LyX 1.5: zajímavé novinky na obzoru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

LyX 1.5: zajímavé novinky na obzoru

LYX Sazba

4. května 2007, 00.00 | Zřejmě nejrozšířenější front-end sázecího systému TeX se blíží ke své nové verzi 1.5. Ta nabízí řadu vylepšení i úplných novinek. O jaké se konkrétně jedná? To se vám pokusíme říci v tomto článku.

Sázecí systém TeX je i takřka 30 let (!) od svého vzniku stále oblíbeným prostředkem pro sazbu dokumentů z různých oblastí (věda, technika, vzdělávání, cokoli, co obsahuje matematické výrazy, a také třeba databázové výstupy, hudební či herní notace aj.). Uživatelsky se nicméně nejedná o řešení právě přívětivé, neboť vyžaduje, aby uživatel zvládl odpovídající příkazy řídící činnost TeXu, a tyto pak vkládal do zdrojového dokumentu. Není proto divu, že existují snahy vytvořit odpovídající front-end, tedy aplikaci, jež dovolí uživateli TeXovské dokumenty vytvářet ve (více či méně) WYSIWYG módu, bez nutnosti zvládat odpovídající příkazy.

Jedním z nejrozšířenějších řešení daného typu je LyX, vyvíjený coby multiplatformní open source aplikace. Dokumenty ukládá LyX ve vlastním formátu, po zadání odpovídajících příkazů je nicméně dokáže transformovat do podoby dokumentů LaTeXu (dnes zřejmě nejrozšířenější "dialekt" jazyka TeXu) a z těch pak s pomocí externího kompilátoru TeXu a dalších utilit (konvertory či prohlížeče pro generované formáty, ke kterým patří formát vysázených dokumentů TeXu DVI a dále třeba PDF či HTML, nástroje pro tvorbu rejstříků či bibliografií aj.) generovat příslušný výstup.

Po počátečním ostrém nástupu vývoj LyXu poměrně nepříjemně stagnoval, výraznějšího oživení se každopádně dočkal v minulém roce. Nyní se daný produkt dostává do další fáze, a to díky verzi 1.5, jež je již v beta podobě k dispozici. Co lze od ní očekávat? To se dozvíte v tomto článku. (Těm, kdo LyX dosud neznají, doporučujeme prostudovat minimálně naše přiblížení podoby 1.4 a ideálně i celý seriál, který jsme věnovali jedné z raných verzí daného produktu.)

lyx15-1f.jpg

Rozhraní nového LyXu

Změny pod povrchem

Kód LyXu byl výrazně přepsán. Mimo jiné se takto zvýšil výkon a byla odstraněna řada dosavadních chyb. K urychlení některých operací v prostředí LyXu, zejména zobrazování vložených obrázků, nyní přispívá implementace odpovídající vyrovnávací paměti, kterou může uživatel kontrolovat z předvoleb LyXu. Nový LyX pak používá pro své rozhraní Qt4 toolkit, což je dobrá zpráva zejména pro uživatele na platformě Windows, kteří takto dostávají LyX opírající se o oficiální GPL verzi Qt4, dosavadní podoby LyXu byly závislé na neoficiálním port unixové Qt3 knihovny.

Významný krok byl učiněn k tomu, aby interně používal LyX ke kódování znaků Unicode. Daný záměr ještě není úplně dotažen, ale i díky stávající podpoře byla vylepšena podpora jazyků, jako je čínština nebo japonština (provázání s projektem CJK-LyX), LyX také již zvládá výstup do Unicode dokumentů, což dovoluje použití s odpovídajícím kódováním LaTeXu (utf8) či v nových systémech, jako je XeTeX.

Rozhraní

Ovládání LyXu bylo v počátečních verzích značně specifické, to samozřejmě uživatelům poněkud komplikovalo život. Vývojářský tým nicméně v poslední době pracuje na tom, aby produkt v daném případě více "standardizoval". Esoterní záležitostí takto přestala být zejména práce s více okny, nyní jsou tato přehledně spravována pomocí panelů (dříve šlo mezi nimi přepínat pouze pomocí nabídky či klávesových zkratek). Tentýž dokument (resp. v terminologii LyXu buffer) lze nyní otevřít několikrát, takže je možno upravovat dokument současně na různých místech. Toolbary LyXu lze nyní flexibilně rozmisťovat na okrajích oken, měnit lze velikost ikon nástrojů. Program si dokáže zapamatovat velikost a pozici svého okna a dále i pozici kurzoru v okně či rozmístění toolbarů, po novém otevření dokumentu se tedy příslušně obnoví předchozí zobrazení. Nicméně stále chybí kontextové nabídky, okna nelze zobrazit vedle sebe apod.

Zobrazení zdrojového kódu

Skutečnost, že LyX v podstatě zakrývá samotnou strukturu LaTeXovského zdroje dokumentu, nemusí být zejména zkušenějším uživatelům se speciálními nároky po chuti. Vítaná je proto skutečnost, že ke stávající možnosti vložit do dokumentu LyXu úsek s TeXovým kódem takto přibyla i možnost zobrazit si určený úsek dokumentu či celý dokument v podobě odpovídající příslušné transkripci do LaTeXu. Zobrazení je přitom možné v samostatném či rozděleném okně. Možností využití dané funkce je celá řada, zmínit takto lze například odladění dokumentů, jež činí při zpracování potíže, učení se syntaxi LaTeXu, přenos LaTeXovského kódu přes schránku do jiných aplikací apod.

lyx15-2f.jpg

Zobrazení zdrojového kódu

Osnova

Uživatelé rozsáhlejších, členitých dokumentů jistě ocení mód osnovy, který se nabízí pod příkazem Dokument-Obsah. V daném módu lze procházet dokumentem prostřednictvím hierarchie jeho kapitol a sekcí. Dále je takto možná i změna pořadí jednotlivých částí či úprava úrovně dané sekce.

lyx15-3f.jpg

Osnova dokumentu

Nastavení písma dokumentů

LyX nastavuje – ve shodě s koncepcí LaTeXu – odpovídající atributy písem (velikost, řez aj.) pro celý dokument. Dosavadní způsob určení nebyl příliš obratný a flexibilní, nápravu by měl zjednat zcela přepracovaný a doplněný dialog předvoleb.

Práce s matematikou

Sazba matematických výrazů je jeden z hlavních důvodů, pro který dnes uživatelé po LyXu, resp. TeXu sahají. Potěší proto významné změny ve způsobu vkládání matematických výrazů. Dřívější funkce odpovídajícího dialogového okna byly plně integrovány do příslušného nástrojového panelu. Tímto způsobem by se tvorba a editace matematických výrazů měly stát snazšími.

lyx15-4f.jpg

Editace matematického výrazu

Tabulky a slovníčky

Již tak kvalitní funkce pro tvorbu tabulek nyní LyX obohacuje podporou makro balíčku booktabs. Tento má vliv především na vzhled tabulek co se týká použití ohraničení a mezer. Jinou novinkou je pak podpora balíčku nomencl, který slouží k tvorbě slovníčků (nomenklatur) pro symboly použité v textu (vhodné například pro matematické texty).

Závěrem

I v čase open source řešení pro publikování, jako je Scribus či Inkscape, má LyX, resp. TeX co dát specifické, dosti početné komunitě uživatelů. Je proto dobře, že vývoj daného produktu zdárně pokračuje, byť se v případě připravované nové verze nedá rozhodně hovořit o nějakých revolučních změnách. Na základě našeho zběžného testování chceme každopádně ocenit stabilitu, rychlost a vyšší uživatelskou přívětivost nového LyXu, resp. jeho odpovídající betaverze. Ty, spolu s bohatou funkční výbavou daného produktu a potenciálem samotného (La)TeXu, činí dané řešení opět o něco více atraktivním.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: