Bibble: profesionální prostředek pro RAW snímky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Bibble: profesionální prostředek pro RAW snímky

sw software

31. března 2006, 00.00 | Zpracováváte RAW fotografie? Kromě příslušných nástrojů Photoshopu či třeba Aperture a
Bridge tu je minimálně jeden další zajímavý prostředek pro úpravy daného typu obsahu.
Hovoříme zde o programu Bibble, který bychom rádi představili v tomto článku.

RAW formáty jsou důležitou technologií zejména pro profesionální pořízení a úpravy digitálních fotografií. Máme zde totiž co do činění s jakýmsi digitálním negativem, který kromě toho, že šetří nezanedbatelný objem paměti fotoaparátu, znamená zejména nepřeberné možnosti post-procesingu pořízených snímků. Zpracování daného formátu dnes přitom vedle proprietárního software výrobců dodávajících fotoaparáty s RAW podporuje stále více aplikací univerzálních, když za zmínku stojí především Photoshop se svým Camera RAW pluginem a dále třeba nastupující produkty Apple Aperture a Adobe Lightroom. Vedle těchto prostředků pak na trhu existují i jiná řešení, která pro práci s RAW nabízí řadu zajímavých a často inovativních funkcí. Jedním z takovýchto řešení je i program Bibble společnosti Bibble Labs - o jeho bližší přiblížení bychom se rád pokusili v tomto článku.

Základní popis

Bibble je poměrně univerzálním prostředkem, když existuje pro platformy Windows, Mac i Linux. Jeho posláním je poskytnout nástroje pro zpracování, editaci a tisk RAW snímků z různých digitálních fotoaparátů. Seznam podporovaných formátů je poměrně bohatý (Nikon, Canon, Olympus, Kodak, Pentax, Minolta, Epson, Fuji, Sony), ani u lépe vybavené podoby Pro (k dispozici je pak i verze Lite) pak ovšem nenalezneme například DNG (Digital Negative, tedy jakýsi univerzální RAW) společnosti Adobe. Hovoříme-li pak o verzích daného programu, musíme zmínit, že dražší Pro podoba nabízí širší funkční výbavu a je provozovatelná (za cenu jediné licence) na všech podporovaných platformách, Lite verze se dá s některými funkčními omezeními provozovat vždy pouze na platformě jediné. Produkt pak rozhodně není nenáročný na systémové zdroje, když požaduje minimálně 512 MB RAM, podle našich zkušeností dokázal nicméně uspokojivě pracovat i na konfiguracích hůře vybavených, rychlost a stabilita je vůbec devízou daného řešení. Zmínit je třeba podporu multithreadingu, která přináší jednak urychlení práce obecně (změny se zohlední na náhledu a na pozadí se přitom provádí úpravy kompletních dat obrázku), tak optimalizovaný chod na dvouprocesorových strojích. Na stránkách výrobce lze najít výsledky porovnání rychlosti Bibble Pro s jinými konkurenčními produkty, podle kterých je Bibble Pro výrazně nejrychlejším řešením při konverzích RAW souborů. Produkt nabízí možnosti rozšíření s pomocí pluginů, v současnosti je nicméně k dispozici pouze BPTLens Distortion pro práci s čočkovým zkreslením od samotného výrobce. Možnosti produktu lze využívat přímo z prostředí Adobe Photoshopu (u verze Pro) či Adobe Elements (u verze Lite) s pomocí odpovídajícího pluginu.

bibble1f.jpg

Rozhraní Bibble Pro

Možnosti editace

Produkt je určen jak ke zpracování jednotlivých snímků, tak především editaci hromadné. Důležitá (ale vzhledem k povaze zpracovávaných souborů pochopitelná) je přitom skutečnost, že produkt nemění původní data snímku a popis všech změn ukládá automaticky do odpovídajícího konfiguračního souboru - daným způsobem lze tedy klidně zpracovat i read-only snímky uložené třeba na CD-ROM. Nastavení změn je možno kopírovat (všechna nebo jen některá) a pak aplikovat na jiné obrázky (jednotlivě či hromadně, metodou Copy-Paste). Všechny změny, které uživatel provede při nastavení jednotlivých nástrojů Bibble, se okamžitě promítnou do zobrazení snímku, přičemž uvedeným způsobem lze editovat jak plnou podobu snímku, tak třeba jen jeho miniaturu. Vzhledem k uvedené koncepci nepřekvapí, že produkt nedisponuje funkcí Undo: namísto toho se dá provést jak úplné odstranění konfiguračního souboru, tak třeba návrat k dříve nastavenému souboru daného typu.

U snímků lze vyladit skutečně rozmanitou řadu nastavení. Týkají se například barev (odpovídající hodnoty v RGB modelu), zaostření, expozice, histogramu a křivek, rotace a ořezu, redukce šumu (unikátní kvalita zpracování s pomocí technologie Noise Ninja) nebo třeba vyvážení bílé. Podporovány jsou color management na bázi ICC profilů a také funkce Highlight Recovery (obnovení zvýraznění) a Fill Light (obnovení stínů), upravovat lze rovněž IPTC metada snímku. Pro úpravy daného typu jsou k dispozici příslušné nástroje, jejichž chování (dokování, konfigurace atd.) lze opět plně přizpůsobit uživatelským požadavků.

bibble2f.jpg

Nastavení color managementu

Módy zpracování

K dispozici je několik módů zpracování snímků, přičemž každý z nich je plně konfigurovatelný co se týká rozmístění oken či ovládacích prvků na obrazovce. Za základní zde lze považovat File Browser mód, kdy uživatel pracuje se snímky z určené složky. Poté, co upraví jejich parametry s pomocí určených nástrojů (viz dále), může provést uložení do souboru ve zvoleném výstupním formátu (JPEG, TIFF, PNG).

Seskupit snímky z vícero složek (resp. odkazy na ně) do jediné destinace dovolují tzv. Work Queues. Zvolené snímky lze pak odesílat (přetažením nebo též s pomocí nadefinovaných klávesových zkratek) do různých Batch a Printh Queues čili batch nebo tiskových front, tedy seznamů souborů určených ke zpracování podle určitých nastavení - uživatel si může nakonfigurovat libovolné množství takovýchto front pro různé účely. Batch zpracování představuje základ využití programu a dovoluje kontrolovat výstupní složku a způsob pojmenování (na základě původního názvu, EXIF či IPTC metadat aj.), formát či velikost souboru nebo třeba též následné kopírování či přesunutí původních souborů. Použít lze jak odpovídající nastavení převzaté z předchozí editace, tak i barvový profil určený ke vložení do snímků, Exif metadata atd., možný je rovněž výstup do podoby webové galerie. Pro verze pak dovoluje v rámci jediné úlohy z téhož podkladového souboru generovat vícero podob na základě odpovídajících nastavení dané Batch Queue.

bibble3f.jpg

Volby dávkového zpracování

Bohaté jsou možnosti hromadného tisku snímků v rámci Print Queues. Zajistit lze výstup do různých layoutů (například aršíky, N-up, série stránek či uživatelské rozložení) a to s použitím ICC profilů, nastavením velikosti nebo kvality tištěných obrázků apod.

Závěrem

Bibble nabízí rozmanité možnosti jak rychle a efektivně zpracovat velké množství RAW snímků. Zaujme přitom nejen škálou funkcí, ale rovněž multiplatformností či rychlostí zpracování. Pokročilejší Pro verze produktu je nabízena za 129 USD, Lite podoba pak za 69 USD. Mnohým těm, kdo pracují s RAW ve velkém a nejsou spokojeni třeba s odpovídajícími funkcemi Photoshopu se koupě daného produktu nebo přinejmenším vyzkoušení jeho demoverze rozhodně vyplatí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: