Adobe InCopy CS2: výkonný editorský nástroj v nové verzi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Adobe InCopy CS2: výkonný editorský nástroj v nové verzi

Adobe InDesign sazba

11. dubna 2005, 00.00 | Souběžně s Creative Suite CS2 uvedla Adobe v těchto dnech i novou verzi svého prostředku
pro redakční workflow InCopy. Ten zatím u nás není příliš rozšířen, přesto by mu ale
subjekty, jako jsou vydavatelství periodik, magazínů či jiných publikací vyžadujících
týmovou spolupráci, měly rozhodně věnovat pozornost. Proč? To se dovíte v našem článku.

Tak trochu ve stínu uvedení Adobe Creative Suite 2 zůstala skutečnost, že ve stejnou dobu přichází Adobe na trh i s inovovanou verzí svého editoru pro redakční workflow InCopy, který nyní rovněž nese přívlastek CS2. InCopy je přitom vysoce zajímavý prostředek pro všechny provozy, ve kterých se na vzniku podkladu podílí kolektiv autorů, přičemž sazba je řešena pomocí InDesignu: jedná se tedy o řešení vhodné zejména pro oblast vydávání periodik (noviny, časopisy atd.). Díky široké škále funkcí a cenové výhodnosti bylo InCopy již v minulé verzi možno označit za zásadní řešení svého druhu, které zřejmě do značné míry změní tvář redakčních systémů a zpřístupní jejich funkce i menším týmům - blíže jsme se pokusili uvedené tvrzení před časem obhájit v jednom z našich článků. Nová rozšíření v InCopy jsou pro nás takto příležitostí, jak českým uživatelům opět přiblížit možnosti a výhody, jež nasazení daného produktu (v kombinaci s InDesignem či v rámci specializovaných redakčních systémů, využívajících naznačenou kombinaci) přináší.

K dosavadním vlastnostem InCopy

Nebude od věci nejprve shrnout zásadní funkce, které produkt nabízel již v minulé verzi. Především je takto třeba zdůraznit, že InCopy staví na stejném zlomovém engine jako InDesign a dovoluje tedy formátovat obsah úplně stejně jako daná aplikace. Tato zdánlivě marginální vlastnost má zejména při vydávání periodik zásadní význam: redaktor má takto při tvorbě článku zcela přesně pod kontrolou, nakolik se jím vytvářený text vejde do příslušného layoutu. Odpadá tím zdlouhavý redakční proces, daný sekvencí kroků pořízení textu-sazba-korekce textu (pokud se text nevejde jak má)-nová sazba atd. Redaktor připraví článek již na začátku ve vyhovujícím rozsahu, rovněž korektor pak své zásahy přizpůsobí layoutu atp. - to může přinést značné úspory času, které jsou zejména u denníků s velmi krátkými redakčními lhůtami zásadní.

incopycs2-1f.gif

InCopy ve své předchozí verzi

Shoda zlomových engine ještě ale z InCopy zas až tak výjimečný produkt nečiní: podobná řešení nalezneme i u konkurence (Quark CopyDesk, proprietární editory redakčních systémů). InCopy je ovšem nabízen za přijatelnou cenu (viz závěr článku) a navíc poskytuje řadu funkcí, které možnosti editace maximálně rozšiřují a zefektivňují. Mimo běžného textu lze takto vytvářet i tabulky, k dispozici jsou bohaté možnosti importu (Word, Excel aj.), dobře je řešeno využití PDF (například pro korektury), na vysoké úrovni je editace XML obsahu. Produkt disponuje bohatým aparátem pro sledování změn a komentáře, vkládání textu lze usnadnit pomocí maker, chování programu je plně upravitelné podle požadavků uživatele (změna a uložení konfigurací palet, klávesových zkratek atp.). V rámci dodávky je pak k dispozici zdarma plugin (dříve Bridge, nyní LiveEdit), dovolující provozovat základní editorské workflow (například v lokální síti). Nesporná zajímavost InCopy a stále větší zájem o InDesign pak vedou k tomu, že přibývá řešení pro editorská workflow, postavená na uvedené kombinaci, ke kterým patří například SoftCare K4, WoodWing SmartConnect či Managing Editor True Edit.

Tolik k dosavadním vlastnostem produktu. Podívejme se nyní na ohlášené novinky.

Spolupráce

V oblasti skupinové spolupráce je hlavním vylepšení technologie tzv. assigments. Ta dovoluje z layoutu určit ke sdílení a úpravám pouze určené prvky (typicky jen vybrané textové rámečky). Možnost takovéhoto rozkladu přináší zejména snazší zpracování ve workflow, ve kterých je problémem průchodnost daného síťového spojení: assigments se přenášejí podstatně rychleji než komplexní layout. Pro assigments jsou pak k dispozici obdobné prostředky jako dříve v rámci InDesignu pro celý layout: lze je tedy uzamykat k editaci, trasovat jejich změny atp.

incopycs2-2f.gif

Kontrola assigments

Jinou vysoce užitečnou vlastností může být schopnost kontrolovat vlastností grafiky vložené do layoutu (dřívější verze InCopy a konkurenční produkty dovolují pouze manipulaci s textem). Takto jsou k dispozici jen základní prostředky pro umístění, změnu velikosti, ořez a rotaci, v mnoha workflow to ale pro redakční práci může bohatě dostačovat.

Produkt nyní umí řešit konflikty znakových a odstavcových stylů při importu DOC, RTF či TXT souborů, do formátu RTF lze exportovat (vhodné při spolupráci s uživateli, kteří InCopy nedisponují). Práce s komentáři je teď postavena na podstatně intuitivnější bázi, takže lze nyní například snadno přetvořit text na komentář či naopak. Nastavení zlomu (velikost stránky, šířka sloupce, počet znaků aj.) je možno uložit v podobě šablony, kterou lze nasadit při jiných projektech. Možnost uložení v tzv. InCopy Interchange formátu pak dovoluje vyměňovat podklady i s uživateli InCopy CS.

Práce s textem

Zpracování textu bylo rozšířeno v duchu možností, nabízených v rámci InDesignu CS2. Vylepšeno takto bylo použití funkce drag and drop pro přenos textových úseků, k dispozici je nyní možnost vkládání textu bez formátovacích charakteristik ("vyčištění" od nežádoucích atributů). Pro rychlé aplikování stylů lze využít odpovídající funkci, dovolující zmíněnou aplikaci zadáním počátečních znaků z názvu stylu. Pro selektivní přenos stylů mezi dokumenty je k dispozici odpovídající manager. Stejně jako v novém InDesignu jsou nyní podporovány i patní poznámky a automatizovaná tvorba odrážkových či číslovaných výčtů.

incopycs2-3f.gif

Kontrola přetečení

Pro kontrolu textu je nyní konečně k dispozici dynamický spell-checker, jež přímo v textu vyznačuje neznámé výrazy, přes kontextovou nabídku nad daným slovem nabízí výrazy podobné atp. V seznamu podporovaných jazyků mimochodem nově nalezneme i češtinu. Pro slovníky spell-checkeru jsou k dispozici nástroje pro jejich management (import či export obsahu, sdílení po síti aj.). K snadnému vkládání často používaných textových úseků lze využít makro zkratky. Uživatel nyní může přímo v InCopy změnit parametry zlomu a tím přizpůsobit text danému rámečku, rozšířeny jsou možnosti indikace přetečeného textu. K dispozici jsou záložky pro vyznačení pozice v dokumentu a pod kontrolou je způsob zobrazení změn.

Závěrem

InCopy CS2 bude k dispozici za cenu 249 USD, upgrade pak za 89 USD (ceny jsou uvedeny pro USA a Kanadu). Za danou investici (kterou je samozřejmě třeba příslušně vynásobit počtem instalací) lze pořídit produkt, který poskytuje funkce slušně vybaveného textového procesoru při výše zmíněné zásadní schopnosti synchronizovat layout s InDesignem. Mnohde asi raději zůstanou u stávající praxe nasazení běžných textových procesorů, které lze dnes ve velmi dobré kvalitě provozovat i zdarma (například Writer z OpenOffice, AbiWord aj.), leckde se ale naznačené možnosti integrace mohou stát cestou k efektivnějšímu workflow, jež stojí za vyzkoušení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: