Mustek BearPaw 1200TA a 2400TA - bratrstvo medvědí pracky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

Mustek BearPaw 1200TA a 2400TA - bratrstvo medvědí pracky

8. února 2002, 00.00 | Přinášíme praktické srovnání dvou low-endových skenerů řady BearPaw. Jaký je rozdíl mezi 600x1200 a 1200x2400dpi u amatérských skenerů?

V dnešní recenzi si představíme hned dvojici skenerů najednou. Mustek BearPaw 1200TA a 2400TA patří k těm nejdostupnějším skenerům na našem trhu nabízejícím práci s průsvitnými předlohami. Rozdíly mezi nimi jsou poměrně malé, proto jsme se rozhodli je testovat společně. Díky pochopení společnosti Actebis tak kromě jiného můžeme snadno porovnat rozdíl mezi konstrukčně shodnými skenery s různým fyzickým rozlišením.


Dva bratři. Nahoře Mustek 1200TA, dole 2400TA

Dvojčata
Oba skenery jsou konstrukčně v podstatě totožné. Stejné vnější rozměry (436x261x70mm/2,2kg), stejné tvarování, uložení elektroniky i mechaniky. V tomto ohledu se liší pouze tím, že nižší model nemá odnimatelný USB kabel. Design obou skenerů je poměrně jednoduchý a klasickou kancelářskou šeď doplňuje pouze poloprůhledný barevný výlisek. A právě podle něj skenery opticky snadno rozpoznáte. U 1200TA je modrý, u 2400TA tmavě zelený. Z pohledu domácích uživatelů i kancelářského nasazení je skener dostatečně neutrální a přesto si zachovává charakteristické prvky jako například rozložení ovládacích tlačítek do tvaru medvědí stopy. Dokonce v dodávce nechybí ani stojánek pro vertikální skladování.

Základní technická specifikace
Skenery se od sebe technicky liší pouze osazením různých snímacích hlav. V obou případech jsou použity CCD snímače s interní 42bitovou barevnou hloubkou. Výstup může být buď 24 či 48bitový. V případě 1200TA je fyzické rozlišení skeneru 600x1200dpi, v případě modelu 2400TA analogicky 1200x2400dpi. Připojení s počítačem zprostředkovává USB 1.1, o napájení se stará externí 12V zdroj. Oba dva skenery jsou vybaveny víkem se zabudovaným prosvětlovacím nástavcem. Přesněji řečeno jde pouze o prosvětlovací proužek určený pro práci s 35 mm filmovým negativem či dia pozitivy.
U neprůhledných předloh je aktivní plocha skeneru 216 x 297mm, tedy o malinko větší než formát A4. U průsvitných předloh je maximální plocha pouze 163x37 mm.

Software
Ovladače ke skenerům jsou dodávány pro operační systémy Windows 98/2000/ME/XP a při jejich instalaci se nevyskytl sebemenší problém. Návod k instalaci je ve formě velkého letáku s nákresy, tak jak je tomu již od prvních low-end modelů tohoto výrobce. Ke skeneru se dodává výborné OCR Abbyy FineReader 4.0 ve verzi sprint, jež sice pracuje v anglickém prostředí, ale rozpoznávání českého textu zvládá více než dobře. Na úpravu obrázků je uživateli k dispozici editor Ulead Photo Express 3.0 SE, jenž se ve své kategorii řadí mezi to nejlepší na trhu. Trochu překvapivá je přítomnost her - Crush'Em a Puzzl'Em.
Twain rozhraní skenerů Mustek má svou tradici a je to na jeho intuitivnosti znát. Ovládání je přehledné a uživatel se v něm rychle zorientuje.


Výřez Twain rozhraní

Tlačítka
Modelová řada BearPaw dostala své jméno právě pro charakteristické uspořádání tlačítek - připomínají rozložení prstů na medvědí tlapě. Tlačítko Scan naskenuje předlohu přímo do zvoleného programu, E-mail naskenuje a vloží jako přílohu k elektronické poště, Fax je napojen na faxovací program a Copy zkopíruje dokument (samozřejmě v případě, že vlastníte též tiskánu). Páté tlačítko - Panel - vyvolá na počítači Ovládací panel BearPaw. Je trochu škoda, že se nevešlo tlačítko pro OCR nebo třeba zrušení úlohy. Ale s tím jaksi matka příroda při navrhování medvědů asi nepočítala.

Praxe
Snímače skenerů odvádějí poměrně dobrou práci, výsledky se dají řadit k lepším v této kategorii. Mechanika skeneru je dostatečně přesná a ani při vysokých rozlišeních není postřehnutelné žádné krokování či nerovnoměrnost. Body k dobru získal skener také za přítomnost tzv. Descreen filtrů. Ty umožňují odstranit z tištěných předloh (magazín, noviny apod.) nežádoucí obrazové artefakty. Ostrost je tradičně nutné dohánět softwarově.


Mustek BearPaw 2400TA, 1200dpi
vlevo ve standardním nastavení, vpravo se zapnutým Descreen (magazine)

Rychlost je však pro tyto modely prázdný pojem - náhled trvá 20 vteřin (z tohoto času se však snímač pohybuje pouze 7s), A4 300 dpi ve 24bitové barevné hloubce 85 vteřin a černobílé skenování (pro OCR) celou minutu (model 2400TA). Částečně je to i z důvodu kalibrace před skenováním, kdy snímací hlava částečně vyjede, pak zhasne, znovu se rozsvítí a pokračuje. Dávkové snímání (Batch Scanning) také není řešeno s ohledem na rychlost - skener naskenuje první část, pak se vrátí a znovu jede k dalšímu zadanému místu. Mezi testovanými modely byl rozdíl i v rychlostech - levnější model 1200TA před skenováním obvykle čeká dalších 40 vteřin na rozehřátí světelného zdroje.

Nastavení hardwarových filtrů není příliš přesné - většina umožňuje pouze dvě možnosti volby.


Mustek BearPaw 2400TA, 1200dpi
bez zaostření, zaostření na 50%, zaostření na 100%.

Velkou otázkou je však spolehlivost těchto skenerů. Testované kusy se dvakrát zasekly a jedinou možností nápravy bylo vypnout přístroj od přívodu elektrického proudu a od počítače. Teprve po opětovném zapojení se snímač vrátil do původní polohy.

Průhledné předlohy a negativy
Mustek vykročil správným směrem, když místo samostatného adaptéru pro prosvětlování použil zabudovanou verzi. Odpadají tím problémy ukládání dianástavce v době jeho nepoužívání.

Rozdíl mezi skenery se naplno projevil právě při skenování transparentních a negativních předloh. Výsledky splnily naše očekávání - BearPaw 2400TA dosáhl dobré kvality výstupu při rozlišení 1200 dpi, při 2400 dpi, kdy již došlo k částečné interpolaci, patrně narostlo rozostření. BearPaw 1200TA měl tuto hranici logicky posunutu na poloviční hodnotu. Navíc snímač s vyšším rozlišením při stejném nastavení produkoval lepší výsledky.


Mustek BearPaw 1200TA, pozitivní předloha
1200 dpi, 2400 dpi


Mustek BearPaw 2400TA, pozitivní předloha
1200 dpi, 2400 dpi

Negativy zvládl model 2400TA lépe nejen co se týče rozlišení, narozdíl od 1200TA také sám rozpoznal film Kodak a zvolil pro něj odpovídající barevné filtry. BearPaw 1200TA i při ručním zadání výrobce a typu filmového materiálu nedosáhl tak dobrého výsledku jako jeho dražší bratříček.


Negativní předloha, 1200 dpi
Mustek BearPaw 1200TA, Mustek BearPaw 2400TA

Závěr
Skenery BearPaw jsou určené především pro domácnosti a malé kanceláře. Tomu odpovídá jak softwarové vybavení, tak i vlastnosti skenerů. Model 1200TA je vhodný pouze pro uživatele, kterým je vyšší verze nedostupná, případně pro uživatele využívající rozlišení nad 600dpi pouze minimálně. 2400TA svého kolegu předčí ve všech ohledech (rozlišení, kresba, ostrost, barevnost) a pokud vám to finanční situace umožňuje, tak je jistě vhodnější investicí. Reálná cena se pohybuje kolem příjemných 3 300 Kč za BearPaw 1200TA a 4 900 Kč za 2400TA (vč. DPH). To i s ohledem na fakt, že verze bez nástavců jsou pouze o pár stovek korun levnější, je jistě lákavé.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: