Skenery vyšší (amatérské) třídy - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

Skenery vyšší (amatérské) třídy

CanoScan D2400U skener

8. srpna 2001, 00.00 | Mezi absolutní amatérskou a poloprofesionální třídou je místo na spoustu dalších modelů. Pro laika je těžké se v této třídě vyznat, ale rozdíly jsou často podstatné. Právě do tohoto vakua patří CanoScan D2400U.

Zatímco CanoScan 1220U je zástupcem nejnižší dokumentové třídy, CanoScan D2400U patří do nejnižší filmové třídy. To je na první pohled jediné rozlišovací znamení - D2400U obsahuje dianástavec. I když je společných znaků více, tak jednoduché to není.

Zatímco CanoScan 1220U byl takový malý přenosný "prcek", tento model vypadá víc jako tradiční skener (rozměry 28,7 x 46,2 x 11 cm). Protože napájení přes USB nedostačuje (zejména pro skenování diapozitivů), dodává se se skenerem externí napájecí zdroj - bez něj skener vůbec nepracuje.

Parametry
Skener má klasický čip CCD (dříve recenzovaný model měl CIS) s rozlišením 2400 dpi. Skenovací rozlišení pro odrazové předlohy i pro filmy je shodné 2400 x 4800 dpi. Vyššího rozlišení ve druhém směru se dociluje mikroposuvem. Interpolované rozlišení je až 9600 x 9600 dpi, což ovšem moc neznamená.

Mnohem zajímavější je 16bitová hloubka na kanál, tedy 48bitová barevná hloubka. V případě černobílých předloh je 16bitová hloubka transformována na 14 bitů, ale i to je poměrně slušné. Materiály dále hovoří o denzitě 3,3, ale není jasné, zda jde o denzitu maximální nebo rozdíl maximální a minimální.

Skenovací plocha je zvětšená stránka A4 (8,5 " x 11,7 "), filmy lze snímat pouze do rozměrů velkého diapozitivu 4 " x 5 ". Jedinou nevýhodou tohoto postupu je, že nemůžete snímat více fotografií najednou, což stejně skenovací program nedokáže.

Skener se dále pyšní dvěma zlepšeními. Prvním je komprese datového toku, takže i přes použití sběrnice USB je přenos až o 30 % lepší.

Druhým, a mnohem zajímavějším, vylepšením je technologie FARE, tedy Film Automatic Retouching and Enahancement. Filmový materiál je snímán dvakrát - jednou normálním barevným CCD-prvkem, podruhé v infračervené oblasti. Tam jsou zjištěny škrábance, prach a nečistoty, které jsou následně odstraněny - poškozená místa jsou nahrazena okolními pixely. To samé se většinou dělá ručně s mnohem horšími výsledky. Přestože je podobná technologie obsažena ve skenerech Nikon, tady jde o patent Canonu.

Vzhled
Skener je vyroben z bílého plastu, pouze na dianástavci je stříbrně matný plech. Poslední dobou je móda nazývat každou maličkost patentovanou technologií, proto je na povrchu spousta různých logotypů. Přímo na těle skeneru je tlačítko s kontrolkou, které slouží pro spuštění skenování, respektive pro vyvolání aplikace. Pokud chcete skenovat filmy, na dianástavci je další tlačítko Film Scan. Myslel jsem, že se po stisknutí vyvolá skenovací aplikace a typ materiálu se přepne z Platen na Film, ale není tomu tak - prostě duplicitní tlačítko.

Na zadní straně přístroje už jsou jenom tři konektory - USB, napájecí a speciální pro připojení dianástavce. Kromě něj se totiž ke skeneru dodává také obyčejný kryt, to když nepotřebujete skenovat filmy nebo to děláte pouze občas.

Práce s přístrojem
Funkce ovladače jsou úplně stejné, jako u modelu 1220U, který jsme recenzovali před týdnem. Pouze přibyla možnost skenování průhledových předloh. Po přepnutí skeneru do režimu Film se rozsvítí "okénko" na dianástavci. Jedná se o mléčné sklo, které má zajišťovat homogenní osvětlení předlohy.

Software
Opět odkazuji na recenzi CanoScanu 1220U, protože programové vybavení je téměř totožné. Pouze u D2400U je navíc program PhotoRecord, co že vlastně myšlenka alba digitálních fotografií dovedená k absurdní kýčovitosti.

Základem jsou tiskové stránky, které mají speciální strukturované pozadí. Do každého alba (= série stránek) se naimportují obrázky z digitálního fotoaparátu, skeneru nebo i jiné. Po importu se obrázky automaticky rozmístí na stránku podle vybraného layoutu. Dále lze měnit layout, velikost obrázků nebo jejich natočení, obrázky jde navíc pohybovat. Dále už je k dispozici pouze vkládání textu a tisk.

Pokud bych měl na aplikaci něco ocenit, bude to rychlost. Veškeré animace a prolínání probíhá opravdu svižně, tak jak si uživatel představuje. Pokud očekáváte další funkce, jako ostření obrázků, úpravu jasu a kontrastu nebo změny barevnosti, doufáte marně. K tomuto účelu se používá externí aplikace. Pokud máte jako já pro obrázky asociované ACDSee, moc toho neupravíte.

Kvalita skenování
Díky automatickému používání profilů a moderním technologiím není pravděpodobné, že bychom se dočkali nějakého obzvláštního překvapení. Také se žádné nekoná. Výsledky skenování jsou slušné a odpovídají dané třídě. Skenování kinofilmů v rozlišení 2400 dpi není příliš svižné, což je částečně dáno propustností sběrnice USB a částečně rychlostí přístroje - specializované produkty jsou rychlejší.

Vzhledem k tomu, že je držák diapozitivů uchycen poměrně volně, je dobré příliš nestrkat do stolu. Rozlišení skenování je dost vysoké a případné chvění by se mohlo projevit na výsledku (což bylo nakonec prakticky ověřeno - stačilo malé šťouchnutí do stolu).

Rozlišení skenování odrazových předloh je velmi dobré. I když nejvyšší rozlišení v praxi nemusíte použít (jako amatéři), přesto se příjemně projevuje na výsledku ve vyšší ostrosti a lepším prokreslením detailů.

Trochu horší je to se skenováním diapozitivů. Odstraňování škrábanců opravdu funguje, to je ta lepší zpráva. Můžete vybírat ze čtyř režimů - žádné, mírné, střední a silné. Volba záleží na míře znehodnocení originálu a je to třeba experimentálně vyzkoušet.
Problematickou částí průhledových předloh je rozlišení. Skenovali jsme negativ při rozlišení 2400 dpi a zdálo se nám to rozostřené. Proto jsme použili referenční přístroj Agfa DuoScan f40, který má udávané rozlišení 1200 x 2400 dpi. Sken na Canoscanu D2400U stěží odpovídá rozlišení 1200 dpi profesionální kategorie. Možná je to částečně způsobeno ostraňováním zrn fotografického materiálu, které se zřejmě skener snaží odstranit, což je možná vhodné pro amatéry. Na druhou stranu, po přeostření vypadají obrázky k světu, pouze jsou mírně světlejší.

Závěr
Na amatérský skener má CanoScan D2400U velice slušné parametry. Poskytuje optimální rozlišení pro skenování odrazových předloh (fotografií), jednoduché nastavení pro amatéry a základní možnosti skenování diapozitivů a průhlednových předloh obecně. Zláště technologie odstraňování prachu a škrábanců zaslouží vaši pozornost. Marketingově je prezentováno vysoké rozlišení, kterého skener v této třídě téměř nemůže dosáhnout. Přesto jsou parametry pro amatérské použití dobré.

K testování jsme dostali demokus, proto ještě neznáme finální cenu. Ta by se měla pohybovat kolem 7 000 bez dianástavce a kolem 10 000 s ním. Konkurence v této kategorii nejde tak razantně dolů s cenou, takže lze CanoScan D2400U doporučit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: