Skener Epson Perfection 4990 Photo v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

Skener Epson Perfection 4990 Photo v praxi

Epson 4990 recenze

19. září 2005, 00.00 | Do našeho redakčního testu jsme dostali nový špičkový amatérský skener značky Epson. Jaký je rozdíl mezi amatérskou a profesionální třídou skenerů a co můžete očekávat za více jak 12 000,- Kč?

V uplynulých 2-3 letech došlo prakticky u všeho zařízení používaného amatérskými až poloprofesionálními fotografy k značným kvalitativním posunům. Tento trend je tažen hlavně rozvojem technologií digitálních fotoaparátů, s nimiž se snaží držet krok i inkoustové tiskárny a scannery vyšší amatérské kategorie. Scannery s rozšířením digitální fotografie v grafické praxi trochu pozbývají na významu, vždy ale budou nezbytným nástrojem pro převod archivních materiálů do elektronické formy. Typ Perfection 4990 nahrazuje na vrcholu modelové řady amatérských scannerů Epson zdařilý typ Perfection 4870 a nabízí při 48bitové barevné hloubce a max. rozlišení 4 800 dpi přibližně 40% zrychlení práce ve srovnání se svým předchůdcem.

Konstrukce
Scanner je ve srovnáníí s jinými srovnatelnými výrobky poměrně vysoký, na druhou stranu půdorysně je poměrně skromný. Oblými tvary i použitím stříbrných a šedých plastů naznačuje příbuzenství se současnými inkoustovkami téhož výrobce. Kromě "sekretářkovského" skenovacího tlačítka je jediným ovládacím prvkem na čelní straně umístěný síťový vypínač. Jedinou výtku k designu zaslouží propojení víka scanneru s jeho tělem krátkým kabelem s ferritovým kroužkem a DIN konektorem, což vypadá trochu prototypově. Příjemným detailem je možnost sledovat postup scanu na indikačním sloupečku nahoře na víku přístroje.
Rovněž množství rámečků různých formátů pro transparentní předlohy je nadstandardní. Pro snímání odrazových předloh na tenkém a poněkud průsvitném materiálu je možné víko opatřit krytem s bílým povrchem. Pro spojení s počítačem má uživatel možnost zvolit rozhraní USB 2.0 nebo IEEE1394.



Technologie a parametry
Výrobcem deklarované hodnoty 4 800 dpi, 48bitové barvy a maximální denzita D4.0 patří v daném tržním segmentu ke špičce a pro většinu uživatelů budou zřejmě představovat "overkill", v tom slova smyslu, že se málokdy dostanou k tak kvalitní předloze, která by mohla plně využít schopností tohoto scanneru. Pro rekapitulaci - Dmax, neboli dynamický rozsah, je logaritmická veličina, která je dána poměrem jasu nejsvětlejšího a nejtmavšího obrazového bodu, které je zařízení schopné zobrazit, resp. rozlišit. Scany bývají v tmavých oblastech zatíženy značným šumem a ten právě je limitujícím faktorem pro zvyšování Dmax, protože s rostoucím zesílením roste také vliv rušivých napětí přítomných v signálu. Výrobce musí buď vyvinout ccd snímače s lepším odstupem, nebo si například vymyslet trik jako je několikanásobné skenování a následné zprůměrování signálu u softwaru Vuescan, který ve verzi 8.2 typ Perfection 4990 podporuje. Pracovat s 48 bity na barvu by se mohlo zdát nadbytečné vzhledem k tomu, že monitory i tiskárny v současné době zobrazují 24bitově a také mnohé souborové formáty jsou jen 24bitové, nicméně u obrazů, určených k dalšímu zpracování, je taková možnost více než vítaná a umožní grafikovi při práci vyhnout se ztrátám barevných detailů (posterizaci). Photoshop v plné verzi práci s 48 bity na barvu podporuje. Další vynikající vlastností scanneru, o které je třeba se zmínit, je tzv. Digital ICE (Image Correction Engancement). Jde o postup odstranění obrazových defektů jako jsou škrábance, prach nebo různé deformace pomocí skenování předlohy v infračerveném spektru a komplexním zpracováním výsledných dat ovládacím softwarem, což v některých případech může vypadat skoro jako kouzlo. Nicméně ani tyto postupy nejsou vševědoucí, a tak většinou mají za následek určité ztráty v detailech. Oproti předcházejícímu typu si nyní uživatel může vybrat ze dvou stupňů tohoto filtru.

Software
Co se týká dodávaného softwaru, kromě firemních ovladačů přibalil Epson Silverfast 6.2 SE, Adobe Photoshop Elements a ABBYY Fine Reader na rozpoznávání textů. Typický uživatel si pravděpodobně zvolí jako skenovací aplikaci Silverfast, popis jeho funkcí by ovšem znamenal samostatnou recenzi, proto jsem se omezil na firemní skenovací aplikaci, která ač je celkem jednoduchá, svými schopnostmi nekazí celkově dobrý dojem z testovaného přístroje. Jeho uživatelské rozhraní je ale trochu neohrabané, kdo přehlédne posuvník po pravé straně, nenajde některá nastavení pod dolní kantnou okna. Uživatel si může vybrat ze tří stupňů složitosti ovládání od jednotlačítkového po plně konfigurovatelný režim. V něm stojí za zmínku kromě zmíněného Digital ICE také volby pro automatickou nápravu barevně zkreslených předloh - snímků vybledlých a nebo se závojem. Grafik s kapkou sebeúcty v těle ovšem takové korekce dělá ručně, stejně jako aplikaci filtrů unsharp masking a descreening.




Praxe
Instalace ovladače proběhla ve WindowsXP SP2 bez problémů a po restartu byl scanner provozuschopný a i Vuescan ho správně identifikoval a spolupracoval s ním. Přístroj pracuje rychle a tiše, preview A5kového terče má za 6 sekund, scan na 300 dpi za 10 s, a během skenování se dá pracovat s jinými programy. Na tomto terči byla také prověřena funkce Restore Color, která neoplývá žádnými zázračnými algoritmy, ale prostě se snaží uhádnout, jak taková fotka asi mohla vyblednout. Takhle terč Kodak skutečně vypadá (epson4990_10.jpg) a takhle ho opraví filtr (epson4990_11.jpg). Naproti tomu Digital ICE skutečně jako kouzlo vypadá - černé smítko napravo od penízu bylo skutečně automaticky odstraněno, trvalo to ale přes 3 minuty (obr 13 a 14). Pomocí kalibrační škály byla stanovena Dmax =2.25. Byly skenovány materiály různých formátů pozitivní i negativní, a bylo prověřeno, že scanner se dá používat skutečně k práci a nejen k experimentům. (obr. 12) Diapozitiv na 24 00 dpi, kinofilmový negativ na 2 400 dpi (obr. 16)

obr. 9
obr. 10
obr. 11
Skeny fotografie

obr. 12
obr. 13
obr. 14
Sken středoformátového pozitivu

obr. 16
Sken 35mm negativu

Závěr
Ploché scannery jsou zařízení, jejichž vývoj v současné době dosáhl takové úrovně, že téměř nikdo lepší vlastnosti od nich nebude potřebovat. Pokud to tedy člověk s digitálním zpracováním svého fotoarchivu myslí trochu vážně, a dosud žádný scanner nemá, je pro něj recenzovaný typ jednou z nejlepších voleb. Pokud ale vlastní např. předcházející model 4870, nebo něco kvalitativně rovnocenného, nemá příliš důvodů do nového modelu investovat.

Parametry
Rozlišení4 800 x 9 600 dpi
Max rozměr216 x 297 mm
Max barevná hloubka16 bitů/kanál
Rozměry 304 x 476 x 134 mm
Hmotnost6,7 kg
Spotřeba provoz27 W
Spotřeba Stand-by18 W
Spotřeba Sleep4,8 W
InterfaceUSB 2.0, Firewire
Cena (Autocont)12 550,- Kč bez DPH

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: