Adobe končí s dalším vývojem nástrojů pro převod aplikací Flashe pod iPhone OS - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Software

Adobe končí s dalším vývojem nástrojů pro převod aplikací Flashe pod iPhone OS

23. dubna 2010, 00.00 | Nedávno uvedený Flash CS5 Professional umí mimo jiné vygenerovat z Flash aplikací nativní aplikace iPhone OS, o nichž se Adobe původně domnívala, že budou bez problémů přijatelné pro obchod App Store. Avšak Apple změnil jeden z odstavců licenčního ujednání iPhone OS 4 tak, že v podstatě zakazuje užití křížových kompilátorů pro vývoj aplikací. Dané opatření má zřejmě fatální dopad na další podporu tvorby iPhone aplikací ve Flashi a Adobe se rozhodla za daných okolností příslušnou funkci dále nerozvíjet. Podrobnosti přinášíme v tomto článku.

Jak nepochybně víte, nedávno uvedený Flash CS5 Professional mimo jiné umí vygenerovat z Flash aplikací nativní aplikace iPhone OS, o nichž se Adobe původně domnívala, že budou bez problémů přijatelné pro obchod App Store.

Avšak nyní se ukázalo, že Apple změnil jeden z odstavců licenčního ujednání iPhone OS 4 tak, že v podstatě zakazuje užití křížových kompilátorů pro vývoj aplikací, což se samozřejmě týká také Flashe CS5, nově půjde použít jen přesně vymezený výběr vývojových nástrojů.

Adobe se to pochopitelně ani trochu nelíbilo, Apple hlasitě kritizovala a v úterý nakonec došla k rozhodnutí, že příslušný nástroj Flashe CS5 (takzvaný Packager) již nebude nadále rozvíjet. S Flashem CS5 se sice bude dál dodávat, ale jak oznámil Mike Chambers, produktový manažer Adobe, v dohledné budoucnosti do něj Adobe už nehodlá investovat a nedočká se dalších aktualizací.

Chambers si postěžoval, že zákaz používání křížových kompilátorů znemožňuje další práci na tomhle nástroji a obvinil Apple z toho, že omezuje konkurenci, Flash se podle něj snaží nabízet řešení nezávislé na platformě, zatímco Apple chce přesný opak.

Apple pochopitelně zákaz odůvodňuje snahou o maximální kvalitu aplikací, tvrdí, že zprostředkující vývojové nástroje vedou k podprůměrným aplikacím, samozřejmě však lze najít argumenty ve prospěch obou stran sporu. (Flash jako takový Steve Jobs na iPhonu principiálně odmítá již dlouho, protože údajně má na mobilní zařízení příliš vysoké nároky, zde ovšem šlo o překompilování aplikací Flashe do nativních aplikací iPhone OS.)

Chambers ve svém prohlášení uvádí, že Adobe nadále vyvíjí Flash Player 10.1 a AIR 2 pro jiné platformy a sám hodlá přesunout své úsilí z iPhonu na Android, velké naděje vkládá do telefonů a tabletů s tímto systémem, mimo jiné se chystá pod Android přenést hry, jež původně napsal pro iPhone.

Adobe tak zjevně uznala, že se svým nástrojem pro převod Flash aplikací pod iPhone OS nemá šanci a přirozeně dává najevo svou nelibost, na což už zareagoval Apple, prohlásil, že naopak Flash je uzavřený a vlastnický, zatímco Apple podporuje otevřené standardy jako HTML5, JavaScript a H.264 (některé z nich ovšem ještě nejsou úplně hotové, navíc Apple užívá vlastní implementace).

Dá se předpokládat, že tohle mediální pošťuchování mezi oběma firmami bude ještě nějakou dobu pokračovat, což sice jistě bude vábit pozornost, důležité však bude hlavně to, zda a jaké to může mít následky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: