AKVIS SmartMask 1.2: kvalitní maskovací plugin pro Adobe Photoshop a další grafické editory - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

AKVIS SmartMask 1.2: kvalitní maskovací plugin pro Adobe Photoshop a další grafické editory

23. dubna 2008, 00.00 | Maskování objektů a jejich vyřezávání z pozadí je stále častěji vyžívanou operací nejen při tvorbě nejrůznějších typů publikací, ale všeobecně ve většině oborů grafického průmyslu. Dnes vám představíme jeden z poměrně kvalitních maskovacích nástrojů, který za slušnou cenu nabízí několik pracovních módů pro rychlé a především pohodlné maskování grafických předloh.

Plugin SmartMask společnosti AKVIS patří do oblasti klasických doplňků pro Adobe Photoshop a jiné grafické programy kompatibilních s plugin architekturou Photoshopu. SmartMask lze využít všude, kde je zapotřebí pohodlně a především s co nejmenšími časovými nároky vytvořit masku grafické předlohy, s pomocí které lze pak například vyříznou maskovaný objekt z pozadí či popředí, smazat nepotřebné části objektu z fotografie apod.

Podobně jako všechny softwarové produkty společnosti AKVIS existuje SmartMask ve verzích pro Windows a Macintosh, verze pro Mac je navíc k dispozici v samostatných instalacích pro Photoshop CS3 a starší verze Photoshopu. Cena pluginu je 90 EUR, což na první pohled - při srovnání s dalšími známými maskovacími pluginy - nevypadá vůbec špatně.

Prostředí pluginu a tři pracovní módy

Pokud znáte další pluginy z dílny společnosti AKVIS, bude vám prostředí pluginu připadat důvěrně známé. Velký náhled,  navigátor plochy grafické předlohy s integrovanou lupou a ovládací ikonky jsou totiž prakticky totožné s dalšími pluginy AKVISu a není je tedy zapotřebí blíže popisovat.

SmartMask vyžaduje vrstvu s aktivní průhledností, klasickou vrstvu s pozadím grafického dokumentu Photoshopu nebo vrstvu se zamčenou průhledností tedy maskovat nelze. Samotný proces maskování lze provést ve třech pracovních módech. První z nich je mód Sharp, který se používá k rychlému maskování objektů s pevně danými respektive ostře ohraničenými okraji, podle kterých umí SmartMask vytvořit masku. Detekční algoritmy na automatizované „obkreslení“ hran a okrajů objektu či objektů fungují podobně jako u pluginu AKVIS Coloriage a jejich citlivost lze částečně nastavit v ovládacím panelu pluginu SmartMask.

V módu Sharp máte k dispozici dva druhy štětců pro určení popředí objektu (tzn. objektu, který chcete vyříznout z pozadí s nulovou průhledností) a pozadí samotné scény s průhledností 100 %. Po vymezení ploch je zapotřebí dát masku nejprve spočítat, žádný automatický rendering masky SmartMask zatím nenabízí. Přepínat pak můžete mezi průhlednou maskou separovaného pozadí scény (v podobě průhledného pozadí), jako další typy zobrazení lze zvolit originální podoby maskového předlohy nebo vybarvení pozadí neprůhlednou barvou. Hotovou masku můžete uložit na disk pro pozdější použití a pokračovat třeba v maskování později, nebo na jiné fotografii s podobnou scénou.


AKVIS SmartMask 1.2 - mód Sharp slouží především k rychlému maskování objektů s ostře ohraničenými okraji

Maskovací mód Soft je sice o něco náročnější na použití, ale díky použití rozdílové masky je dokonalejší a poskytuje výrazně lepší výsledky například při maskování vlasů, srsti, členitějších objektů umístěných v různém pozadí apod. V módu Soft jsou tři maskovací štětce. První dva štětce jsou stejné jako u módu Sharp, třetím je pak štětec Transition definující mimo jiné semitransparentní plochy v rozdílové/přechodové masce mezi popředím maskovaného objektu a pozadím scény. Pomocí štětce Transition si pak jednoduše obkreslíte plochy předlohy, kde není na první pohled zřejmé, která část maskovaného objektu do scény patří a kterou naopak chcete z pozadí vyříznout. Přechodová maska, přesněji řečeno její intenzita průhlednosti se přitom přizpůsobuje automaticky, určit si můžete pouze velikost a citlivost maskovacího štětce.


AKVIS SmartMask 1.2 - plochy masky nakreslené maskovacími štětci v módu Soft


AKVIS SmartMask 1.2 - už první narychlo vytvořená maska v módu Soft je použitelná, je však třeba ji ještě doladit zejména u vlasů a ostrých stínů


AKVIS SmartMask 1.2 - názorná ukázka využití rozdílové (přechodové) "soft" masky s automaticky nastavovanou průhledností

Posledním pracovním módem je Complex používaný pro maskování složitěji strukturovaných grafických předloh. Jedním z typických příkladů je květina se spoustou listů zasahujících do pozadí s různou barevností a tónováním barev. Mód Complex nabízí inteligentní maskovací štětec Magic Brush, který umí v závislosti na nadefinovaných barvách automaticky oddělit pozadí scény od maskovaného objektu. Ponechané a vynechané barvy si volíte dvěma druhy kapátek, barev respektive jejich odstínů lze přitom nadefinovat libovolné množství. Pak už stačí jen obtáhnout hrany maskovaného objektu štětcem Magic Brush a ihned vidíte výsledek (viz ukázka). Pokud jsou hrany masky příliš ostré, můžete použít ještě doplňkový štětec Blur a masku jemně vyhladit.


AKVIS SmartMask 1.2 - maskování grafické předlohy s inteligentním štětcem v módu Complex funguje na bázi nadefinovaných barev ponechané či naopak mazané ve vznikající masce




AKVIS SmartMask 1.2 - výsledek použití maskovacího módu Complex

Závěr

I když některé produkty společnosti AKVIS působí možná trochu jednoduše až pouťově, SmartMask je překvapivě dobrý a kvalitní nástroj na maskování grafických předloh. K funkci pluginu nemám příliš výhrad - tři pracovní módy nabízí dostatečný komfort při maskování nejrůznějších typů fotografií a objektů na nich obsažených, a protože lze poměrně snadno maskovat i komplexní scény, vyrovná se v tomto směru SmartMask i dražším profesionálním pluginům typu například Fluid Mask či Mask Pro.

Vylepšit či optimalizovat by potřebovala rychlost maskování chytrým štětcem v módu Complex, zde totiž SmartMask občas dost "nestíhá" a před dalším tahem štětcem je třeba počkat na dokončení předchozí maskovací operace. Hodila by se i funkce pro automatický výpočet a překreslení aktuální masky, která by se určitě uplatnila na rychlejších počítačích a dále by navýšila komfort používání pluginu.

Desetidenní zkušební verzi SmartMask si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti AKVIS.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: