsou například textové soubory s oddělovači, XML či SQL nebo ODBC databáze) – podrobněji jsme jej představili již při jeho příchodu na trh.

Nedávno se PDF/Mergician dočkal nové verze 3. Tato přináší především přepracované uživatelské rozhraní. Tvorbu merge projektů nyní usnadňuje debugger, dovolující v rámci návrhu projektu kontrolovat hodnoty použitých proměnných a výrazů. K dispozici je pak i zabudovaný PDF editor pro úpravy použitých PDF šablon přímo v Mergicianu – není tedy zapotřebí za daným účelem nasazovat Adobe Acrobat či jinou obdobnou aplikaci.

bull2007-2930-2f.jpg

Nová verze také přináší řadu vylepšení ohledně samotného workflow realizovaného s pomocí Mergicianu. Konkrétně lze takto nyní rozesílat předvyplněné formuláře a pak kontrolovat proces zpracování upravených dat – vhodné například pro dotazníkové akce. Podporovány jsou digitální podpis a validační pravidla. Mimo vkládání dat do statických PDF formulářů lze nyní používat i dynamický obsah přes více stran, přičemž je možné automatické přidávání stránek podle potřeby, statický i dynamický přístup lze kombinovat v rámci jednoho projektu. Text je možno vkládat ve směru zleva doprava i zprava doleva.

PDF/Mergician 3 je k dispozici v podobách pro Windows XP/Server 2003 a Vista. Nejedná se o právě laciné řešení, neboť cenová nastavení začínají na 899 USD u jednouživatelské licence (další cenová nastavení lze dohledat na serveru produktu), nicméně se předpokládá, že bude užíván u projektů slibujících brzkou návratnost příslušné investice: typickými aplikacemi zde jsou především rozsáhlé mailingové kampaně.

Poznámka: Následující zpráva p. Vlastimila Krále vyšla již před časem na serveru MujMac, pro její nespornou zajímavost i pro čtenáře Grafiky jsme se ji rozhodli alespoň ze zpožděním zařadit do tohoto vydání našich Novinek.

Apple koupil tiskový software CUPS

CUPS (Common Unix Printing Systém – obecný unixový tiskový systém) představuje modulární tiskový systém pro unixové operační systémy, který dovoluje počítači, aby fungoval jako výkonný tiskový server. Počítač, na němž CUPS běží, může přijímat tiskové úlohy od klientských počítačů, zpracovávat je a posílat na příslušnou tiskárnu.

Apple začal psát vlastní tiskový systém zhruba před šesti lety od nuly. Ale v roce 2002 tyto plány zrušil a místo toho přijal právě CUPS, tiskový systém Maca se z něj stal od Mac OS X 10.2 Jaguar. Používá ho přirozeně i řada jiných operačních systémů, například většina moderních distribucí Linuxu.

Nedávno se na oficiálním webu systému CUPS objevil příspěvek původního autora tohoto softwaru Michaela Sweeta, v němž sděluje, že letos v únoru se vlastníkem zdrojového kódu stal Apple a Sweeta najal jako zaměstnance. Zároveň však ujišťuje, že se software bude nadále vyvíjet a publikovat pod licencí GPL2/LGPL2. Podrobnosti související se změnou vlastnictví tohoto tiskového softwaru Sweet zodpovídá v seznamu často kladených otázek. Finanční podmínky transakce nebyly zveřejněny, lze ovšem předpokládat, že se Michael Sweet již nebude muset příliš starat o své živobytí.

Tato změna vlastnictví sice možná vyvolá nelibost u některých lidí ze světa otevřeného softwaru, ovšem vzhledem k použité licenci by se pro ostatní operační systémy vedle Mac OS X nemělo nic změnit, pouze se systému CUPS na Macu zřejmě dostane větší pozornosti. Na druhou stranu, finanční záštita Applu by měla pomoci dalšímu rozvoji tohoto tiskového systému na všech platformách.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: