Adobe Flash přestane podporovat PowerPC G3 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Software

Adobe Flash přestane podporovat PowerPC G3

14. prosince 2009, 00.00 | Jak vyplývá z nedávného sdělení společnosti Adobe, Flash Player 10.1, očekávaný v první polovině roku 2010, bude poslední verzí podporující Macy s procesory PowerPC G3. Následující verze G3 Macy podporovat nebudou a nebudou pro ně dostupné ani další bezpečnostní aktualizace. Adobe to vysvětluje tím, že hodlá zavést výkonnostní vylepšení, která se na starších procesorech PowerPC nedají podporovat. Podrobnosti přinášíme v tomto článku.

Technologie Flash Adobe je na Macu přijímána dost rozpačitě, samotný Apple se ani příliš netají svou nechutí k ní (což dává najevo zejména na iPhonu, kde zavedení podpory Flashe zarputile odmítá), existuje však hodně webů, co ji využívají i k jiným věcem, než jsou reklamy, a tak nezbývá, než se s existencí Flashe pro Mac OS X smířit.

Pro koncové uživatele je důležitý hlavně Flash Player, umožňující přehrávání Flash obsahu. Výkon stávající implementace pro Mac ovšem mnozí považují za nedostatečný (zejména na starších modelech s procesory PowerPC), existuje však naděje, že chystaná verze 10.1 to zlepší. Předběžná verze Flash Playeru 10.1 se sice zatím nabízí jen pro Macy s procesory Intel, ale Adobe slibuje, že konečná verze bude podporovat i PowerPC stroje.

Velký rozruch proto vyvolaly zprávy, že následující verze Flash Playeru (ta, jež přijde po verzi 10.1) podporu PowerPC ukončí, ukázalo se však, že to není tak úplně pravda, Adobe přestane podporovat jenom ty nejstarší PowerMacy.

Jak vyplývá z poznámky u popisu nejnovějších bezpečnostních aktualizací Flash Playeru, Flash Player 10.1, očekávaný v první polovině roku 2010, bude poslední verzí podporující Macy s procesory PowerPC G3. Následující verze G3 Macy podporovat nebudou a nebudou pro ně dostupné ani další bezpečnostní aktualizace. Adobe to vysvětluje tím, že hodlá zavést výkonnostní vylepšení, která se na starších procesorech PowerPC nedají podporovat.

Jinými slovy, pro PowerMacy s procesory G4 a G5 bude Flash dostupný i nadále, omezení podpory se týká jen strojů již opravdu muzeálních, v provozu by snad ještě mohly být zejména iBooky G3, jež se prodávaly mezi lety 1999 a 2003.

A vzhledem k tomu, že se to týká verze Flash Playeru, co přijde nejdříve koncem roku 2010, tak to opravdu nelze považovat za nějaký radikální řez, vždyť se jedná o stroje, které budou v té době staré nejméně sedm let (a některé i více než deset). Samotný Apple se staví k PowerPC mnohem odmítavěji, Snow Leopard funguje pouze na procesorech Intel a totéž platí pro většinu jeho profesionálních aplikací.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: