3DMeNow 1.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:Software

3DMeNow 1.0

3D hlava

27. dubna 2001, 00.00 | Co byste dělali, kdyby vám přišla mailem příloha ve formě značně realistického 3D modelu vašeho kamaráda nebo nedej bože dokonce manželky, která by vás nekompromisně seřvala, že jste zase něco zapomněl nakoupit? Že to je nesmysl?

S mluvící hlavou jsem se kdysi dávno setkal u jednoho z programů využívajících standardní hlasový výstup Amigy, kde pohyby úst byly simulovány programem s integrovaným 3D modelem lidské hlavy, která se pochopitelně nedala nijak měnit ani upravovat. 3DMeNow firmy BioVirtual jde ale mnohem dál, umí totiž z fotografických předloh vytvořit 3D model mluvící lidské či jakékoliv jiné hlavy a po importu hlasového či všeobecně libovolného zvukového záznamu objekt na definovaných místech rozhýbat. 3DMeNow stojí 49 $, zkušební verzi 3DMeNow Lite s podporou maximálně 7s audia můžete používat zdarma.Po importu dvou fotografií (z čelního a bočního pohledu) se objeví základní geometrický model obličeje složený z cest a křivek. Myší tento model a jeho jednotlivé části v podobě rtů, očních oblouků, tvaru nosu apod. umístíte na příslušná místa ve fotografiích podobně jako u klasických morfingových a warpingových programů. Červeným ukazatelem na fotografií profilu určíte "hloubku" či spíše plastičnost vytvořeného 3D modelu a pak už jen zbývá přidat zvukový záznam (WAV) a celý objekt exportovat ve formátech bioPlayeru (viz dále) nebo Cult3D. Máte-li grafickou kartu s hardwarovou podporou OpenGL, můžete zapnout v preferencích programu OpenGL akceleraci, standardně je totiž používaná pouze softwarová.

Plná verze 3DMeNow na rozdíl od verze Lite obsahuje integrované nástroje pro morfing a warping, možnost ručního kreslení a přizpůsobení geometrických modelů tváří (ve verzi Lite je model už hotový a nemůžete měnit jeho vlastnosti), podporu práce s pozadím a několik dalších věcí souvisejících s přípravou 3D modelu.O zobrazení mluvící 3D hlavy respektive vytvořených a ozvučených objektů se stará bioPlayer firmy BioVirtual fungující ve Windows 95/98/NT4/2000. Přehrávač je k dispozici zdarma, protože se však i přes několikaměsíční vývoj stále jedná o jednu z prvních betaverzí, počítejte raději s občasným nekorektním chováním playeru, který se nemá rád například s WinAmpem 2.x a dalšími programy momentálně využívajícími zvukový výstup. Mírně futuristický design bioPlayeru zaujme na první pohled, podrobné navigační funkce jsou k dispozici po kliknutí na lištu pod standardními ovládacími prvky (viz obrázek). Model hlavy (firemní ukázka ke stažení) můžete podle libosti rotovat, posouvat v okénku nebo zvětšovat či zmenšovat, aktivní "mluvení" je znázorněno sloupcem hlasitosti vlevo od hlavního okna a ukazatelem přibližného místa zvukového záznamu při "vysunutých" navigačních funkcích. Na stránkách autorů programu najdete řadu už hotových modelů hlav, a to nejen lidských, i když třeba taková lebka má také něco do sebe...


3DMeNow je skvělý program, který může přinést zábavu na hodně dlouho a vzhledem k velikosti vytvořených 3D modelů se dá výstup z programu bez problémů využívat nejen lokálně, ale také pro posílání objektů mailem, přes ICQ, FTP apod. Jediným háčkem je nutnost mít pro zobrazení 3D modelů nainstalovaný bioPlayer (manželce nebo šéfovi ho na počítač či notebook klidně nainstalujete bez ptaní...), za tu legraci to ale rozhodně stojí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: