Umax Astra 610S - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

Umax Astra 610S

2. prosince 1997, 00.00 | Scaner je malý, lehký, snadno ovladatelný díky češtině. Technické parametry jsou adekvátní použití doma, či třeba pro WEB.

Umax Astra 610SDíky pochopení firmy ASM jsme měli možnost provést krátký test tohoto nejnovějšího přírůstku do rodiny scanerů UMAX. Bohužel tento test byl opravdu krátký, takže tento článek bude spíš popisem prvních dojmů, než recenzí. Na druhou stranu nemusíte zoufat, již je domluven důkladný test jeho bratříčka 610P.

Design a balení
Při pohledu na krabici tohoto scaneru zažijete asi první šok. Hlavně pokud jste někdy viděli "poctivé" balení třeba od HP. Krabice takřka miniaturní, s uchem v horní části, ze které bez problémů scaner odnesete je malý zázrak. Jak je to možné ??? Scaner váží pouhé 3 kg a rozmery jsou minimalizovány s východní precizností ( 420 mm x 295 mm x 100 mm ). Co za to zaplatíte ?? Scanovací plocha je jen o malinko větší než formát A4 ( 216 mm x 297 mm) a celý scaner působí "umělohmotně". Omlouvám se za tento výraz, design je docela povedený, ale nemohu si pomoci, celý je z umělé hmoty.

Čeština
A je tady další velké plus. Scaner je v podstatě v české verzi. Ano, není to překlep, zase jednou se našel výrobce, který vzal na vědomí i naší krásnou češtinu. Jistě Vás zaráží slovíčko v podstatě. Ano, ne vše je česky a ne vždy je čeština použita tak, jak bych čekal. K tomu se však dostaneme později, přestu velké plus pro UMAX.

Návod
Návod je mnohojazyčný, kde mnoho je mnoho a nechybí čeština. Na druhou stranu je, jak už u tohoto výrobce bývá zvykem, poměrně stručný. Já osobně jsem v něm nic nepostrádal, dokonce ani technická specifikace nechyběla, přesto si dovedu představit rozsáhlejší příručku, která by zahrnula i SW a možná i nějaké ty triky a rady. V této se dočtete, jak scaner připojit, spustit instalaci a jak řešit některé nepříjemné situace. Návod je v češtině, a proto jej považuji i přes uvedené výhrady za dobrý.

Technické údaje
Jak písmenko "S" napovídá, jde o scaner s rozhraním SCSI resp. SCSI II. Připojení je realizováno přes jeden ze dvou konektorů CANON 25 pin. Scaner je jednoprůchodový a interně rozlišuje až 30 bitovou hloubku barev resp. 10 bitů šedé. Což je velice slušné. Optické rozlišení je 300x600 DPI, které lze pomocí interpolace zvětšit až na 4800 x 4800 ( vřele nedoporučuji ). Scaner je poměrně rychlý a hlučný. S tím hlukem to není až tak drastické. Co se týče kvality scanování, odpovídá cílové skupině uživatelů. Profesionál by asi namítal, že barevná reprezentace není příliš věrná, že u jednolitých ploch dochází ke nejednotné interpretaci barvy nebo třeba, že v rozích je jemné geometrické zkreslení. Na druhou stranu, pokud děláte obrázky pro tisk na inkoustové tiskárně, pokud nezvětšujete příliš velikost a výstup je třeba pro WEB, pak nic z uvedených nešvarů Vás asi nebude příliš pálit. Z čehož plyne závěr, pro neprofesionální použití je tento scaner kvalitním nástrojem.

Obsah balení
V krabici najdete již zmíněný scaner, napájecí zdroj ( velice lehký ), síťovou šnůru ( dle standardu PC ), jednoduchý SCSI řadič UDS-IS11, SCSI kabel, externí SCSI terminátor, a software. Řadič UDS-IS11 dodává firma UMAX již dlouho. Je jednoduchý, ale funkční a hlavně bezproblémový. S WIN95 nedělá sebemenších potíží, jen snad při součastném použití s jiným SCSI řadičem, je někdy třeba ručně zasáhnout. Osobně jsem se s tím setkal u jednoho z nejstarších modelu Adaptec 2940, ale proč si přidělávat starosti, když scaner můžete připojit i na tento řadič a UMAX řadič vůbec nepoužívat. Na scaneru lze nastavit libovolné SCSI ID, takže nevidím problém. Na konec tohoto odstavce bych chtěl poděkovat firmě UMAX za externí terminátor. U starších modelů této značky při použití s cizím řadičem docházelo někdy k zapeklitým situacím kolem terminace. Vše tento malý externí terminátor velice elegantně řeší.

Ovladače
Základem jsou drivery, mnohým známé CD VistaScan. Co všechny jistě potěší je dodávána nová verze 3.29CZ. Ano jsou v češtině. Zde jen malou poznámku. Instalátor velice zmatečně střídá češtinu s angličtinou a přestože je převážně v češtině a je schopen se nainstalovat v podstatě automaticky, nechápu, proč se Vás občas ptá anglicky. Znám hodně lidí, které by minimálně zaskočil. Jinak ovladače jako takové jsou ve standardu TWAIN a jsou poměrně povedené. Jen dvě mušky bych zmínil. Zaprvé již od dob prehistorických VistaScan neumí při zvětšování náhledu přescanovat do vyššího rozlišení. Vaše šance nascanovat přesně co chcete se tak dost snižuje a většinou je nutné scanovat o trochu větší plochu a výsledný obrázek oříznout. Druhá maličkost se týká češtiny. Menu jsou v češtině, tlačitka jsou v češtině a výběry jsou anglicky. To je věc, kterou považuji za zásadní chybu, protože pojmy typu "Image size", "Avail.Memory" nebo "B/W Halftone". , mohou být pro anglicky nemluvící dost matoucí.

Další software
Ke scaneru získáte bezplatně Adobe PhotoDeluxe, který je poměrně šikovný, bohužel anglický. Dále BinuScan PhotoPerfect. Tento program provádí automatické úpravy obrázku po nascanování. To jest jas, kontrast, poměry barev, sytost barev apod. Pro člověka, který zrovna není grafik jde o nástroj k nezaplacení. Bohužel opět pouze v anglické verzi. Dále je tu CharacterEyes 3.0 CZ, což je ORC program. ( Program na rozpoznávání textů. ) Ten je v češtině, dokonce se snaží rozpoznávat české znaky, ale tím jeho přednosti asi tak končí. Jedná se o verzi bezplatně dodávanou, a za příplatek si můžete koupit verzi Profesional, která by měla patřit mezi špičku v oboru. ( Podle výrobce. ) Verzi profesional jsem neměl k dispozici, ale verze standard mi připoměla začátky ORC programů. Občas jsem měl pocit, že program text nerozpoznává, ale spíš hádá. Poslední bombónek je copy program simulující kopírku. Je poměrně pěkný. A ještě jeden program Presto! PageManager, který slouží pro práci s dokumenty. Zatím jsem s ním nic nedělal, vím jen, že je opět anglicky.

Shrnutí
Scaner je malý, lehký, snadno ovladatelný díky češtině. Technické parametry jsou adekvátní použití doma, či třeba pro WEB. Rozhodně bych jej nedoporučoval k profesionální práci, což doufám nikdo u scaneru s cenou pod 10 tisíc vč. DPH ani nepředpokládá. Vzhedem k ceně jej považuji za dobrou volbu pro hodně lidí. Musím uznat, že UMAX se stává značkou, kterou na trhu jen těžko přehlédnete.

Dodatek
Jak už jsem zmínil v úvodu, bližší informace o scaneru Vám přineseme v recenzi na UMAX Astra 610P. Jde o v podstatě totožný scaner, jen s připojením na paralelní port. Můžete se těšit třeba na scanovací tlačítko, na které se dnes nedostalo.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Skenery  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: