Autodesk SketchBook Designer 2012: digitální skicování a vektorové ilustrace - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Autodesk SketchBook Designer 2012: digitální skicování a vektorové ilustrace

1. června 2011, 00.00 | Kombinace bitmapového digitálního skicáku vybaveného kvalitními kreslicími štětci s vektorovým grafickým editorem je výborný nápad, a pokud ji navíc ještě zrealizuje Autodesk, má takový editor hodně vysoké ambice. SketchBook Designer 2012 vylepšuje a rozšiřuje funkce předchozí verze programu, který patří mezi nejzajímavější hybridní grafické editory se zaměřením na design a skicování grafických návrhů.

Oblast kreativního designu obvykle vyžaduje specializované grafické editory, které mohou nabídnout vhodnou sadu nástrojů pro snadné skicování a digitální malbu. Photoshop, Illustrator, CorelDRAW či případně jiné podobně zaměřené grafické editory totiž nemusí mít vždy to, co designér potřebuje.

Koncepce Autodesk SketchBook Designer je proto trochu odlišná – editor nabízí rozumné množství kreslicích a editačních nástrojů pro bitmapovou a vektorovou grafiku, které v kombinaci s interaktivním ovládáním dělají z programu výkonný grafický nástroj se specializací na oblast designu a designových ilustrací.

Hybridní bitmapová kresba s vektorovými ilustracemi není nijak nová idea, nicméně v podání Autodesku je u SketchBook Designeru dotažena hodně daleko. Editor existuje v běžné samostatné verzi, nebo jako doplněk pro AutoCAD, kde pak mohou designéři kreslit, skicovat a vektorově znázornit své nápady a myšlenky například jako podkresové či naopak překryvné vrstvy 2D/3D modelů.


Autodesk SketchBook Designer 2012 - prostředí editoru s paletou barev, přednastavenými pracovními nástroji a výběrem režimů prolnutí pro vrstvy

Hlavní funkce editoru

Primární zaměření SketchBook Designeru je trochu podobné jako u jeho kolegy SketchBook Pro, na rozdíl od kterého má ale SketchBook Designer ještě nástroje pro vektorovou grafiku a trochu jiné spektrum funkcí pro bitmapové kreslení. Hlavní ovšem stále zůstává kreslení a design, pro které nabízí SketchBook Designer celkem osm druhů kreslicích nástrojů od tužky přes pero a štětec až po fixy, malířský štětec či speciální gumu.

Osm nástrojů se může zdát málo, díky několik desítkám variabilních štětců pro zmíněné kreslicí nástroje si ale můžete malování užívat. Každý nástroj má zpravidla několik dalších přednastavení například pro obrysové stopy a další vlastnosti štětců, což platí i pro zbývající editační funkce například pro rozmazání/zaostření kresby, kalíšky s barvou a sadu manipulačních operací pro lokální či globální úpravy obrazu.






Autodesk SketchBook Designer 2012 - přehled vrstev a volby pro uživatelské štětce


Autodesk SketchBook Designer 2012 - další z nabízených přednastavení kreslicích štětců


Autodesk SketchBook Designer 2012 - standardní volby pro pero




Autodesk SketchBook Designer 2012 - vlastnosti kreslicího pera

Pohodlné zvolení barvy a definování vzorků barev doplňují uživatelem volně definovatelné štětce s různými stopami, se kterými lze kreslit a malovat s využitím tlakově citlivých tabletů. Unikátní jsou na SketchBook Designeru také transformační nástroje (většinou mají něco jako OSD menu), interaktivně ovládané přímo v ploše kresby.

Hybridní editace bitmapové a vektorové grafiky umožňuje například načrtnout přesné vektorové obrysy modelů objektů, které pak můžete doslova podle potřeby „vymalovat“ kreslicími štětci.

Novinky

Většina dále popsaných novinek ve SketchBook Designeru 2012 dále rozšiřuje stávající schopnosti editoru, najdou se ale i zásadní inovace. Jednou z nich jsou maskovací vrstvy, které lze přiřadit ke každé bitmapové kreslicí i vektorové objektové vrstvě. Chcete-li se maskovat vektorovou vrstvu a používat v ní bitmapové štětce, musíte ji nejprve převést na kreslicí vrstvu. Plocha masky se zobrazuje v červené překryvné vrstvě, určit můžete průhlednost masky i celé vrstvy, kterou pak používáte jako běžnou či symetrickou masku.

Druhou šikovnou novinkou je samostatný nástroj pro přidávání textových nápisů a textových objektů, které se nově řadí mezi speciální vektorové (pochopitelně zpětně editovatelné) vrstvy a vztahují se na ně tudíž podobné možnosti transformací.


Autodesk SketchBook Designer 2012 - interaktivní ovládání lupy, natočení a posuvu obsahu plátna




Autodesk SketchBook Designer 2012 - novinka v podobě maskovacích vrstev

Rychlejší přístup k dokumentům nově nabízí tradiční Recent file list v menu souborů, kde najdeme v exportních funkcích možnost uložení grafického dokumentu ve formátu SVG – uloží se samozřejmě pouze vektorové prvky a objekty, bohužel bez textových popisek a všech bitmapových obrázků, štětců a výplní.

V předvolbách editoru si můžete nastavit minimální délku tahů štětci, přednastaveno je 5 obrazových bodů. Průhlednost každé vrstvy respektive její alfa kanál můžete nově zamknout, což se hodí například při malování ve vymezení oblasti ilustrace.

Několik šikovných vylepšení přidává SketchBook Designer 2012 také u ovládání malovacích funkcí a grafického rozhraní programu. Klávesa W nyní slouží pro rychlé zobrazení skrytých ovládacích prvků, klávesy Shift + Alt aktivují režim kreslení v pravých úhlech. Vektorové křivky můžete upravovat a rozdělovat s pomocí nového typu uzlových bodů typy Stickers. U všech koncových bodů otevřených vektorových cest zobrazuje SketchBook Designer 2012 červené symboly znázorňující křivky, které je třeba uzavřít například před jejich vyplněním barvou či přechodem.




Autodesk SketchBook Designer 2012 - několik ze sekcí předvoleb editoru


Autodesk SketchBook Designer 2012 - nově zařazený export ilustrací ve vektorovém formátu SVG


Autodesk SketchBook Designer 2012 - další z novinek umožňuje přidávat do kreseb a ilustrací nativní textové popisky

Závěr

Autodesk SketchBook Designer by se dal zjednodušeně označit jako editor pro koncepční design, v jehož oblasti se může program dobře uplatit nejen jako doplněk pro AutoCAD, ale také jako samostatná aplikace. Již v popisu předchozí verze jsem se ovšem trochu pozastavil nad cenou SketchBook Designeru, která není vůbec malá. Přesto se odvážím tvrdit, že za 495 USD bez DPH asi nenajdete vhodnější nástroj na designové ilustrace kombinující bitmapovou a vektorovou grafiku, který je navíc přímo dostupný i jako komplexní plugin pro AutoCAD.

Zkušební verzi SketchBook Designeru si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Autodesk.


Autodesk SketchBook Designer 2012 - ilustraci si můžete nechat zobrazit i v její editorem přepočítané bitmapové variantě

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: