Adobe Media Gallery: webové galerie pomocí Bridge CS3 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Adobe Media Gallery: webové galerie pomocí Bridge CS3

6. června 2007, 00.00 | Publikování digitálních fotografií, sdílení náhledů souborů různých typů nebo zveřejnění výňatků z publikace prostřednictvím Webu. Pro tyto i další účely lze nyní použít bezplatné rozšíření správce souborů v Adobe Creative Suite 3 Bridge. Více již v našem článku.

Schopnost publikovat vybrané zdroje v podobě webové galerie patří v podstatě k povinné výbavě správců digitálních zdrojů (jako je třeba Extensis Portfolio či Canto Cumulus) a stále častěji i managerů nebo editorů digitálních fotografií či obrázků obecně. V těchto dnech se společnost Adobe rozhodla něco obdobného nabídnout i pro svůj manager zdrojů Bridge, který je bezplatně součástí dodávky balíků Creative Suite či jejich jednotlivých aplikací. Adobe Media Gallery - jak se odpovídající doplněk Bridge jmenuje – je poskytnut k bezplatnému stažení na serveru Adobe Labs. Jeho možnosti tvorby galerií (na bázi HTML, JavaScriptu a Flashe) ze všech souborových formátů, pro které umí Bridge vytvořit náhled, jsou poměrně zajímavé, nicméně mnoho uživatelů bude asi v současnosti považovat za handicap skutečnost, že jej lze použít pouze s Bridge 2.1, tedy jen v rámci Creative Suite 3. I tak jsme nicméně považovali za vhodné pokusit se jej blíže představit v tomto článku.

Instalace

Media Gallery je dostupný pro Maca i Windows. Před jeho stažením a instalací je zapotřebí odpovídajícím způsobem upgradovat Bridge, a to na nedávno zveřejněný bezplatný update 2.1. Ten mimochodem kromě "povinných" oprav chyb a zvýšení stability přináší i několik zajímavých rozšíření. Konkrétně to jsou možnost nasazení hierarchických klíčových slov, rozšířená správa cache, nastavení preferencí pro přehrávání zvuku či videa nebo rozšířená podpora skrolování či uživatelských pracovních ploch. Stažení obou zmíněných komponent není na poměry Adobe zas až tak náročné, nicméně se pořád jedná o několik desítek megabajtů, které je nutno přenést a poté pomocí odpovídajících instalátorů přihrát ke stávající instalaci Bridge.

adobemg4f.jpg

Tvorba webové galerie v Bridge s pomocí Media Gallery

Základní použití

Po instalaci přibudou v prostředí Bridge dva panely (aktivovatelné přes nabídku Window či připravenou pracovní plochu), a to Adobe Media Gallery Panel pro vytváření galerií a AMG Preview Panel pro jejich náhled. Vytvoření galerie je pak jednoduché – uživatel označí (na panelu Content) zvolené zdroje, na panelu Media Gallery zadá požadované parametry a pak si pomocí odpovídajících tlačítek nechá galerii buďto zobrazit v náhledu, nebo generovat.

Tvorba galerie se tak odvíjí od šablon – několik z nich je součástí dodávky Media Gallery, další si lze vytvořit (viz další výklad). Poté, co uživatel zvolí určitou šablonu, může nakonfigurovat řadu parametrů vytvářené galerie. Mimo jiné to jsou informace, které se v galerii zobrazí (název, popis, kontakt na autora, údaje o copyrightu – toto je mimochodem vloženo v podobě odpovídajícího metadatového pole do exportovaných souborů galerie, aj.), dále pak způsob ovládání (záhlaví, posuvníky, slideshow – lze kontrolovat způsob a čas přechodů mezi snímky aj.), barvu pozadí, nabídek či jiných částí galerie, použitá písma, zobrazení metadat, vzhled miniatur a náhledů aj. Náhled galerie je možno zobrazit buďto ve specializovaném panelu AMG Preview, nebo ve výchozím webovém prohlížeči systému. Daným způsobem lze ovšem zobrazit pouze prvních deset položek v galerii, úplný obsah si je možno prohlédnout až ve vytvořené galerii (viz dále).

Vzhled galerií vytvořených pomocí dodaných šablon nám přišel poměrně atraktivní. Vzhledem k tomu, že jsou v nich použity i dynamické prvky (na bázi JavaScriptu a Flashe), jedná se spíše o jakési interaktivní miniaplikace, ve kterých si uživatel může jednotlivé publikované zdroje procházet klikáním na jejich miniatury a náhledy, zobrazit si lze vybraná metadata zdrojů apod., k dispozici je pak obvykle i slideshow. Obrázky odpovídající původním zdrojům lze renderovat v různé kvalitě (k uložení je použit JPEG formát), mimo jiné se takto nabízí i použití obrázku v původní velikosti.

Poté, co je uživatel se vzhledem galerie spokojen, může ji nechat vytvořit, resp. rovnou publikovat. K dispozici je tak jak uložení na zadanou lokaci, tak nahrání na FTP server.

adobemg2f.jpg

Galerii lze uložit nebo nahrát na FTP server

Aplikace

Potěšeni mohou být novou utilitou logicky zejména fotografové, i když tito mají obdobné prostředky již k dispozici v rámci aplikací jako je Photoshop či Lightroom (Media Gallery vychází ze stejného základu). Pomocí Media Gallery lze nicméně velmi rychle a pohodlně vystavit na Webu kolekci snímků uspořádaných přehledně pomocí nástrojů Bridge (nebo také třeba jen nahraných z fotoaparátů pomocí nového nástroje Bridge Get Photos From Camera a následně roztříděných v Bridge).

Nicméně tím aplikace nekončí. Vzhledem k tomu, že galerie lze takto vytvářet třeba i z PDF souborů či dokumentů InDesignu nebo Illustratoru (ovšem u výchozích šablon dle všeho vždy jen z prvních stránek dokumentu, daný problém je nicméně možno celkem snadno řešit pomocí skriptování), nabízí se zde zajímavá možnost, jak prostřednictvím webové galerie vyměňovat náhledy se spolupracovníky, klienty apod. V dané souvislosti lze zmínit ještě jednu variantu nasazení Media Gallery, kterou je rychlé publikování určitých částí publikace (periodika apod.) na Webu, představit si je pak možno jistě i mnohé další aplikace.

adobemg3f.jpg

Náhled galerie ve webovém prohlížeči

Na možnostech zde výhledově pro všechny naznačené uživatelské skupiny přidává skutečnost, že lze relativně snadno vytvářet nové šablony pro galerie (coby XML soubory) – Adobe slibuje záhy zveřejnit odpovídající tutoriály. Dále je možná úprava samotného SWF souboru, jež interpretuje tyto šablony, resp. stará se o chod galerie. Adobe zde poskytuje odpovídající specifikaci jako open source, vývojář tedy může na jejím základě postavit řešení, které dovolí s publikovanými zdroji pracovat zcela dle potřeb daného pracoviště, možná se také dočkáme sdílení šablon či galerií například prostřednictvím Adobe Exchange. Přizpůsobitelné je pak i chování samotného Media Gallery panelu, neboť ten funguje na bázi odpovídajícího skriptu.

Závěrem

Adobe Media Gallery není žádnou revoluční technologií, možnost tvorby webové galerie je, jak jsme v našem článku naznačili, u softwaru spravujícího digitální zdroje a ostatně i mnohých aplikací Adobe pro práci s bitmapovou grafikou spíše samozřejmostí. Hovoříme zde nicméně o nástroji, který budou mít uživatelé Creative Suite 3 (je otázkou, zda Adobe daný software poskytne třeba i pro CS2) nejvíce po ruce a jehož potenciál (i vzhledem k naznačeným možnostem přizpůsobení, které nicméně řadový uživatel obvykle až tolik nezužitkuje) není rozhodně malý. Bude zajímavé sledovat, nakolik se Media Gallery v praxi doopravdy ujme.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: