Adobe Acrobat 7 zblízka: Uživatelské rozhraní a správa dokumentů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Adobe Acrobat 7 zblízka: Uživatelské rozhraní a správa dokumentů

24. ledna 2005, 00.00 | Dneškem začínáme seriál, přibližující podrobně vlastnosti nové verze klíčového produktu
pro práci s PDF, tedy Adobe Acrobatu 7. Naše úvodní přiblížení bude patřit uživatelskému
rozhraní produktu a vysoce zajímavému prostředku pro správu PDF dokumentů Organizer.
Konečně pak neopomeneme i podporu nástroje pro správu obsahu Version Cue.

Významnou událostí konce minulého roku bylo uvedení nové, již sedmé, verze zásadního nástroje pro tvorbu a zpracování PDF, Adobe Acrobatu. Ještě dříve, než se nám produkt dostal do rukou, jsme našim čtenářům přinesli alespoň souhrn základních informací o nové verzi, poskytovaný výrobcem, a dále pak přiblížili funkce nejnovější podoby bezplatného Adobe Readeru. Nyní (kdy již je na stránkách Adobe k dispozici bezplatný tryout a produkt se má i v tuzemsku záhy prodávat) se chceme pustit do zevrubného přiblížení všech novinek, které Acrobat 7 (zejména ve své nejvyšší verzi Professional) přináší. Dnes bude takto naše pozornost věnována změnám v uživatelském rozhraní produktu a dále pak zcela novému nástroji pro správu PDF dokumentů Organizer, který přináší funkce vysoce zajímavé a užitečné. Konečně si pak povšimneme začlenění Acrobatu do správy obsahu, provozované s pomocí prostředku Version Cue.

Rozhraní, prohlížení, hledání

Prostředí Acrobatu nedoznalo (na rozdíl od přechodu z verze 5 na verzi 6) významnějších změn. Přibylo sice poměrně dost nových nástrojů a příkazů, spojených s novými funkcemi (podle některých statistik přináší Acrobat 7 Professional až 80 nových funkcí a vylepšení), přesto ale stávajícímu uživateli nebude zřejmě činit problémy si na nový Acrobat zvyknout. Těm, kdo prostředí Acrobatu zatím příliš neznali, doporučujeme dřívější přiblížení tváře verze 6.

aa71f.gif

Prostředí Acrobatu 7

Co se navigace v dokumentech týče, rozšíření se především dočkaly funkce pro souběžné prohlížení téhož dokumentu, použitelné jak při kancelářském zpracování (čtení, komentování dokumentů), tak i v pre-pressu (náhledy). Okno s pohledem na dokument lze takto nyní rozdělit nejen na dvě, ale i čtyři části (Speadsheet Split), přičemž ve všech platí stejný stupeň zvětšení. Takovýto způsob prohlížení se bude asi ze všeho nejvíce hodit v případě práce s rozsáhlými tabulkami. Zejména pro zpracování dokumentu na více monitorech je určena funkce New Window, která umožní tentýž dokument otevřít naráz ve více oknech, přičemž způsoby zobrazení v oknech jsou vzájemně nezávislé (pracuje se jakoby s různými dokumenty).

Rozšířeny byly již i tak bohaté funkce pro prohledávání PDF dokumentů. Do prohledávání lze nyní zahrnout obsah v prakticky všech myslitelných částech dokumentu, jako jsou záložky, komentáře, přílohy, dokumentová metadata či přílohy. Při prohledávání obsahu lokální či síťové složky již není zapotřebí, aby dokumenty byly indexovány. K prohledávání Internetu jsou pak nabízeny rovněž odpovídající služby portálu Yahoo!.

aa72f.gif

Prohlížení v módu Spreadsheet Split

Potěšeni zřejmě budou i uživatelé počítačů Macintosh (i když k těm se jinak Adobe opět v mnoha ohledech zachovala macešsky, jak se podrobněji pokusíme ukázat někdy jindy). PDF dokumenty lze nyní s pomocí Acrobatu prohlížet v prostředí webového prohlížeče Safari. Víc něž pro pouhé brouzdání dokumenty z Internetu (ke kterému bohatě dostačí vlastní prohlížeč Preview zabudovaný v Mac OS X) bude tato vlastnost vítána v případě komentování.

Organizer

Vynikajícím novým nástrojem je Organizer. Jedná se o správce PDF dokumentů, který dovoluje udělat si ve stále rozsáhlejších PDF kolekcích konečně přehled. Okno Organizeru je rozděleno do tří částí. V té první zvolí uživatel položku v jedné ze čtyř kategorií. Těmito jsou History (dokumenty které byly otevřeny v dané instalaci Acrobatu dnes, v minulých dnech, před týdnem, rokem atp. - příslušné příkazy dovolují tuto historii vyprázdnit či dokonce zcela vypnout, možné je i nastavení délky sledovaného období), My Computer (dovoluje zobrazit obsah libovolné složky, dostupné z daného počítače), Favorite Places (uživatelem vytvořené odkazy na vybrané složky, místa v síti či internetové stránky) a Collections (kolekce uživatelem stanovených dokumentů - obsahuje pouze odkazy, takže začleněním se umístění dokumentu nemění). Poté, co je položka zvolena, vylistuje se v druhé části okna Organizeru seznam všech jejich dokumentů s různými údaji (název, datum poslední modifikace atp.). Pořadí položek lze přitom stanovit podle skutečně různorodých kritérií, jako jsou název souboru, datum poslední úpravy, počet stránek, autor, klíčová slova aj. (K setřídění lze tedy používat i metadata dokumentu.) Obsah vybraného dokumentu (nebo i více dokumentů, vybraných současně - vhodné například pro rychlé vizuální srovnání) je pak v třetí části okna Organizeru zobrazen formou náhledů stránek (netýká se dokumentů, které byly otevřeny z Internetu). Vzhledem k tomu, že se náhledy dají dynamicky zvětšovat a zobrazení je podle našich zkušeností i na průměrné hardwarové konfiguraci velmi rychlé, musíme říct, že Organizer dodává práci s PDF dokumenty skutečně novou dimenzi.

aa73f.gif

Organizer

Z prostředí Organizeru lze pak s vybranými dokumenty provádět různé akce. Nejvíce nasnadě je samozřejmě otevření v Acrobatu. Vedle toho lze zadat příkaz k tisku či odeslání dokumentu e-mailem, dále je možno dokument začlenit do anotačního cyklu (přes e-mail nebo webovský prohlížeč). Velmi elegantně je možno z více dokumentů vytvářet dokument jediný: stačí vybrat požadované soubory, zadat příslušný příkaz a následně se již nastartuje odpovídající funkce. Podobně snadno a efektivně lze provádět začleňování dokumentů do uživatelských kolekcí: stačí přetáhnout jejich ikony na ikonu příslušné kolekce. Pro využití některých funkcí pak není vůbec třeba Organizer otvírat: je-li například zapotřebí začlenit dokument do kolekce nebo otevřít některý ze souborů History, jsou k dispozici odpovídající tlačítko na nástrojovém panelu File.

Version Cue

Pro některé kreativní profesionály, vybavené Creative Suite, pak bude zřejmě důležitá možnost zapojit Acrobat konečně do správy zdrojů, provozované pomocí Version Cue - verze 6 příslušné funkce neposkytovala, což nebylo z hlediska práce na projektech, ve kterých mívá PDF důležitou roli coby platforma pro náhledy a finální výstup, právě šťastné. Práce s projekty je přitom stejná, jako v ostatních aplikacích Creative Suite: po aktivaci příslušných funkcí lze tedy využívat odpovídající prostředky pro správu projektů, versioning, prohledávání zdrojů atp. - zájemce zde odkazujeme na náš seriál, který jsme Version Cue na Grafice nedávno věnovali.

Závěrem

Nástroje pro prohlížení a organizaci PDF dokumentů doznaly v Acrobatu 7 zejména díky Organizeru skutečně význačných vylepšení. Uživatelé se ale mají na co těšit i v jiných oblastech, jak se pokusíme ukázat v našich dalších článcích.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: