Adobe Creative Suite 2 zblízka: Výstřižky, poznámky a textové funkce v InDesignu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Adobe Creative Suite 2 zblízka: Výstřižky, poznámky a textové funkce v InDesignu

20. června 2005, 00.00 | Zajímá vás, jak funguje v novém InDesignu funkce výstřižků? Co umí nástroj pro tvorbu patních poznámek? A jak byly vylepšeny další možnosti práce s textem? Pak nepřehlédněte tento náš článek.

V našem dalším přiblížení vlastností InDesignu CS2 budeme tentokrát svou pozornost věnovat zcela nové, a snad v lecčems i docela revoluční, funkci výstřižků. Většinu stávajících uživatelů InDesignu ovšem každopádně hodně potěší především dlouho očekávaný nástroj pro tvorbu patních poznámek. Konečně se pak v našem výkladu zaměříme na další nové vlastnosti při práci s textem, když jsme se řadě dalších věnovali v předchozím díle našeho přiblížení, jež popisoval novinky při práci se styly.

Výstřižky (Snippets)

Velmi inovativní funkcí jsou v novém InDesignu snippets, tedy něco jako výstřižky. Jedná se o možnost uložit vybranou skupinu prvků designu, tvořených jak textem, tak grafikou či dalšími objekty pro opakované použití. Vytvořit snippet lze mnoha různými způsoby: mimo použití odpovídajícího příkazu (Export, typ InDesign Snippet) se nabízí možnosti přetažení na plochu či do knihovny s objekty InDesignu nebo dokonce okna e-mailu. Ve všech případech vznikne soubor výstřižku, jehož obsah je indikován pomocí odpovídajícího náhledu. Pokud uživatel tento snippet zpětně načte (přetáhne) do okna InDesignu, rozmístí se prvky snippetu stejným způsobem (jde o relativní umístění, takže je třeba brát v potaz změny dané odlišným layoutem), jako v původním dokumentu. Díky uvedené funkci lze tedy například snadno zopakovat tytéž prvky designu na různých stránkách dokumentu či je sdílet mezi pracovišti. Elegantní je přitom způsob, jakým se s výstřižky zachází: jednoduše stačí vždy pouze přetáhnout myší daný snippet do dokumentu, vše ostatní již provede InDesign. Po šablonách je zde tedy nový prvek, usnadňující, urychlující a unifikující design dokumentů.

adobecs2-7f.gif

Schema naznačující způsob práce se snippets

Na síle pak přidává snippetům jejich založení na novém formátu INX (InDesign Interchange). Jedná se o technologii, která mimo jiné dovoluje přenášet (ovšem podle všeho omezeně) soubory z InDesignu CS2 do InDesignu CS nebo využívat snazší propojení mezi InDesignem a editorem InCopy (assigments), to vše díky využití frameworku, založeném na XML, s jehož pomocí lze řešit informační výměnu ve workflow. Z hlediska automatizované sazby je zajímavý příklad, který v případě dané technologie pro snipppets uvádí příslušné materiály Adobe: designér si může vytvořit snippet pro tabulku, otagovanou pomocí XML. Po vložení do jiného dokumentu stačí pouze odpovídajícím způsobem nastavit odkaz na soubor s čerstvými XML daty a obsah tabulky se automaticky updatuje s veškerým formátováním. Určitě velmi užitečná aplikace, která přijde hodně vhod zejména při sazbě katalogů, ceníků apod.

Poznámky

V podstatě za killer funkci lze označit podporu patních poznámek: tato možnost je nezbytná například při sazbě odborných publikací, kdy uživatelé InDesignu museli dříve sáhnout buďto po odpovídajících pluginech (zejména produkty Virginia Systems) nebo skriptech. Nyní lze poznámky vytvořit buďto přímo odpovídajícím nástrojem InDesignu nebo převodem dokumentů v DOC či RTF formátu.

K formátování poznámek je pak k dispozici přesně takový aparát, jaký bychom očekávali. Mimo číslování (různých typů, včetně symbolů, čísluje se automaticky, reset čitače je implicitně s každou story, možný je i se stránkou apod.) a formátování lze kontrolovat například odstup od ostatního textu, dělící čáru, způsob natékání napříč sloupci atd. Poznámky přitom dokáží flexibilně měnit své formátování se změnou layoutu, tedy například při úpravě velikosti daného textového rámečku apod. Není je ovšem možno přidávat k tabulkám. Odpovídající nástroj pak dovoluje rychlé přechody mezi poznámkami vloženými do dokumentu.

cs2text1f.gif

Možnosti nastavení patních poznámek jsou skutečně bohaté

Manipulace s textem

Nový InDesign přináší poměrně dost zajímavých vylepšení pro práci s textem. Mnohdy jde jen o drobnosti, často ovšem takové, které při své práci využije opravdu každý, a tudíž novinky, jež jsou svým způsobem nejužitečnější. V minulé části našeho přiblížení jsme již takto zmínili nové funkce pro čištění textu: připomeňme, že lze nyní volit mezi přenosem textu bez či s formátováním v rámci InDesignu i informační výměny s jinými aplikacemi, obdobné možnosti se pak nabízí i v případě importu souborů ve formátech DOC a RTF.

Podstatně rozšířené, tedy nyní výrazně univerzálnější, jsou možnosti použití funkce drag & drop. Přenos je (po aktivaci v preferencích - panel Type) možný mezi jednotlivými rámečky, instancemi oken Story Editoru, více zobrazeními téhož dokumentu, do některých dialogů (např. vyhledávací funkce) a mezi dokumenty. S pomocí příslušných klávesových zkratek lze takto text nejen přenášet, ale i kopírovat či vytvářet z něj nové textové rámečky. Při přenášení textu (tažením, přes schránku) je navíc InDesign schopen (opět třeba nastavit v preferencích) automaticky doplňovat či vypouštět mezery podle toho, do jakého umístění je text přesunut (například mezery z obou stran při vsunutí mezi slova, pouze zleva při vsunutí před tečku apod. - tuto vlastnost dobře znají uživatelé textových procesorů). InDesign také nyní nabízí na různých místech (nabídka Type, paletky Control a Character) WYSIWYG náhled dostupných písem. Daným způsobem se zobrazí jak ukázka písma, tak údaj o jeho typu. Odpovídající velikost se opět nastavuje v preferencích. Ti, kdo pracují se Story Editorem, pak přivítají možnost indikace přetečeného textu a vertikálního zaplnění v prostředí tohoto editoru.

cs2text2f.gif

Většina voleb pro práci s textem se nastavuje zde

Spell-checking

Výrazně lépe je na tom nyní funkce pro kontrolu pravopisu. Konečně totiž nabízí namísto úmorného procházení dokumentu od překlepu k překlepu funkci dynamického spellingu ve stylu textových procesorů. To tedy znamená, že neznámé výrazy jsou (je-li zapnuta odpovídající volba v preferencích) indikovány přímo v textu a uživatel může přes kontextovou nabídku provést nahrazení výrazu správným, zařazení výrazu do slovníku atp. Pro ty, kdo pořizují text přímo v InDesignu (s nástupem Story Editoru se už nejedná o úplně nesmyslné počínání), je zde pak funkce automatických korekcí během psaní. I v nelokalizované verzi by nyní měly být k dispozici odpovídající slovníky, vzory dělení či nastavení typografických specifik pro češtinu a také třeba slovenštinu, polštinu či řečtinu. Uživatelské slovníky, které vznikají postupným zařazováním neznámých výrazů, je nyní možno používat (i více současně) z různých umístění (sdílení přes server aj.), dále je možný import i export těchto slovníků: obojí užitečné zejména ve vydavatelstvích apod.

cs2text3f.gif

Spell-checking i automatické korekce podporují češtinu

Závěrem

Vylepšení pro práci s textem je skutečně mnoho. Otázkou zůstává (a prověření je až na dlouhodobější praxi), nakolik nabalení řady funkcí pracujících při sazbě v reálném čase bude klást zvýšené nároky na výpočetní výkon. Patní poznámky a dle našeho názoru i snippets představují každopádně velmi zajímavé a užitečné funkce, které budou opět pro leckoho pádnou pobídkou k upgradu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: