Novinky ze světa publikačního průmyslu (25.-26. týden/2006) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Software

Novinky ze světa publikačního průmyslu (25.-26. týden/2006)

lcd trend

28. června 2006, 00.00 | Společnost Adobe hodlá engine RawShooteru zabudovat do Lightroom, QuarkXPress bude nyní
použitelný i pro elektronické formuláře a k dispozici je několik nových zajímavých
pluginů InDesignu. Takové jsou hlavní novinky z našeho pravidelného přehledu dění v
publikačním průmyslu.

Společnost Adobe hodlá engine RawShooteru zabudovat do Lightroom, QuarkXPress bude nyní použitelný i pro elektronické formuláře a k dispozici je několik nových zajímavých pluginů InDesignu. Takové jsou hlavní novinky z našeho pravidelného přehledu dění v publikačním průmyslu.

Adobe koupila technologie Pixmantecu pro Lightroom

Společnost Adobe hodlá dále výrazněji posílit své postavení v oblasti zpracování RAW digitálních fotografií. Svědčí o tom její čerstvě oznámená akvizice technologických zdrojů společnosti Pixmantec ApS, která patří k zavedeným poskytovatelům řešení daného typu. Konkrétně si Pixmantec získala jméno díky produktové řadě RawShooter (Premium/Essentials/Color Engine), jež dovoluje RAW snímky nahrávat, organizovat, prohlížet, porovnávat, či upravovat. Technologie z dané produktové řady hodlá Adobe integrovat do svého produktu Lightroom. Připomeňme, že Lightroom je zatím k dispozici pouze v beta verzi pro Apple Macintosh, na dané platformě je brán jako přímá odpověď Adobe na software Apple Aperture. Produkty Pixmantecu jsou určeny pro Windows, převzetí jejich enginu zřejmě dovolí urychlit vývoj Windows podoby Lightroom, která je slibována někdy později v tomto roce.

bull2526-1f.jpg

Prostředí RawShooteru Essentials

Koupě nepotěší stávající příznivce RawShooteru, neboť vývoj verze Premium byl daným krokem zastaven. Volně dostupný RawShooter Essentials pak bude sice dále k dispozici, ovšem pouze do doby, než skončí beta program Lightroom. Stávající zákazníci Pixmantecu budou nyní podporováni Adobe a bude jim poskytnuta možnost upgrade na příslušné produkty z dílny Adobe.

ChatterGoofy aneb žvahlav pro InDesign

Novozelandská společnost Rorohiko v poslední době nabídla uživatelům InDesignu několik poměrně užitečných freewarových pluginů, které jsou vytvořeny díky technologii daného výrobce Active Page Item Developer, jenž do podoby pluginu přetváří skripty vytvořené pro InDesign v jazyce ExtendScript. Nabídku těchto pluginů v současnosti rozšiřuje především ChatterGoofy. Jedná se o řešení, které automaticky na základě tzv. jazykové sady generuje nesmyslný text, jímž vyplní zadaný textový rámeček. ChatterGoofy je dodáván s přednastavenou jazykovou sadou nazvanou NZEnglish, jež své "tlachání" staví na vyprávění o ovcích, kiwi a dalších novozealandských pozoruhodnostech. Ne nadarmo připomene daný produkt obdobný plugin Jabberwocky, používaný dosud v QuarkXPressu. Podobnost je zde zcela záměrná a uživatelé mohou jazykové sady Jabberwocky používat v ChatterGoofy.

bull2526-2f.jpg

ChatterGoofy

Další novinkou z dílny Rorohiko je Image Library Loader. Jedná se zde o, opět bezplatný, plugin, který dovoluje vytvořit knihovnu s obrázky převzatými automaticky z určité složky. Paletka dané knihovny pak umožní snadno rozmístit obrázky v dokumentech InDesignu. Dané řešení není možná tak zábavné jako ChatterGoofy, ale určitě je pro mnohé uživatele InDesignu značně užitečné.

Adobe podepsala dlouhodobý distribuční kontrakt s Google

Společnosti Adobe a Google se dohodly, že známý vyhledávací nástroj Google Toolbar bude distribuován s různými produkty Adobe. Kontrakt je míněn jako dlouhodobý, jeho prvním výsledkem je přidání instalace Google Toolbaru k Macromedia Shockwave Playeru pro Internet Explorer. Připomeňme, že součástí instalace Google Toolbaru je nejen populární okénko pro vyhledávání přes engine Google, ale jsou zde rovněž prostředky pro kontrolu pravopisu, blokování vyskakovacích oken či přidávání oblíbených webových odkazů. Námluvy Adobe a Google mají v daném ohledu dlouhodobý charakter a není od věci zmínit, že Google Toolbar byl už dříve instalován do prostředí Adobe Readeru a Acrobatu, aby zde pak byl nahrazen obdobným prostředkem společnosti Yahoo!

Quark a Digicomp: strategické partnerství pro formulářovou technologii

Na stále perspektivnější pole elektronických formulářů se po společnosti Adobe (s její PDF formulářovou technologií podporovanou v Acrobatu či Readeru a také sérii enterprise řešení LiveCycle) hodlá v oblasti publikačního průmyslu vstoupit i společnost Quark. Dá se tak usuzovat s jejího nedávného ohlášení strategického partnerství se společností Digicomp. Tento dřívější vývojář extenzí pro QuarkXPress hodlá v současnosti provázat formulářovou technologii s Quark Dynamic Document Serverem (QuarkDDS), tedy sázecím enginem XPressu uzpůsobeným pro serverové nasazení, typicky v prostředí Internetu.

Konkrétním výsledkem snažení Digicompu jsou FormsX Document Server (řešení pro správu a tvorbu formulářů prostřednictvím Webu a na bázi šablon), eFormsX Document Server (generování dynamických PDF formulářů s možností předvyplnění dat) a SecureXDocument Server (generování PDF dokumentů s bezpečnostním prvkem, dovolující autentifikaci senzitivních dokumentů bez potřeby speciálního software či skenerů). S danými řešeními a v podstatě ani velmi drahým QuarkDDS se v tuzemsku asi výhledově příliš nesetkáme, daná aktivita nicméně dobře naznačuje stále významnější provázání publikačních a formulářových technologií v jednom celku.

EasyCatalog Lite: cenově dostupné řešení pro databázové publikování

V poslední době lze vypozorovat významné pohyby v oblasti řešení pro databázové a personalizované publikování., To co bylo dříve doménou velkých systémů, stojících astronomické částky, se nyní stává desktopovou záležitostí, u níž jsou cenové podmínky stále více příznivější. Důkazem daného tvrzení nám může být nedávné uvedení řešení EasyCatalog Lite od společnosti 65bit Software. Jedná se zde o výkonnostně, ale i cenově odlehčenou podobu pluginu InDesignu EasyCatalog, který je na trhu již několik let.

bull2526-3f.jpg

Paletka EasyCatalogu Lite

Stejně jako jeho výkonnější podoba dovoluje i Lite verze naplnění dokumentu InDesignu daty (text, obrázky) přebranými z textových souborů s oddělovači (obvyklý výstup z databázových systémů či tabulkových procesorů) či případně ODBC databází. Naplnění se provádí na bázi odkazů vložených do dokumentu, možný je update dokumentu po změně v datovém zdroji. Dané řešení vystačí při méně náročných projektech, například tvorbě ceníků, nepříliš rozsáhlých a složitě strukturovaných katalogů atp. Cena 299 USD je skutečně konkurenceschopná, za 199 USD je možno zakoupit rozšiřující modul pro zpracování dat z ODBC databází. Pokročilejší EasyCatalog nabízí za základní cenu 999 USD (dále jsou k dispozici i různé rozšiřující moduly, například Pagination pro automatickou paginaci) jednak možnost oboustranného updatu (tj. i z dokumentu do datového zdroje) a dále automatické předzpracování dat na bázi tagů při vkládání či mnoho možností vizuální manipulace s daty před jejich vložením do dokumentu, pouze daná verze je pak skriptovatelná.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: