Glassbook Reader 2.0 Beta stojí za vyzkoušení - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Glassbook Reader 2.0 Beta stojí za vyzkoušení

13. září 2000, 00.00 | Dvoustránkové zobrazení, předčítání knih, zvýrazňování a poznámky - to jsou
hlavní přednosti nové verze prohlížeče elektronických publikací.

Úvodem

Není to tak dávno, co jsme na Grafice recenzovali prohlížeč elektronických knih Glassbook Reader (viz zde) a již je zde jeho nová verze 2.0 Beta. Vzhledem k tomu, že společnost Glassbook zakoupila nedávno firma Adobe, a dá se předpokládat, že prohlížeč bude integrován do Acrobat Readeru, jedná se takto možná o verzi poslední. Rozhodně ale stojí za vyzkoušení.

Instalace

Na příslušné stránce serveru Glassbooku vyplníte své jméno a emailovou adresu a pak klepnutím na jediné tlačítko spustíte download instalačního souboru (něco málo přes 6 megabajtů). Instalace je zcela standardní pomocí průvodce a trvá opravdu velmi krátkou dobu. Elektronickou poštou za chvíli obdržíte dopis signovaný prezidentem Glassbooku, obsahující mimo poděkování za váš download také doporučení navštívit online bookstore společnosti a kontakt pro řešení případných problémů s prohlížečem.

Co je nového

Po spuštění prohlížeče nezaznamenáte na první pohled mnoho nového. Přesto je zde mnoho vylepšení, které potěší srdce a oko každého uživatele.

Vylepšené zobrazování
Reader nyní nabízí dvoustránkové zobrazení, čímž mílovými kroky přibližuje elektronickou publikaci její tištěné podobě. Navíc lze v preferencích nastavit automatické skrývání toolbaru a vytěžit tak maximum z opravdu každého displeje.

Čtený text
V nové verzi produktu je možné si nechat předčítat zvolenou publikaci, a to s pomocí tlačítka Read Aloud. Předtím musíte předčítání nastavit v preferencích (Preferences-Enable Text to Speech). Uvedená funkce je ovšem dostupná pouze ve Windows 2000.

Zvýraznění a poznámky
Další novinkou je možnost využití zvýraznění a poznámek v publikacích. Tyto funkce dosud nabízela pouze komerční verze Readeru.

S pomocí zvýrazňovače lze zdůraznit souvislý úsek textu, přičemž pravým tlačítkem myši získáte možnost vybrat z několika různých barev a také odstranit zvýraznění z aktuální stránky nebo celé publikace.

Ke vkládání poznámek je rovněž určen speciální nástroj. S jeho pomocí lze vytvářet dva typy poznámek - skryté (hidden) a zobrazené (inline). Skrytou poznámku vytvoříte tak, že zvolíte anotační nástroj a pak klepnete stiskem levého tlačítka myši někam na stránku publikace. Otevře se zde okno pevné velikosti, do kterého můžete vepsat svůj text. Klepnutím na tlačítko Save poznámku uložíte a zároveň zmenšíte do podoby malé ikonky, kterou můžete po stránce libovolně přesouvat a kdykoli otevřít k dalším úpravám poklepáním. Pokud na začátku celého postupu klepnete v publikaci pravým tlačítkem myši, vytvoříte zobrazenou poznámku v neviditelném rámečku. Do textu obou typů poznámek je možné vkládat hypertextové odkazy, Reader umí po klepnutí odkazovaný obsah zobrazit.

U obou typů anotací se bohužel vyskytly problémy s korektním zpracováním českých znaků. Nepodařilo se nám vypátrat, jak změnit výchozí nastavení anotačních fontů a ani zda je to vůbec možné. (Pravděpodobně by bylo možné provést nějaký trik s fonty umístěnými ve složce Fonts programu, za tím účelem je možno kontaktovat technickou podporu - viz Menu-Support.)

Otevírání souborů
V modu Library lze nyní tlačítkem Open File otevírat soubory ve formátu PDF a HTMl dostupné z vašeho počítače (lokální disky, síť). Obdobně jako v minulé verzi lze prohlížeč nastavit jako výchozí pro PDF soubory (viz Menu-Preferences).

Další novinky
Mimo výše uvedených hlavních vylepšení přináší nová verze ještě mnoho dalších drobnějších novinek, ať už se to týká odstranění stávajících chyb, zavedení klávesových zkratek pro většinu funkcí prohlížeče, vylepšené navigace aj. Blíže se s nimi lze seznámit v manuálu programu, který je jako u minulé verze součástí dodávky produktu (dostupný v Library).

A co komerční verze?
Tu jsme netestovali, ale z informací výrobce se zdá, že jedinými novinkami je ozvučení výkladového slovníku a možnost přenášet či půjčovat elektronické publikace do jiného počítače (pokud je tato funkce povolena tvůrcem publikace). Vzhledem k výše zmíněnému přechodu Glassbooku pod Adobe je ovšem toto jen nevýrazné vylepšení celkem pochopitelné.

Závěrem
Glassbook Reader 2.0 Beta působí velmi dobrým dojmem. Do doby, než budou jeho schopnosti integrovány do nové verze Acrobat Readeru nebo u Microsoftu podstatně vylepší jejich Reader, má šanci být považován za nejlepší prohlížeč elektronických knih dneška.

Relevantní články:

Adobe zakoupilo Glassbook
Glassbook Reader: doplněk Acrobat Readeru?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: