Novinky ze světa publikačního průmyslu (21. - 22. týden/2007) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Novinky ze světa publikačního průmyslu (21. - 22. týden/2007)

lcd trend

30. května 2007, 00.00 | Open source sázecí program Scribus se dočkal své zásadní nové verze 1.3.4, společnost Markzware se chce soudit s Enfocus Software kvůli preflightovým technologiím, analytická společnost InfoTrends přinesla některá zajímavá zjištění týkající se budoucnosti photo imagingu a společnost Global Graphics demonstrovala svá řešení pro nativní výstup XPS dokumentů. Takové jsou novinky ze světa publikačního průmyslu, které vám přinášíme v našem pravidelném přehledu.

Open source sázecí program Scribus se dočkal své zásadní nové verze 1.3.4, společnost Markzware se chce soudit s Enfocus Software kvůli preflightovým technologiím, analytická společnost InfoTrends přinesla některá zajímavá zjištění týkající se budoucnosti photo imagingu a společnost Global Graphics demonstrovala svá řešení pro nativní výstup XPS dokumentů. Takové jsou novinky ze světa publikačního průmyslu, které vám přinášíme v našem pravidelném přehledu.

Scribus 1.3.4 uveden

Po dlouhých měsících z hlediska funkcionality nevýznamných setinkových updatů spatřila světlo světa zásadní nová verze open source sázecího programu Scribus. Scribus 1.3.4 (s kódovým označením Anton) takto nabízí mnohá vylepšení, jež by měla daný produkt opět více přiblížit světu profesionální sazby a tiskové produkce. Zásadní inovaci představuje bezesporu nový engine pro zlom textu, přinášející lepší zarovnání, využívající optických okrajů a sofistikovanějšího algoritmu pro proklad. K novým pre-pressovým schopnostem Scribusu patří podpora registračních a ořezových značek či kalibračních pruhů při tiskovém i PDF výstupu. Výrazně přepracován a rozšířen byl náhled výstupu, v jehož rámci lze kontrolovat pláty separací, průhlednost či přetisky. Rozšířeny jsou možnosti práce se styly (odstavcovými, znakovými a čárovými), mimo jiné je nyní podporována dědičnost, k dispozici je rovněž nová paleta pro správu stylů.

bull2122-07-1f.jpg

Prostředí nového Scribusu

Výrazně vylepšena je rovněž podpora TIFF a PSD souborů. Mimo jiné lze nyní využívat ořezové cesty nastavené v souborech daných typů, Scribus 1.3.4 také umí zpracovávat DCS 1.0 a 2.0 soubory. V PSD souborech jsou rovněž podporovány vrstvy, prolínací mody či duo-, tri- a quadtone. Dále lze aplikovat vzory, a to jak vektorové, tak bitmapové, k dispozici jsou též nové vlastnosti pro práci s průhledností, včetně prolínacích módů pro vrstvy a jednotlivé objekty.

Manipulace s objekty by měla být snazší díky výkonnější Align and Distribute paletě, rozšířeny byly možnosti vícenásobného kopírování. Color management modul slibuje ve Scribusu lepší CMYK-CMYK konverze. Přepsán a rozšířen byl Scrapbook pro uchovávání textu, obrázků a dalších objektů. Změn doznalo i samotné rozhraní produktu, a to díky nové cross-platformové sadě ikon, vyvíjených v rámci projektu Tango.

Další podrobnosti k novému vydání Scribusu lze dohledat na stránkách projektu, k dispozici je download nových podob pro různé verze Linuxu a dále Windows či Mac OS X. Na základě letmého seznámení s novým Scribusem si troufáme tvrdit, že se jedná o skutečně hodně významnou inovaci (velmi se nám líbil zejména nový preview a dále práce s Photoshop obrázky). V nejbližší době proto připravujeme na Grafice podrobnější recenzi daného řešení.

Markzware se chce soudit s Enfocusem kvůli preflightové technologii v PitStopu

Známý výrobce preflightového softwaru Markzware nedávno poněkud překvapivě zažaloval v USA (u federálního soudu v Los Angles) konkurenčního výrobce Enfocus Software, resp. jeho vlastníka Artwork Systems, kvůli porušení svých patentových práv. Americký patent, jehož se žaloba týká, definuje v poměrně obecné rovině preflightové principy, na kterých staví řešení Markzware, jako jsou FlightCheck Professional, Designer či Online. Podle Markzware přitom Enfocus porušuje práva definována v daném patentu zejména svými známými produkty pro preflight PDF dokumentů PitStop Professional a PitStop Server.

Představitelé Artwork Systems vyjádřili nad žalobou své celkem pochopitelné překvapení, neboť PitStop produkty nejsou na trhu (ani v USA) rozhodně žádnými nováčky. Těžko říci, jaké důvody vedly Markzware k žalobě a nakolik je zde šance, že by tato mohla obstát. Věřme nicméně, že nějaké ohrožení zmíněných produktů Enfocusu (jež jsou v tuzemsku evidentně populárnější nežli řešení Markzware) kvůli dané soudní při nehrozí.

pstop7-1f.jpg

Používají opravdu nástroje jako je Enfocus PitStop Professional 7 skutečně neoprávněně patent Markzware?

Budoucnost služeb photo imagingu podle InfoTrends

Se zajímavými obecnými i konkrétními postřehy, týkajícími se nejbližšího vývoje na poli photo imaging services, neboli využití digitální fotografie, přišla nedávno známá analytická společnost InfoTrends. Stalo se tak v rámci představení studie z dílny dané společnosti "Digital Imaging Lifestyles: Digital Imaging in an Era of Excess", zabývající se chováním konzumentů v USA. Ze zveřejněných informací nepřekvapí poukaz na to, že do budoucna mají nejvíce perspektivy ti poskytovatelé služeb, kteří pomohou konzumentům jít za pouhé pořízení snímku a jeho vytištění, tj. do fáze "spravuj a sdílej".

Sdílení je podle InfoTrends hlavním důvodem, pro který lidé pořizují snímky. Hlavní metodou sdílení zůstává e-mail, v USA byly tímto způsobem v roce 2006 sdíleny 3 miliardy obrázků. Do hry jsou dále významně zapojeny webové prezentace, sociální sítě a MMS - celkově bylo v loňském roce v USA sdíleno přes 8 miliard obrázků, předpokládá se pak průměrný roční nárůst přes 8 procent, a to až do roku 2011.

Studie poukazuje na silnou korelaci mezi použitím Webu a spokojeností s digital imagingem. Všímá si rovněž odlišného přístupu k využití digitální fotografie, daného demografickými a psychografickými atributy. Například konzumenti mladší 25 let se více zabývají sdílením, osoby starší 45 let pak ukládáním fotografií, věková skupina 25-44 let využívá všechny možnosti digital imaging ekosystému.

Za hlavní nástroje pro zobrazování a editaci fotografií považují konzumenti stále personální počítače a laptopy. Podle InfoTrends lze nicméně očekávat nárůst využití televize coby zobrazovacího zařízení. Tisk zůstane důležitou součástí trhu, jeho využití se nicméně u různých věkových skupin konzumentů výrazně liší.

Global Graphics předvedla svá řešení pro tisk XPS

Na nedávno proběhlé konferenci WinHEC demonstrovala společnost Global Graphics své vznikající technologie, jež by měly dovolit výstup souborů ve formátu XPS na tiskových zařízeních. Připomeňme na tomto místě, že XPS je na XML založený jazyk pro popis stránky, který uvedla společnost Microsoft v souvislosti se svými Windows Vista a hodlá jej v daném systému i mimo něj používat jako svou jakousi alternativu k Adobe PDF (na dané téma jsme svého času publikovali například článek věnovaný vznikající podpoře XPS na platformě Windows XP).

xps1f.jpg

XPS dokument zobrazený ve Windows XP

Společnost Global Graphics, která jinak patří k nejznámějším výrobcům RIPů a dalších technologií určených především ke zpracování PostScriptu a PDF, se na vývoji XPS pro Microsoft intenzivně podílela. Její demonstrace na WinHEC byla v podstatě prvním významnějším výstupem nedávno deklarovaných snah o vývoj sady OEM řešení, určených pro výrobce tiskových zařízení, jež by měla dovolit ripování XPS dokumentů. V rámci dané demostrace byl ukázán jak tiskový driver, který provádí nativní rastrování XPS dokumentů, tak i prostředky, dovolující konvertovat XPS dokument do Postskriptu, a tak umožnit jeho výstup na starších zařízeních.

Podle představitelů společnosti pak Global Graphics již má k dispozici řadu řešení pro nativní výstup z XPS, od stolních inkjetů až po digitální tiskárny, a dále rovněž konvertory pro převod XPS do formátů, jako je PostScript či PCL (pro výstup na starších zařízeních). Zatím je takto deklarovaná podpora XPS každopádně v plenkách, vzhledem k potenciálu Microsoftu se ovšem dá jen těžko tušit, nakolik v tomto stádiu zůstane a nakolik se třeba již zanedlouho stane nativní tisk z XPS samozřejmostí jak ve sféře domácího a kancelářského tisku, tak třeba i tisku digitálního.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: