Adobe RoboHelp 9: editor nápovědy, elektronických dokumentací a e-learningového obsahu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:Software

Adobe RoboHelp 9: editor nápovědy, elektronických dokumentací a e-learningového obsahu

11. února 2011, 10.00 | Profesionální systém na vývoj elektronických dokumentací, manuálů a různých typů nápovědy má v nabídce společnost Adobe. Aktuální devátá verze balíku RoboHelp přidává mimo rozšířené tvorby e-learningového obsahu například podporu interaktivních Adobe AIR Help aplikací, kontrolu verzí prostřednictvím PDF dokumentů a také významně vylepšené sdílení a filtrování zdrojů mezi autory a uživateli projektů RoboHelpu.

Adobe RoboHelp je relativně úzce specializovaný balík několik aplikací pro Windows XP/Vista/7, určený na vývoj a tvorbu elektronického obsahu pro různé systémy nápověd, elektronické dokumentace, takřka libovolného textově orientovaného e-learningového obsahu a také kombinací pracovních postupů s výstupem například do prostředí Adobe AIR aplikace.

Publikování dokumentů s možností spolupráce týmu autorů na dokumentech není úplně typickým příkladem sestavení nápověd z dodaných podkladů, názorně ale demonstruje jednu z hlavních schopností RoboHelpu. Balík v sobě kombinuje textový editor (odhadem zhruba na úrovni WordPadu) s funkcemi HTML editoru, některé z funkcí RoboHelpu navíc spadají do oblasti tvorby layoutů a jsou trochu příbuzné Adobe FrameMakeru.

Pořizování screenshotů

Pořizování screenshotů pro dokumentace, manuály a výukové kurzy má na starost převzatý HyperSnap alias utilita Adobe RoboScreenCapture, novinkou je pak integrace se systémem Adobe Captivate.


Adobe RoboHelp 9 - převzatý HyperSnap pro pořizování screenshotů pro dokumentaci, manuály, kvízy apod.

Generování a import/export dokumentů

Layout a částečně tedy i funkčnost dokumentů RoboHelpu můžete uložit do šablony, kterých obsahuje RoboHelp několik desítek pro různé účely.
Zdrojovými texty pro RoboHelp 9 mohou být nově i dokumenty Microsoft Wordu 2010 (včetně osnov, poznámek a výkladových slovníků), které lze z RoboHelp 9 také exportovat a publikovat dokumenty na SharePoint serveru.

Výstupem z RoboHelp 9 nemusí být jen nápověda či e-learning obsah, nýbrž třeba i elektronická kniha ve formátu ePub, kterou umí RoboHelp generovat s pomocí nového skriptu. Sestavit a exportovat můžete v RoboHelpu 9 také soubory ve formátech WebHelp, XML, CHM/HTML a několik dalších formátů dokumentů pro různé platformy a operační systémy.

Důležité funkce RoboHelp 9 lze ovládat přes skriptovací rozhraní a relativně komplexní skripty, pro jejichž editaci máte k dispozici jednoduchý editor.


Adobe RoboHelp 9 - výběr typu nového projektu nápovědy a příbuzných typů dokumentů


Adobe RoboHelp 9 - RoboHelp Explorer se strukturou projektu importované nápovědy


Adobe RoboHelp 9 - Smart Index Wizard je průvodce pro vyhledávání slov pro klíčový obsah nápovědy


Adobe RoboHelp 9 - komplexní editor elektronických dokumentací a všeho, co s dokumentací a nápovědou souvisí


Adobe RoboHelp 9 - nastavení typu projektu a jeho výstupu v různých formátech nápovědy
Adobe RoboHelp 9 - editor skriptů a jeden ze skriptů pro generování ePub souborů (používají se hlavně jako elektronické knihy)

Adobe AIR Help

Adobe AIR Help systém je první novinkou, druhou je pak sdílení PDF dokumentů mezi skupinami uživatelů s živým propojením na zdroje dané publikace, nápovědy, e-learning obsahu apod. Prostřednictvím Adobe AIR Helpu lze vytvářet graficky dokonalé nápovědy a různé nápovědné systémy, které mohou obsahovat libovolný grafický i programovatelný obsah.

V Adobe RoboHelp 9 najdeme i jednoduchý (víceméně „skládankový“) grafický editor na tvorbu skinů pro nápovědy v systému Adobe AIR Help, který slouží především pro úpravy barev, záhlaví, ikon apod.


Adobe RoboHelp 9 - šikovný AIR Help Skin Editor


Adobe RoboHelp 9 - jeden ze skinů Flash nápovědy

RoboSource Control a dynamický obsah dokumentů

Dynamický obsah dokumentů lze nově filtrovat podle uživatelských filtrů – například podle typu/role daného uživatele, operačního systému (například pro který je dokument určený), produktu a řady dalších vlastností a parametrů.

Sdílení obsahu dokumentů vytvářených v RoboHelpu 9 a spravovaných prostřednictvím systému Adobe RoboSource Control (případně přes Adobe RoboHelp Server) současně přináší ještě další výhodu, kterou je dostupnost jednotlivých částí nápověd a dokumentů včetně grafického obsahu mezi uživateli/účastníky projektu – nemusíte mít tedy neustále všechny části projektu u sebe a RoboHelp se při generování výsledného dokumenty sám postará o stažení příslušných částí, grafiky, textů apod.

Součástí sdílených zdrojů může být libovolný uživatelem přidaný obsah včetně odkazů na vyhledávače, blogy, wikipedii, diskuse apod., třídění a autorizaci jednotlivých odkazů mají na starost metadata dokumentu.

PDF review a správa komentářů

Projekty si mohou jednotliví autoři navzájem komentovat a sdílet je přes PDF review systém přes e-mail, pro online review nebo jen lokálně.
V projektech můžete nastavit používání veřejných a soukromých komentářů, princip je tedy trochu podobný jako třeba ve známém Mantisu. Komentáře lze také moderovat a ukládat je na intranetové síti nebo na online serveru přes Adobe AIR aplikaci.


Adobe RoboHelp 9 - sestavení PDF dokumentu pro kontrolu celé struktury a obsahu nápovědy/dokumentací

Závěr

S cenou necelých 27 tisíc Kč bez DPH (cena produktu v ČR u AMOS Software) není Adobe RoboHelp 9 rozhodně pro každého. Jedná se o výkonný nástroj se spoustou funkcí pro vývoj dokumentací, nápověd a různých typů e-learningového obsahu, jehož možnosti ocení (a využijí) především uživatelé zabývající se oborem zmíněných druhů dokumentů.

Zkušební verzi Adobe RoboHelp si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Adobe.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: