Aperture 3.0.2 přináší opravy mnoha chyb a doplňuje podporu iPadu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Software

Aperture 3.0.2 přináší opravy mnoha chyb a doplňuje podporu iPadu

Aperture

30. března 2010, 00.00 | Apple přichází s bezplatným updatem svého nástroje pro profesionální zpracování digitálních fotografií Aperture. Nová aktualizace 3.0.2 opravuje řadu problémů verze 3.0, které nevyřešil únorový update 3.0.1, a navíc nabízí podporu pro iPad. Dále se objevila iMovie 8.0.6, vylepšující právě podporu Aperture.

Počátkem února Apple uvedl Aperture 3, významnou novou verzi svého programu pro profesionální zpracování a správu fotografií. Zřejmě však vydání až příliš uspěchal, protože zpočátku trpěl řadou chyb, uživatelé si stěžovali především na potíže se správou virtuální paměti.

Koncem února proto Apple vydal první větší aktualizaci v podobě nové verze Aperture 3.0.1 (některé drobnější aktualizace řešící jednotlivé funkce přišly již předtím). Verze 3.0.1 sice opravila ty nejvážnější chyby, avšak mnohé potíže stále zůstaly, o čemž svědčí to, že minulý čtvrtek se objevila nová aktualizace na verzi 3.0.2.

Aperture 3.0.2 podle Applu zvyšuje celkovou stabilitu a řeší problémy v řadě různých oblastí. Oprav chyb je skutečně hodně, doprovodné poznámky konkrétně zmiňují vyřešení potíží s aktualizací knihoven Aperture 1.x a 2.x a s importem knihoven z programu iPhoto nebo z předchozích verzí Aperture (mimo jiné se už bude správně zobrazovat, kolik prostoru na disku bude pro import třeba) a již by neměly být potíže s importem hierarchických složek fotografií do knihovny (nemělo by nadále docházet k nepřiměřenému zpomalování a ztrátám dat a hierarchie složek se zachová i po importu).

Další úpravy se týkají nově zavedené funkce Faces pro rozpoznávání obličejů, která patřila k nejčastějším zdrojům potíží, nové opravy řeší přidávání jmen a potvrzování shod a uspořádávání snímků na „nástěnce“ (corkboardu) funkce Faces.

Zlepšilo se též vytváření a ukládání přednastavených parametrů tisku (už by se nemělo stávat, že se tato data neuloží vůbec, anebo jenom částečně) a duplikování přednastavených parametrů pro metadata štětců a práce s úpravami využívajícími korekčních křivek, vyrovnání linií a retušovacích štětců (jež někdy působily pády programu). A pro pohyb fotografiemi v prohlížeči lze opět používat posouvání (když se zapne ve všeobecných předvolbách).

Další opravy vylepšily import metadat z XMP sidecar souborů, konkrétně import hodnocení, barevných visaček a GPS dat a zvýšila se kompatibilita s IPTC metadaty. Při vyprázdnění koše Aperture by se měly fotografie mazat bez výrazného zpomalení programu a vyřešily se potíže s exportem verzí a knihoven.

Ještě podrobnější popis oprav přinášených verzí 3.0.2 najdete v tomto podpůrném dokumentu, vedle rozpisu těch výše zmíněných uvádí další opravy pro funkci Places, vodoznaky a vyhledávání.

A úplně na konci onoho podrobného seznamu oprav se nachází jedna velice zajímavá položka, totiž „kompatibilita s iPadem“. Jak se dalo čekat, Aperture 3.0.2 též zahrnuje úpravy zlepšující spolupráci programu s chystaným novým přístrojem Applu (který se v USA začne prodávat už tuto sobotu), přibyla podpora pro import fotografií z iPadu do knihovny Aperture a také možnost synchronizace knihovny s iPadem.

Nová aktualizace Aperture se samozřejmě nabízí přes software Update, anebo se dá stáhnout ručně z webu Applu (má velikost 69,83 MB), vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo Mac OS X 10.6.2. Používáte-li 30denní zkušební verzi Aperture 3, měla by se na verzi 3.0.2 aktualizovat přes Software Update, anebo si ji lze stáhnout znovu (Apple vždy nabízí ke stažení nejnovější verzi).

iMovie 8.0.6 zlepšuje podporu Aperture

S novou verzí Aperture souvisí také další aktualizace Applu, ve čtvrtek totiž uvolnil ještě iMovie 8.0.6, novou verzi programu iMovie ’09 z mediálního balíku iLife ’09.

Apple zmiňuje jedinou novinku této verze, zvýšenou spolehlivost při práci s videem z Aperture. iMovie 8.0.6 se nabízí jednak přes Software Update, jednak se dá stáhnout odtud (jde o 35,84 MB) a vyžaduje Mac OS X 10.5.6 nebo vyšší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: