Creative Commons: netradiční využití autorských práv - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Creative Commons: netradiční využití autorských práv

4. ledna 2006, 00.00 | Jednu z cest, jak novým, neotřelým způsobem využít autorská práva k dílu, nabízí v
současnosti projekt Creative Commons. Co vše poskytuje subjektům z oblasti publikačního
průmyslu, tedy třeba designérům, fotografům, vydavatelům nebo nezávislým autorům? To se
pokusíme ukázat v našem článku.

Posledních několik let znamená mimo jiné stále palčivější volání po nové podobě správy autorských práv. Internet, elektronické nosiče, výpočetní technika, stolní tiskárny či kopírky a leccos dalšího jsou prostředky, díky kterým se v masové míře šíří i obsah, pro který vlastník jeho autorských práv nedal příslušný souhlas. Uvedená skutečnost se samozřejmě výrazně odráží rovněž v publikačním průmyslu, i když průmysly hudební, filmový či softwarový o sobě v dané oblasti dávají vědět výrazně více.

Možností, jak naznačený problém řešit se nabízí celá řada, v současnosti se nicméně na straně velkých vlastníků autorských práv, určujících klima v dané oblasti, objevují pouze rigidní, ale přitom dosti nedotažená řešení, která jdou cestou tvrdé legislativní restrikce a mnohdy postihují více ty, kdo práva dodržují než ty, kdo je zcela ignorují. Již několikrát jsme se proto na stránkách Grafiky zamýšleli nad jinými, alternativními přístupy, které by více zohlednily novost a rozmanitost současné situace, a dovolily profitovat z díla i bez toho, že by bylo svázáno tradičními metodami licencování. Dnes se takto podíváme na projekt Creative Commons, který se za několik let své existence dostal do fáze, kdy má skutečně význam přemýšlet o jeho využívání.

Základní přiblížení

Creative Commons je americká nezisková organizace, která si klade za cíl poskytnout uživatelům nové způsoby ochrany jejich autorských práv. Základní rozdíl mezi sadou licenčních schémat Creative Commons a tradičním copyrightem je ten, že zatímco dílo chráněné copyrightem nebo standardním autorským zákonem vyžaduje při použití vždy svolení vlastníka autorských práv, dovolují Creative Commons licence pouze dílčí ochranu takovýchto práv. K dispozici jsou například možnosti povolit dílo šířit, měnit či využívat pouze s uvedením původního autora, daná možnost se pak může týkat výlučně nekomerčního užit, změna díla může být zakázána i když je možné i komerční užití aj. Podrobný popis nabízených licenčních schémat je k dispozici na serveru organizace.

cc1f.jpg

Server Creative Commons

Naskýtá se samozřejmě otázka, k čemu jsou vlastně takovéto licence dobré. Namísto obecné odpovědi se pokusme naznačit určitá předpokládaná využití. Představme si takto například tvůrce, kteří hodlají poskytnout své výtvory (typicky články na WWW serverech či blozích a dále například fotografie, ilustrace, kliparty apod.) internetové komunitě, ale nebyli by rádi, kdyby na nich kdokoli participoval komerčně či je měnil způsobem, který není v souladu se smýšlením nebo zaměřením autora. Jinou možností je takto zveřejnění určité ukázky ze širší kolekce výtvorů, která tvůrce hodlá poskytovat komerčně. Mohou se pak vyskytnout třeba i případy, kdy autor nemá možnost dílo dokončit, poskytne je tedy ostatním, ale byl by rád, kdyby jeho přispění zůstalo zachováno. Ještě jinou oblastí je publikování výukových materiálů, různých databází apod. ke striktně nekomerčním účelům v prostředí akademické obce. Uvedené i mnohé další možnosti se přitom v případě Creative Commons váží nejen k oblasti publikování (text, obrázky, vzdělávání), ale též oblasti hudební a filmové.

Daná myšlenka je samozřejmě hodně zajímavá a může vést k nám již v úvodu zmíněným novým, netradičním využitím autorských práv, které někdy mohou generovat i příslušné zisky. Jako vždy jsou zde ale určitá "ale". Zmínit lze takto výpady z obou stran spektra, tj. jak těch, kdo brojí za svobodné šíření díla (třeba open source software komunita), tak těch, kdo lpí striktně na tradičních modelech: pro jedny je daná aktivita pořád svazující, pro druhé naopak příliš svobodomyslná. Tím hlavním omezením je nicméně v případě České republiky skutečnost, že daný typ licencí není sladěn s tuzemskou legislativou (Creative Commons přitom v rámci projektu iCommons již dokázala danou otázku vyřešit pro řadu zemí). I přesto se domníváme, že využití daného typu správy autorských práv má smysl, a to vzhledem k existenci nástrojů a mechanizmů poskytovaných Creative Commons i jinými subjekty, které si nyní přiblížíme podrobněji.

cc2f.jpg

Tvorba licence

Nástroje pro tvorbu a využití licencí

Odpovídající sekce serveru Creative Commons nabízí různorodé možnosti, jak generovat a prezentovat licenční údaje pro dané dílo. Vše zde začíná u jednoduchého průvodce, s jehož pomocí uživatel stanoví přesně podmínky využití díla. Následně se vygeneruje kód s licenčními údaji (možné je zahrnutí informací kontaktních, popisu díla aj.) lišící se podle povahy zveřejnění díla. K dispozici jsou takto především odpovídající HTML údaje (viditelné, i ty, jež jsou kódovány s pomocí RDF metadat), které může uživatel začlenit na svou stránku či blog. Ještě zajímavější je pak sada metadat ve formátu XMP, dovolující online tracking daného souboru, kterou lze s pomocí uživatelského panelu a šablony vložit přímo do dokumentů odpovídajících aplikací Adobe (Creative Suite, Creative Suite 2), tedy zejména Photoshopu, Illustratoru či Acrobatu. Pokryty jsou tak jak formáty obrázkové, tak i univerzální PDF. Pomýšleno je pak i na offline dokumenty, kdy je k dispozici alespoň textový úsek s odpovídajícími internetovými odkazy. Mimo samotný server pak lze využít vkládání Creative Commons metadat třeba v rámci open source ilustračního programu Inkscape.

Creative Commons pak myslí i na ty, kdo teprve hledají možnost internetového vystavení díla. V případě obrázků lze takto využít kooperace se servery Flickr či Buzznet, podporovány jsou pak i bloggerské platformy (Movable Type, Typepad) či možnost publikování na serveru Our Media, využít lze rovněž různé možnosti zveřejnění audia a videa, do budoucna se dá předpokládat další rozrůstání uvedených služeb.

cc3f.jpg

Tvorba XMP metadat

Projekt rovněž myslí i na druhou stránku věci, tj. příslušné dohledávání děl licencovaných podle Creative Commons. Nejzajímavější je takto příslušný vyhledávací engine, posílený giganty Google a Yahoo, využít pak lze třeba i odpovídajících služeb serveru Flickr. Dále existují například příslušné pluginy pro Mozilla-browsery, tedy zejména Firefox, organizace poskytuje i odpovídající vývojářské nástroje pro zabudování podpory do dalších aplikací.

Závěrem

Creative Commons je zajímavý projekt, který dle našeho názoru kráčí v oblasti autorských práv správným směrem a těší se příslušné odezvě. Jedná se přitom o projekt, který se vyvíjí značně dynamicky, a tak rozhodně stojí za to věnovat mu i nadále zvýšenou pozornost.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: