Microsoft Silverlight 3: ve znamení multimédií, HD videa a 3D grafiky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Microsoft Silverlight 3: ve znamení multimédií, HD videa a 3D grafiky

26. března 2009, 00.00 | Rich Internet aplikace jsou doménou technologie Silverlight, kterou společnost Microsoft prosazuje nejen jako náhradu Flashe, ale také jako cílové runtime prostředí pro prakticky libovolné webové aplikace. Třetí stěžejní verze Silverlightu přináší celou řadu zajímavých novinek například v oblasti videa a 3D grafiky, svou roli v Silverlight 3 ale hrají i jiné nově integrované funkce a technologie. Vlastnosti Silverlight 3 si nyní představíme trochu podrobněji.

Technologie, respektive runtime prostředí Silverlight (jak se komu líbí) slouží ke spouštění a provozu tzv. Rich Internet aplikací, které zpravidla obsahují kombinaci textu, multimédií a grafiky, která může být jak vektorová, tak bitmapová. Interaktivní video prezentace, obrazové galérie, hry, grafická rozhraní pro databázové a různé remote systémy, nástroje pro synchronizaci dat, to vše je jen malý výčet z toho, co Silverlight může online uživatelům nabídnout. Stěžejním prostředkem je přitom platforma .NET, pro kterou (nebo spíše díky které) Silverlight vznikl.

Novinky

Aktuální developerská betaverze Silverlight 3 existuje pro Windows i Macintosh a instaluje se manuálně (end-user runtime zatím není k dispozici), případné updaty si Silverlight už umí stáhnout sám. Silverlight 3 přináší přes padesát nových funkcí či vlastností, mezi které patří zejména podpora spouštění Silverlight aplikací mimo prostředí webového prohlížeče, výrazné navýšení rychlosti při přehrávání videa a rozšířená podpora platformy .NET, která je velmi důležitá pro vývoj Silverlight kompatibilních aplikací ve Visual Studiu a jejich grafické „ztvárnění“ + sestavení v Expression Blend. Podrobnosti o celé technologii Silverlight najdete na webu Silverlight.net.

Doba načítání Silverlight projektů můžete být zkrácena kompilací XML struktur do binární podoby, nově je možná i lokální komunikace mezi dvěma Silverlight aplikacemi bez nutnosti komunikace se serverem – ideálně se hodí například pro generování grafů z lokálních tabulek apod.


Microsoft Silverlight 3 - updaty runtime modulu pro Silverlight se mohou instalovat automaticky

Už ne pouze ve webovém prohlížeči!

Velmi důležitou novinkou v Silverlight 3 je možnost provozu aplikací mimo prostředí webového prohlížeče a tudíž i bez nutnosti stahovat potřebný Silverlight runtime plugin. Pro tyto účely je Silverlight 3 vybavený podporou instalátoru aplikací pro desktop, možností vytvářet odkazy na plochu a do Start menu a také s tím souvisejícími nezbytnými bezpečnostními funkcemi .NET Frameworku, ve kterém pak Silverlight aplikace nezávisle běží s vlastním datovým úložištěm bez přístupu k lokálním souborům počítače (už teď se ale trochu bojím případných bezpečnostních děr).


Microsoft Silverlight 3 - každá Silverlight kompatibilní aplikace může mít stejně jako u Adobe Flash rezervované místo na disku pro ukládání svých dat

Video a zvuk

Video a zvuk lze v Silverlight 3 přehrávat lépe a kvalitněji. Nemyslím tím obvyklé marketingové slovní obraty, nýbrž reálnou podporu H.264 videa a AAC audia přes on-demand IIS7 streaming včetně možnosti přehrávat v prostředí webového prohlížeče, nebo v celoobrazovkovém módu HD video. Na serveru si můžete zvolit, jaký kodek se bude při streamingu používat, na výběr jsou mimo nově zařazené podpory H.264/AAC také staré známé kodeky VC-1/WMA a přes tzv. Raw AV pipeline eventuálně i další kodeky jiných výrobců.

Nic tak specializovaného jako je třeba Adobe Flash Media Server ale nečekejte, tak daleka se Silverlight 3 ve své realizaci ještě nedostal. HD video je v módu celé obrazovky akcelerováno s GPU grafické karty, přesnější specifikace této funkce najdete v dokumentaci SDK kitu. Aktualizována byla v Silverlight 3 také DRM ochrana, která nyní umí využívat AES šifrování nebo standardní Windows Media DRM.


Microsoft Silverlight 3 - podpora DRM ochrany je u Silverlight samozřejmostí

Grafika

Silverlight 3 standardně podporuje přes 60 plně skinovatelných prvků grafického rozhraní a s nimi souvisejících vlastností, které se nejčastěji používají při ovládání webových aplikací. Konečně byla do runtime zařazena i možnost vytvoření bookmarku stránky přímo na úrovni RIA. K optimalizacím pro vyhledávače (stále dokola omílané SEO) asi nemá smysl nic dodávat, stejně jako k rozšířené práce s datovými strukturami včetně propojování dat přímo v XAML kódu, nových funkcí pro kontrolu datových polí a integrované podpoře .NET RIA služeb.

Využíváním cache pro vektorové a nově i bitmapové objekty lze v Silverlight 3 výrazně urychlit například generování objektů na pozadí a jejich následné vykreslení na scéně. S tím souvisí i nové API pro bitmapovou grafiku, které umožňuje programovat různé online aplikace například v podobě grafických editorů pro zpracování digitálních fotografií apod. Novinkou jsou i animační efekty jako například spring a bounce, které podporuje i Expression Blend 3 Preview. Zrychleni najdeme i u animací textových objektů, u kterých lze využívat vložená písma (podobněji opět viz Expression Blend 3 Preview). Ohledně animací je z uživatelského hlediska hodně zajímavá i funkce DeepZoom, která navozuje dojem dokonalé plynulosti při zvětšování grafických objektů.

Silverlight 3 se zaměřuje nejen na „HD multimédia“, ale také na 3D grafiku. Jádro zobrazující 3D objekty bylo inovováno a podporuje nyní nativně perspektivní 3D grafiku včetně natáčení objektů a změny jejich velikosti bez nutnosti psát si dodatečné programové moduly. Podporovány jsou i další důležité funkce v podobě Pixel Shader efektů typy rozostření a měkkých stínů, vyrobit si ale můžete i své vlastní efekty.

Pro Silverlight existuje i několik užitečných doplňků. Velmi zajímavá je například sada nástrojů Silverlight Toolkit, která obsahuje různé segmenty GUI pro vývoj aplikací, grafická témata a jiné specializované grafické prvky.


Microsoft Silverlight 3 - screenshot z interaktivní obrázkové galérie pro Silverlight 3, sestavené a zkompilované pomocí Expression Blender 3


Microsoft Silverlight 3 - některé ze skupiny GUI/UI prvků v sadě Silverlight Toolkit

Vývoj aplikací

Stručný přehled dostupných nástrojů pro vývoj aplikací v rámci technologie Silverlight netřeba příliš komentovat. Aplikace pro Silverlight můžete v současné době vytvářet v developerských nástrojích Microsoftu. Na výběr máte Expression Studio, Expression Blender a Visual Studio, bez kterého se zřejmě při vývoji .NET aplikací neobejdete. Zatím nevím o žádném „nezávislém“ editoru Silverlight projektů, který by fungoval podobně jako alternativní Flash editory.

Silverlight pro mobilní zařízení

Není, ale určitě bude. Adobe Flash už v mobilních zařízeních (konkrétně pro Windows Mobile a Symbian) je, Silverlight se teprve chystá. K dispozici by měly být verze jak pro Nokia S60, tak pochopitelně i pro Windows Mobile, o iPhone žádné zprávy nejsou. Otázkou zůstává, kdy to vlastně bude. Na tuto otázku odpovědět nemohu, oficiálně bylo pouze uvedeno, že Silverlight pro mobilní zařízení je momentálně ve vývoji a datum jeho uvedení bohužel zatím upřesněn nebyl. Jako reálný vidím termín souběžně s uvedením Windows Mobile 7, je ovšem klidně možné, že betaverze SDK pro Silverlight „mobile“ bude k dispozici už koncem léta, kdy by měly být oficiálně uvedeny Windows Mobile 6.5.

Součástí mobilního SDK Silverlight pravděpodobně bude i něco jako Adobe Device Central + Flash Lite, které slouží k optimalizaci a simulaci provozu aplikací na konkrétních cílových mobilních zařízeních, na to všechno si ale ještě budeme muset počkat.

A co na závěr?

I přes nesporný potenciál Silverlightu je alfou a omegou jeho prosazení a rozšíření na počítačích koncových uživatelů. Co je mi totiž jako vývojáři platné, že Silverlight má solidní podporu z hlediska dostupných developerských informací a s nimi souvisejících nástrojů pro design a programování webových aplikací, když zkrátka prakticky všude na koncových zařízeních najdu jen Flash? A to se zdaleka netýká jen desktopů či notebooků, nýbrž v poslední době stále častěji i mobilních zařízení, u kterých by se přitom daly vhodně optimalizované online aplikace také poměrně dobře využívat.

Možná namítnete, že je přece snadné Silverlight stáhnout a nainstalovat, a že už lze instalovat Silverlight 3 kompatibilní aplikace i mimo prostředí webového prohlížeče, ovšem takový argument zdaleka neplatí vždy a je s ním spojena řada dalších problémů. A to už jsme zase u poměru instalací Flashe a Silverlightu, který je zatím stále zcela drtivě v prospěch technologie Flash. Musím se ale konečně dobrat k závěru, kterým je stručné konstatování, že Silverlight je ve své třetí stěžejní verzi "papírově" výborné runtime prostředí pro RIA aplikace, jen mu zkrátka zatím chybí potřebné rozšíření a větší počet alternativních vývojářských nástrojů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: