Test Microtek ScanMaker 4900 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

Test Microtek ScanMaker 4900

Microtek ScanMaker 4900

19. prosince 2002, 00.00 | Redakčním testem prošel nový A4 stolní skener společnosti Microtek. Jedná se o rychlý amatérský model s rozlišením 4800 x 2400 dpi a 48bitovou barevnou hloubkou. Co nabízejí dnešní amatérské skenery vyšší třídy?

Redakčním testem nám prošla novinka společnosti Microtrek. Skener ScanMaker 4900 je pozicován pro vyšší amatérskou třídu, ve které v současnosti je poměrně silná konkurence. Jaké výhody může tento skener nabídnout domácím a kancelářským uživatelům?

Konstrukce a design
Nejčastějším vylepšením amatérských skenerů v poslední době je úprava konstrukce a designu. V technologii skenování již není příliš mnoho prostoru pro odlišení se od konkurence, takže výrobci čím dál častěji vsázejí na líbivý design. ScanMaker 4900 v tomto ohledu není výjimkou a nabízí uživateli líbivý stříbrný styl s elegantně zaoblenými tvary. Bezesporu jde o jeden z nejpovedenějších designerských kousků z dílny Microteku.
Po konstrukční stránce uživatelé jistě ocení rozumný kompromis mezi zmenšováním rozměrů a robustností skeneru. S rozměry 483 x 294 x 60 mm a hmotností 2,6 kg skener sice neoslní v kategorii trpaslíků, ale na slušný CCD skener jsou to rozměry příznivé. Navíc skener působí poměrně robustním dojmem, nevibruje a je vybaven i zámkem optiky pro převoz.

Technické parametry
Stejně jako ostatní vyšší amatérské modely Microteku je i 4900ka vybavena SigmaSix CCD snímačem. Jedná se o šestiřádkový CCD snímač s 20.000 elementy, který je vybaven 16bitovým A/D převodníkem, takže skener pracuje nativně s 48bitovou barevnou hloubkou. Navíc je implementována technologie DCR pro optimalizaci barevného podání. Fyzické rozlišení snímací soustavy je 4800 x 2400 dpi a to na plné aktivní ploše 216 x 297 mm. Skenovat lze libovolnou předlohu do velikosti základny cca formátu A4. Pouze u průsvitných předloh je uživatel omezen aktivní plochou prosvětlovacího nástavce (178mm x 203mm), který není součástí dodávky. Z dalších technických parametrů lze ve specifikaci najít maximální interpolované rozlišení, které je samozřejmě věcí spíš hypotetickou. Pokud je skener připojen k počítači s operačním systémem Windows, tak je tato hodnota 65.535dpi. Pro uživatele počítačů Macintosh je přístupný "pouze" poloviční maximální zvětšovací faktor.
Spojení s počítačem je realizováno přes USB 1.1. Na čelním panelu je pro uživatele připraveno celkem sedm tlačítek pro přímou volbu funkce. Skener je napájen externím adaptérem, není vybaven fyzickým tlačítkem pro vypnutí napájení.

Programové vybavení
Základním programem určeným pro práci se skenerem je obligátní Microtek ScanWizard ve verzi 5 a to jak pro PC, tak pro Macintosh. Jedná se o již poměrně vyspělý nástroj pro ovládání skeneru a práci se základními korekcemi v průběhu skenování. ScanWizard nabízí dvě alternativní rozhraní, zjednodušené pro začátečníky a rozšířené pro pokročilé uživatele. V prvním případě je minimalizována nabídka voleb a zjednodušen proces skenování automatickými funkcemi. V rozšířeném rozhraní jsou k dispozici všechny parametry snímání, nástroje pro jednorázové či dávkové skenování a jasové i barevné korekce.
Dále uživatel získá Adobe Photoshop 5.0LE, OCR software ABBYY FindReader, Ulead PhotoExplorer a DVD Picture Show a nástroje od Kodaku pro správu barev.


Praktické zkušenosti
Instalace skeneru pod operačním systémem Windows XP Professional proběhla zcela bez problémů. Nainstaloval se ovladač tlačítek, ScanWizard jakožto samostatná aplikace i příslušný universální ovladač. Další software si uživatel instaluje pomocí instalační programu dle vlastního uvážení.
Skener patří k rychlejším a bohužel i hlučnějším skenerům na trhu. Náhled plného formátu A4 skener zvládal pod 8 sekund, rychlost skenování samotného záležela na parametrech a nastavení ScanWizardu. V některých situacích bylo viditelně jedinou brzdou rychlejší práce USB 1.1 rozhraní.
Co se týče kvality výstupu, ScanMaker 4900 podal ve všech testech velmi dobré výsledky. Na amatérskou třídu je výstup příjemně ostrý a softwarové doostření je sice vhodné použít, ale nemusí být tak agresivní, jak bývá zvykem zejména u nižší amatérské třídy. Barevné podání je přirozené, na přesnou správu barev a kalibrace si však skener nehraje. Jediné co se dá skeneru vytknout je jemný šum, jehož úroveň hodně záleží právě na doostření. Bohužel jsme neměli k dispozici prosvětlovací nástavec, abychom mohli posoudit kvalitu práce s průsvitnými předlohami.


Výřez 1:1 bez úprav

Závěr
Microtek ScanMaker 4900 je amatérský skener, který vás nezklame konstrukcí, designem, kvalitou výstupu ani cenou. Nemá ambici blížit se k poloprofesionální kategorii, ale pro domácího či kancelářského uživatele jde o velmi dobrou volbu. Jediné co je nutné skeneru vytknout je vyšší hlučnost posunu skenovací hlavy a absence českého softwaru, který by měl být k dispozici až počátkem roku 2003. Přesto za 6.580Kč bez DPH jde o velmi zajímavou volbu na vánočním trhu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: