Adobe uvedla Reader 7 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Adobe uvedla Reader 7

3. ledna 2005, 00.00 | Zrychlený start, vylepšené možnosti navigace či práce s formuláři nebo elektronickými
knihami a za určitých podmínek dokonce plnohodnotný anotační aparát: tyto a mnohé další
zajímavé funkce poskytuje nová verze bezplatného prohlížeče PDF dokumentů Reader, kterou
společnost Adobe poskytla k downloadu v těchto dnech. Podívejme se na možnosti Readeru 7
blíže v této recenzi.

Konec letošního roku je ve znamení nástupu Adobe Acrobatu 7. Ten je tradičně provázen odpovídající verzí bezplatného multiplatformního prohlížeče PDF dokumentu Reader (dříve Acrobat Reader), kterou Adobe uvolnila k downloadu právě v těchto dnech. Nový Reader je svým způsobem přelomový, neboť Adobe v něm poskytuje za určitých podmínek funkce, které byly dosud dostupné pouze v komerčním Acrobatu (resp. jeho edicích Standard a Professional). Co vše mohou uživatelé od nového Readeru očekávat? A jak vlastně zmíněné exkluzivní vlastnosti i mnohá drobná užitečná vylepšení produktu fungují? To se dočtete v této naší recenzi.

K downloadu a systémovým nárokům

Reader 7 je k dispozici pro platformy Windows a Macintosh, přičemž si jej lze stáhnout ve dvou podobách. Basic obsahuje pouze základní funkce (menší soubor o cca 12-13 MB podle platformy pro rychlejší download), zatímco většina těch nových, a tudíž pro uživatele atraktivních, je k dispozici v rámci verze Full (objem downloadu vzroste o cca 6 MB na obou platformách). K Full verzi si mohou uživatelé Windows stáhnout i Photoshop Album 2.0 Starter Edition, bezplatný software pro práci s digitálními fotografiemi (možnosti nasazení tohoto produktu pro práci s alby digitálních fotografií v PDF jsme přiblížili ve zvláštním článku). Uvedený softwarový balík má kompletně úctyhodných 27 MB. Reader 7 lze provozovat pouze v novějších verzích Windows (od Windows 2000 SP2) a Mac OS (10.2.8-10.3).

aare7-1f.gif

Prostředí nového Readeru

Obecná vylepšení

První nepřehlédnutelné vylepšení se týká spouštění Readeru, které je nyní skutečně bleskové. Adobe tedy vyšla vstříc požadavkům uživatelů a v Readeru i Acrobatu zřejmě implementovala nový mechanismus práce s pluginy, který výrazně šetří startovací čas. Na Internetu již nicméně probleskly narážky, že uvedené vylepšení nebude "zadarmo", co se zatěžkání systémových zdrojů týče, my jsme zatím nicméně na žádné problémy nenarazili.

Jiným drobným, leč opět vysoce užitečným vylepšením, je nástroj Dynamic Zoom. Jedná se o specifickou formu lupy, která dovoluje dynamicky zvětšit či zmenšit pohled na dokument tažením kurzoru nebo (což je ještě lepší) posunem kolečka myši. Poněkud rozšířeny byly prostředky pro extrahování obsahu z PDF dokumentů: nástroj pro selekci obsahu byl unifikován a uživatel může s jeho pomocí vytvořit otisk (snapshot) úseku stránky ve zvoleném rozlišení (dříve šlo jen rozlišení obrazovky). Nástroje pro prohledávání obsahu PDF dokumentů dokáží nyní pracovat i s obsahem poznámek, záložek, formulářových polí či metadaty, připojenými k objektům dokumentu. Volitelně lze pro hledání použít Yahoo Search, dovolující vyhledávání informací prostřednictvím internetových služeb portálu Yahoo (Adobe před časem přestala k uvedenému účelu využívat konkurenční Google, postupně by se přes Yahoo portál měli uživatelé Readeru dočkat různých přidaných služeb). Rozšířena byla podpora různých jazykových prostředí, střední Evropu z toho nevyjímaje: nejvíce bude toto rozšíření patrné zřejmě při práci s textovými informacemi ve formulářových polích, komentářích a digitálních podpisech a také při zmíněném prohledávání.

aare7-2f.gif

Část PDF stránky lze nyní extrahovat v požadovaném rozlišení

Standardní bohaté možnosti práce s multimedii byly rozšířeny o možnosti práce s 3D obsahem, který lze do dokumentů vkládat s pomocí Acrobatu 7 Professional. Hodně práce věnovala Adobe tomu, aby byl obsah PDF dokumentů pomocí Readeru zpřístupněn tělesně postiženým osobám (speciální průvodce pro odpovídající nastavení rozhraní, usnadněná navigace, podpora technologií jako jsou čtecí zařízení či tiskárny Braillova písma): podrobnější popis lze najít v nápovědě Readeru nebo na příslušném serveru Adobe.

Additional usage rights: komentování, ukládání formulářových dat a elektronický podpis v Readeru

Za nejvíce přelomovou lze označit v případě Readeru možnost nasadit některé nástroje, které byly dosud dostupné pouze v komerčním Acrobatu. K tomu je ovšem zapotřebí, aby se u daného PDF dokumentu nastavily tzv. additional usage rights (rozšířená práva užití) - odpovídající nástroje se v Readeru zpřístupní pouze v takovýchto dokumentech. Nastavení práv lze provést s pomocí Acrobatu 7 Professional nebo některé ze serverových aplikací, dodávaných v rámci produktové řady LiveCycle. Adobe tedy výše naznačené možnosti nenabízí úplně zadarmo (Acrobat Professional je poměrně drahý, o řešeních LiveCycle už vůbec nemluvě), přesto se ovšem jedná o značně užitečné vylepšení, které zřejmě v mnoha workflow bude výrazně šetřit čas i finance.

Uvedené tvrzení platí nejvíce pro komentování. Dokument s příslušnými právy je možno v Readeru anotovat aparátem zcela plnohodnotným tomu, který se nabízí v rámci Acrobatu. Uživatelé tedy mají k dispozici nejen pestrou škálu anotačních prostředků, jako jsou nalepovací poznámky, zvýrazňovače, vyznačovače textových korektur, kreslicí nástroje či razítka, ale také prostředky pro komplexní anotační a schvalovací workflow, fungující prostřednictvím e-mailu či webového prohlížeče. Přelomová může být uvedená funkce (spolu s možností náhledů přetisků) pro pre-pressová pracoviště, která mohou uvedeným způsobem spolupracovat se svými klienty při korekturách, schvalování náhledů apod. Anotační aparát nicméně Adobe značně směřuje i do oblasti kanceláří, podniků a organizací, neboť především pro ně poskytuje v Readeru obdobným způsobem odemčené nástroje pro práci s elektronickým podpisem.

aare7-3f.gif

Komentování dokumentu v prostředí Readeru 7

Rozšířená práva užití se týkají i formulářů: uživatelé sice stále nemohou lokálně uložit vyplněný PDF dokument, nicméně si mohou takto pro svou potřebu (archivace, zaslání dalším uživatelům, automatizované vyplnění obdobného formuláře atp.) uložit v různých strukturovaných formátech (text s oddělovači, FDF, XFDF) alespoň vložená data. Odemčený formulář lze rovněž automaticky naplnit daty uvedeného typu.

Za zmínku pak stojí skutečnost, že u dokumentů s rozšířenými právy se nabízí funkce automatického ukládání. Ta do značné míry eliminuje ztrátu dat při pádu Readeru či systému.

Souborové přílohy

Podstatně rozšířeny jsou možnosti práce se souborovými přílohami. Ty mohou být do dokumentu přibaleny na úrovni souboru či stránek, přičemž přílohou může být soubor libovolného typu, případně lze přibalovat rovněž jiné PDF dokumenty nebo jejich vybrané stránky. Přílohy mohou být pro přenos ochráněny tzv. elektronickou obálkou (eEnvelope), která data zašifruje. Uživatel může přílohy s pomocí Readeru prohlížet a extrahovat. Jsou-li navíc pro dokument nastavena rozšířená práva, lze přílohy v původním dokumentu i upravovat a případně též připojovat přílohy vlastní.

aare7-4f.gif

Výrazně rozšířeny byly možnosti práce se souborovými přílohami

Digital editions čili elektronické knihy v novém hávu

Podstatně rozpracovala Adobe způsob, jakým lze v prostředí Readeru pracovat s elektronickými knihami (dříve eBooks, nyní digital editions), tedy publikacemi v PDF, které lze získat obvykle online nákupem. Takovéto elektronické knihy mohou mít různým způsobem nastaveny vlastnosti tak, aby se zamezilo jejich nelegálnímu kopírování či jinému neautorizovanému užití, k jejich prohlížení i dalšímu zpracování musí být přitom Reader odpovídajícím způsobem autorizován prostřednictvím Internetu. Podrobnější popis možností práce s uvedeným typem publikací by byl na tomto místě značně rozsáhlý a snad i poněkud samoúčelný, neboť se nedomníváme, že by zatím trh s elektronickými knihami právě vzkvétal. Příslušné nástroje v rámci Readeru každopádně dovolují například autorizované užití publikací daného typu či nákup PDF knih na serveru Adobe Digital Media Store (možný je zde i bezplatný download některých publikací, u kterých vypršela autorská práva). Stažené publikace (i ostatní PDF dokumenty) je dále možno spravovat v podobě elektronické knihovny, která dovoluje knihy rovněž kopírovat na přenosná zařízení (vybavená odpovídající verzí Readeru) či zasílat jiným uživatelům e-mailem. Zajímavými novinkami jsou subskripce digitálních periodik či magazínů nebo digitální "výpůjčky" (publikace, kterou je možno prohlížet po určený časový interval) na webových serverech, které takovouto službu poskytují.

aare7-5f.gif

Rozhraní pro práci s elektronickými knihami

Závěrem

Nový Reader svými funkcemi naznačuje jak rozsáhlé jsou ambice Adobe ohledně PDF coby platformy pro výměnu informací nejrůznějších typů (text, grafika, digitální fotografie, video, zvuk, obecné souborové přílohy aj.). I ti, které nechávají rozšířené vlastnosti typu komentování chladnými, určitě přivítají vylepšení, týkající se rychlosti spouštění, navigace, prohledávání či jazykových specifik. Download tedy není třeba odkládat. Jako takový pak Reader 7 představuje určitou ochutnávku vlastností nového Acrobatu, do jejichž podrobného přiblížení se pustíme hned, jakmile nám bude zmíněný produkt k dispozici.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: