Umax Astra 4600, skener na doma - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

Umax Astra 4600, skener na doma

Umax Astra 4600

17. prosince 2003, 00.00 | Redakčním testem nám prošel skener Umax Astra 4600, který je typickým zástupcem kategorie středních domácích skenerů. Pokud nechcete vyhodit peníze za příliš levný nekvalitní skener a zároveň nemáte na špičkové modely, může být Astra 4600 pro vás tím správným kompromisem.

Skenery s označením Umax Astra si pamětníci jistě pamatují již z dob skenerové prehistorie. Od té doby jsou na našem trhu úspěšně přítomny až do dneška a vždy představovaly rozumnou alternativu, ke které se klonilo hodně uživatelů. Umax udržuje v ČR velmi kvalitní podporu, lokalizuje ovladače i příručky a přitom drží konkurence schopné ceny. Jak dopadla dnes nejlevnější Astra v našem redakčním testu?

Konstrukce a design
Astra 4600 s rozměry 462 x 289 x 61 mm patří mezi středně velké plošné stolní skenery. Tělo skeneru je vyrobeno kompletně z plastu, takže hmotnost jsou příjemné 2 kg. Tvarově jednoduchý skener se zaoblenými tvary bezpečně poznáte podle víka částečně překrývajícího čelní stěnu a prohlubně s tlačítky. Kombinace šedé a tmavě modré barvy skeneru sluší a dodává mu na nenápadné eleganci. Astra 4600 rozhodně není žádným designovým výstřelkem, drží se střídmého nenápadného pojetí, které je v domácím prostředí spíš výhodou.

Technické parametry
Skener je vybaven klasickým třířádkovým CCD snímačem a poskytuje fyzické rozlišení 1200x2400dpi při až 48bitové hloubce barev. To je hodnota dnes zcela běžná a řadí Astru 4600 do středního domácího segmentu. Skener je vybaven jednou fluorescenční lampou a neumožňuje připojit nástavec pro práci s průsvitnými předlohami, takže je vhodný pro digitalizaci pouze odrazivých předloh do formátu 216 x 297 mm, tedy A4. Ovládat jej je možné pomocí čtyř tlačítek či dodávaných ovladačů pro Windows od verze 98SE. K počítači se skener připojuje pomocí obyčejného USB 1.1, které však s ohledem na rozlišení skeneru je dostačující.

Balení a instalace
Kromě těla skeneru najdete v krabici ještě externí zdroj energie, CD s ovladači, český manuál a USB kabel. Šestnácti stránkový tištěný manuál je multi-jazyčný a český popis zapojení najdete vměstnaný na stranu 10. Naštěstí instalace je zcela bezproblémová, takže s velkou pravděpodobností jej ani nebudete potřebovat. Navíc instalátor, stejně jako ovladače, je lokalizován, takže komunikuje v češtině.

Ovladače
Ke skeneru jsou dodávány TWAIN ovladače, které v základním režimu připomínají dálkové ovládání. Vzhledem k tomu, že skener je určen zejména domácím uživatelům, je toto pojetí poměrně šikovné, protože intuitivně vede uživatele procesem digitalizace a nenabízí mu nic jiného, než je nezbytně nutné. Rozšířené nastavení jako je práce s ostrostí, korekcemi apod. je ukryto na druhém panelu rozšířeného ovládání, který je nutné aktivovat speciálním tlačítkem. Díky českým popiskám a nápovědě by práce s ovladači neměla nikomu dělat větší problémy.

Kromě základního ovladače na CD-ROMu ještě najdete ABBYY FineReader Sprint s podporou rozpoznávání českých znaků a od Arcsoftu PhotoImpression, PhotoPrinter a PhotoBase.


Na prokliknutí originální neupravená fotografie skenovaná na rozlišení 600dpi se středním doostřením (866kB)

Praktické zkušenosti
První, co může uživatele trochu překvapit, je cca 45 sekund, které potřebují ovladače na to, aby nahřály skener a spustily se. Je škoda, že po dobu nahřívání lamp svítí na uživatele pouze varovná hláška a není možné si například nastavovat parametry skenování. Nicméně po tomto úvodním zdržení je již práce se skener poměrně svižná. Náhled je k dispozici za cca 17 sekund a skenování fotografie 10x15cm při rozlišení 600 dpi trvalo skeneru cca 48 sekund.
Co se týče kvality digitalizace, ta odpovídá třídě skeneru. Při maximálním rozlišení je již patrná drobná neostrost, nicméně výsledné obrázky jsou barevně i jasově dobře vyvážené a rozhodně odpovídají ceně skeneru. Za jednoduchost obsluhy uživatel zaplatí například absencí kalibrace či možnosti přesného nastavení doostření.

Hodnocení
Umax Astra 4600 je domácí skener, který si pořídíte za necelé 2.900 Kč vč. DPH. Za tuto velmi dostupnou cenu dostanete skener s dostatečným rozlišením pro běžnou domácí práci. Skener vybavený jednoduchými českými ovladači a základním softwarem jako je OCR program či jednoduchý grafický editor. Skener neumožňuje práci s průsvitnými předlohami, přesnější korekce či nastavení a nepatří vysloveně mezi rychlíky. Na druhou stranu z pohledu poměru výkon/cena patří i díky dobré podpoře Umaxu v ČR mezi atraktivní volby. Například nyní v předvánočním čase.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: