Jak skenovat pro web? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

Jak skenovat pro web?

3. října 2000, 00.00 | Zjistili jste, že váš skener špatně snímá v malém rozlišení? Nic divného, tento problém má většina skenerů. Poradíme vám snadné řešení.

U každého skeneru je udáváno maximální rozlišení, kterého mohou uživatelé dosáhnout. I domácí skenery již nabízejí rozlišení například 1.200dpi, ale zkoušeli jste někdy například 72dpi? Ano v praxi je u mnoha skenerů problém s nízkým rozlišením, které se hodí například pro Internet. Tento problém se týká sice pouze některých skenerů, ale zarážející je fakt, že není rozhodující cena, o čemž svědčí mnohé dotazy našich čtenářů. V čem je problém?

Problém je poměrně prostý. Žádný skenery neumí paradoxně digitalizovat v příliš nízkém rozlišení a výrobci tento fakt obcházejí výpočtem. Podle toho, jak je výpočet odfláknutý, uživatelé pociťují problém intenzivně. Naštěstí existuje způsob, jak tento problém řešit, o kterém si povíme na konci článku. Nejprve se podívejme, jak ve skutečnosti skener funguje.


V levo kvalitní zmenšenina originálu a v pravo výstup ze vzorového skeneru při 72 dpi.

Levný skener Levné domácí skenery se vyznačují velice zjednodušenou konstrukcí. Většinou obsahují pouze snímací prvek doplněný o fixní optický hranol, který usměrňuje světlo odražené předlohou. V takovém případě skener VŽDY snímá v takzvaném optickém rozlišení, které výrobce většinou uvádí. Tedy i když zvolíte rozlišení 72dpi, snímání probíhá třeba v 600 nebo 1.200dpi a buď přímo ve skeneru nebo až v ovladačích se část získaného obrazu vypouští. Výsledek závisí na tom, jaký je poměr mezi požadovaným a reálným rozlišením a na tom, jak kvalitní je výpočet.

Skenery střední a vyšší třídy
Většina skenerů střední a vyšší třídy má před snímačem optickou soustavu, která umožňuje zvětšovat či zmenšovat obraz. Tím dochází ke změně snímacího rozlišení, tedy k požadovanému postupu. Bohužel optické soustavy mají vždy pouze určitý rozsah, ve kterém jsou schopny rozlišení změnit. U některých skenerů se jedná například pouze o dvě či tři polohy, tedy dvě nebo tři různá rozlišení. Špičkové skenery nabízejí plynulou změnu rozlišení ale nepokrývají všechny hodnoty, takže i zde může nastat stejný problém, tedy potřeba vypustit část získaného obrazu.

Řešení problému
Pokud u svého skeneru pozorujete popsaný problém, pak vám jistě pomůže následující postup. Prvním krokem je zjistit, při kterém rozlišení se skener chová dle vašich představ. Pro tento úkol je vhodná předloha s jemným motivem, třeba bankovka, kterou vyzkoušíte digitalizovat při různém rozlišení. Rozdíl je většinou patrný již na první pohled.

Pokud potřebujete snímek s rozlišením, které vašemu skeneru nesedí, pak vám nezbude než následující triviální řešení. Nejprve nasnímat obrázek ve vyšším rozlišení, tak aby kvalita byla v pořádku. Pak otevřít grafický editor a v něm obrázek patřičně zmenšit. Většina editorů nabízí zmenšování založené na bikubickém algoritmu, jehož výsledky jsou velice dobré. Například v Adobe Photoshopu stačí zvolit v menu "Obraz - Velikost obrazu…" a zaškrtnout "Převzorkovat obraz". Pokud nemáte Photoshop, pak stejnou funkci nabízejí například PaintShop Pro či ACDSee.

Různé metody změny velikosti obrazu nabízejí drobné výhody a nevýhody. Na vzorovém obrázku můžete porovnat výřez originálu a tři různé výsledky 4x zmenšení při použití různých metod výpočtu. A pokud je váš skener obdařen pouze méně kvalitním algoritmem, pak si holt musíte pomoci sami v grafickém editoru.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Poradna  

 » Rubriky  » Skenery  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: