Osud jednoho semináře - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

Osud jednoho semináře

22. října 1998, 00.00 | 14. října se v Národním technickém muzeu konal seminář o písmu. Je stav kolem písma částečným obrazem naší společnosti nebo jsou to nesouvisející věci?

Pod názvem, který si můžete výše přečíst, proběhl 14. října 1998 v Národním technickém muzeu "seminář". Suché konstatování a zhodnocení, které určitě vyjde v časopise Typografie. Znám lidi, kteří více textu ani pro článek do časopisu nepotřebují. Snad ještě seznam přednášejících.

Typografie - naše malá chudinka

První přednášky byly plně ve znamení Járy da Cimmermana. Přednášející bez jakýchkoli obrázků přednášeli shluky písmen a čísel. Přednáška o Oldřichu Menhartovi mohla být zajímavá, pokud by byly uvedeny alespoň nějaké obrázky (což se bohužel nestalo). Naopak u přednášky o výrobě písma v Grafotechně jsem měl dojem, že přednášející je humorik (od slova historik) a pouze si odkočil ze Švestky. Lepší výčet písem, která Grafotechna ryla a vyráběla, se jen tak nevidí.
   Poté začala pro starší generaci noční můra. Pan Klimeš z Macronu (či Quentinu, bohužel v tom nemám jasno) pro lidi, kteří se počítačovými písmy zabývají, neřekl nic nového, pro starší generaci pouze zvětšil despekt, který již tak k počítačům cítí. V závěrečném (osobním) rozhovoru si dokonce dovolil tvrdit, že zparchantělé polské znaky v původních lokalizacích Adobe písem, jsou podle doporučení Adobe, přitom se v průběhu přednášky oháněl specifikací Type 1 písem, kde je tento nesmysl přímo zavrhnut.

Od Preissiga po iMac

Po přestávce přednášel pan Karlas o Panu Typografovi Vojtěchu Preissigovi. Protože je sám obdivovatelem Preissigova díla, byla přednáška poutavá. Trochu mě mrzí, že se téměř výhradně věnoval kresbě akcentů a samotným znakům byla věnována menší pozornost. Tímto ovšem připravoval půdu pro Františka Štorma, který přišel nakonec.
   Mezitím byla přednáška o propagaci písem v časopisech. Hlavní grafik časopisu Font se jí ujal se vší dalíovskou důstojností. Samotné téma (písmo v inzerátech na automobily) bylo kontroverzní, protože v tiskových inzerátech se o typografii skoro nedá hovořit, což také Pavel Hrych prokázal. "Nejlepší" ovšem byla jeho vsuvka, délkou se blížila polovině přednášky, o cestování autem po Mexico City. Svou cimmermanovskou naivitou přesně zapadla mezi bláboly ostatních přednášejících. Ovšem s tématikou písma měla přednáška společného málo.
   Následovala přednáška velkého inkvizitora české typografie Františka Štorma. Nejprve zdůraznil, že jeho písma jsou pro sazbu českého jazyka to pravé ořechové, protože mají nejlépe vyřešené akcenty. Poté ukázal digitalizaci Preissigovy antikvy, která byla naprosto vytržená z kontextu a pro spoustu lidí i nesrozumitelná. Nakonec, u nového skriptového (ručně psaného) písma předvedl technický amatérismus. Místo, aby variantní znaky a slitky vložil do zvláštního souboru, jak se to provádí ve slušných rodinách, nahradil "jisté nedůležité znaky" těmito literami. Výsledkem je, že skriptovým písmem nenapíšete číslice, protože tam prostě nejsou, znak libra je přemístěn "z jedné nedůležité pozice na jinou".
   Celá přednáška byla provázena pády jablka (počítačového), díky naprosté nepřipravenosti přednášejícího. Bohužel nebyl s nepřipraveností sám. Celý "seminář" vyzníval jako naprostá ostuda pro typografii. Horší představení typografie si možná ani nedovedu (raději) představit. Druhý závěr, který si běžný účastník mohl odnést, byla nespolehlivost počítačů Mac. Myslím, že můžeme být rádi, že se na slibovanou diskuzi nedostalo.

Malé rýpnutí

Na závěr se představila redakce časopisu Typografie. Pokud někdo z vás tento časopis viděl, bude vědět o čem mluvím. Původní Typografie se pokaždé tiskla v jiné tiskárně a často i na jiném papíře, což dávalo možnost srovnání úrovně jednotlivých firem. Tradice pokračuje, proto se dnes opět každý časopis tiskne v jiné tiskárně. Vzhledem k tomu, že se všude používá ofsetový tisk (pokud vím, tak poslední kniha vytištěná knihtiskem byl Váchalův Krvavý román), má na kvalitu časopisu vlastní tisk minimální vliv. Daleko větší vliv má sazba, která je naprosto sterilní, s chybami a vůbec nic nevypovídá o úrovni současné sazby. Nebylo by lepší, kdyby se v sazbě časopisu střídala jednotlivá grafická studia, či jiné firmy, které se touto činností živí? Nevypovídalo by to o typografii více (i přes možné chyby a diletantismus)? Přece jen, pokud uvidím svou špatnou sazbu mezi skvělými výtvory, tak se chytím za nos a snažím se být příště lepší.
   Pokud vás zarazil výraz "inkivizitor" u "génia české typografie", zkuste se na jeho písma podívat podrobněji. Zvláště doporučuji sadu symbolů Ozdoby 1.

Na semináři byla spousta mladých lidí, mimo jiné Filip Blažek, který své dojmy stihl napsat přede mnou. Pokochejte se.

-catt- verze 1.0

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Sazba  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: