Koupit či nekoupit FireWire skener? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

Koupit či nekoupit FireWire skener?

26. října 2000, 00.00 | Vyzkoušeli jsme v redakci dva nové skenery vybavené "ohnivým drátem". Naše zkušenosti si můžete přečíst v tomto článku.

S největší pravděpodobností jste se s pojmem FireWire již setkali. Pro jistotu v krátkosti zopakuji, že se jedná o poměrně nové vysokorychlostní rozhraní, které umožňuje připojit externí zařízení k počítači. Nejčastěji se s ním, pod označením i-Link či IEEE 1394, můžete setkat u digitálních videokamer. Nicméně FireWire je vhodný pro všechna zařízení produkující velké objemy dat. Logicky se tedy začínají objevovat i skenery vybavené právě konektorem FireWire. Dva takové jsme měli možnost testovat v redakci a praktické zkušenosti s nimi vám nyní nabízíme.

Pro vybrat FireWire?
Důvodů proč zvolit právě toto rozhraní je hned několik. Přestože se o prosazení na trhu poměrně dlouho diskutuje a mnoho výrobců jej zatím odmítá automaticky instalovat do svých počítačů, jeho budoucnost je hlavně diky digitálním kamerám jednoznačně pozitivní. Ani pokusy o nástup USB II se zatím nijak nepodepsaly na rostoucí oblibě FireWire, takže investice se nemusíte obávat.

  • Rychlost
    Prvním logickým důvodem, proč vybrat právě FireWire je přenosová rychlost. Maximálně lze dosáhnout až úctyhodných 400 Mb/s což zatím nenabízí ani SCSI, ani klasické USB. Navíc praxe ukazuje, že reálně dosahované rychlosti jsou vyšší než u běžných SCSI řadičů. O tom však až o kousek dále.
  • Instalace
    FireWire má v sobě zakomponované všechny moderní technologie, které již známe od USB. To znamená možnost detekce nově připojených zařízení včetně jejich identifikace. Automatické přidělování identifikačních čísel a konfigurace spojení bez restartů. To znamená na rozdíl od SCSI práci, která nevyžaduje opravdu žádné znalosti. Instalace se omezuje pouze na připojení zařízení datovým kabelem a následné nahrání potřebných ovladačů zařízení.
  • Hot plug
    Technologie Hot plug umožňuje FireWire zařízení kdykoli připojit a kdykoli odpojit bez ohledu na počítač. To znamená, že například skener je stejně jako u USB možno připojit za běhu počítače a stejně tak jej kdykoli odpojit. Dokonce všechny ovladač, se kterými jsme se zatím setkali bez problémů pracovaly i v případě, že se zařízení na chvíli odpojilo.
  • Variabilita
    Poslední výhodou, kterou u FireWire vyzdvihneme je variabilita a universálnost. Na sběrnici je možné připojit až 63 zařízení bez nutnosti jakéhokoli nastavování, rozbočovačů apod. Stačí pouze propojit jednotlivá zařízení kabely a nepřesáhnout maximální povolenou délku. Jiný problém není.

Proč si FireWire nevybrat?
Všechna řešení mají svoje kladné i záporné stránky. Proti FireWire může hovořit v podstatě pouze investice do řadiče, pokud jej ještě nemáte. Uživatelé novějších počítačů Apple mají tu výhodu, že výrobce integroval řadič přímo na základní desku, takže investice odpadá. Ostatní si musí řadič dokoupit za několik tisíc korun a nainstalovat jej do počítače. To je úkon o něco náročnější a je vhodné jej přenechat minimálně zkušenému uživateli. To platí jak pro počítače Apple, tak i pro PC.

Umax PowerLook 1100
Nejvíce testů jsme měli možnost provést s novou verzí skeneru PowerLook. Model 1100 je prakticky totožný s verzí PowerLook III a rozdíl je právě v implementaci FireWire. To nám dává možnost dobrého porovnání vlivu sběrnice a celkové časy při digitalizaci obrazu. Skener má optické rozlišení 1200 x 2400 dpi, takže umožňoval snímat i v poměrně vysokém rozlišení. Velikost největšího souboru výrazně přesáhla 100 MB, tedy dostatek dat pro posouzení přenosové rychlosti.
Níže dosažené časy při různých rozlišeních jsou vždy měřeny od spuštění skenování až do uložení výstupu na disk počítače. Proto zejména při nižších rozlišeních skener strávil většinu času nastavením optiky a limitem byla i rychlost pohybu snímací hlavy. Ani při rozlišení 1.200dpi se snímací hlava nezastavovala a snímání bylo zcela plynulé. To svědčí o tom, že FireWire umožňuje dostatečně rychlý přenos dat do počítače.
Při testování jsme použili běžný počítač Apple PowerMac G3 osazený 256 MB operační paměti. Ta hraje při skenování poměrně velkou roli, protože pokud dochází k odkládání dat na disk, tak výkon jde rapidně dolu. O tom svědčí i následující tabulka časů, ve které je znázorněno snímání předlohy 13 x 18 cm při různých rozlišeních.

Rozlišení Čas při přidělení 42MB paměti Čas při přidělení 215MB paměti
150 dpi 34s 33s
300 dpi 50s 45s
600 dpi 67s 50s
1.200 dpi 8 min. 34s 55s

Doporučení
Pokud se chystáte koupit nový skener a máte počítač vybavený FireWire řadičem, pak vám tuto volbu vřele doporučujeme. Naše zkušenosti jsou veskrze kladné, a to co se týče rychlosti i uživatelského komfortu. Doporučení samozřejmě platí pro skenery vyšší třídy, protože pro domácí uživatele by byl přínos poměrně zanedbatelný. Pokud FireWire řadič nemáte, pak je volba složitější. Uživatelé používající SCSI u něj s největší pravděpodobností dále zůstanou, protože přidání dalšího řadiče do počítače nemusí být zrovna snadnou záležitostí. Navíc je nutno počítat i s finančními nároky celé operace. V tomto směru je nutné zvážit reálné potřeby, protože výhody FireWire se projevují zejména při pravidelné práci s velkými objemy dat.
Tak jako tak naše testy prokázaly, že FireWire verze skeneru může výrazně urychlit a zjednodušit práci.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Skenery  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: