První setkání pražské InDesign User Group proběhlo úspěšně - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

První setkání pražské InDesign User Group proběhlo úspěšně

Adobe InDesign sazba

4. dubna 2008, 00.00 | Před několika dny se v pražském sídle českého zastoupení společnosti Adobe uskutečnilo první setkání InDesign User Group Praha. Jaké možnosti sebou členství v InDesign User Group přináší? A jaký byl program prvního setkání?

Prakticky pro každého uživatele sázecího programu Adobe InDesign může být přínosné členství v InDesign User Group (IDUG). Jedná se totiž o neformální platformu, slibující výměnu informací, zkušeností a zdrojů spojených s InDesignem. Skupiny bývají podporovány různým způsobem ze strany společnosti Adobe, ta nicméně neovlivňuje přímo jejich organizaci ani obsah, navíc bývají k dispozici i výhodné nabídky dalších sponzorů a partnerů. Členství ve skupině je bezplatné a není ničím podmiňováno. V různých zemích existuje k dnešnímu dni několik desítek IDUG, organizovaných podle měst. Jejich hlavní aktivitou bývá pořádání seminářů, jejichž obsah tvoří sami jejich členové.

Nedávno vyšel ze strany p. Jana Macucha ze společnosti DTP Tools (známý český výrobce pluginů InDesignu) podnět k založení pražské InDesign User Group. Po počátečních oznámeních a prvních přihláškách se úvodní setkání IDUG Prague uskutečnilo dne 27. 3. (16:00-18:00) v příjemných prostorách pražského sídla českého zastoupení společnosti Adobe.

idug08-1-1f.jpg

Russel Viers (vlevo) a Jan Macuch na začátku setkání

Setkání se zúčastnilo cca 20 členů IDUG, akci moderoval a organizoval p. Macuch, za Adobe Czech se akce zúčastnil p. Tomáš Metlička. Na setkání nechyběl ani zajímavý host, p. Russell Viers, renomovaný americký pre-pressový školitel a přednášející, zaměřující se zejména na InDesign a jiné produkty Adobe.

Vystoupení R. Vierse patřil úvod programu. V několika málo minutách ukázal p. Viers pár zajímavých tipů spojených s efektivním či méně obvyklým užíváním InDesignu CS3 (vícenásobné vkládání zdrojů, vnořené styly, skript Layout Zone aj.). Prezentace byla takto drobnou ochutnávkou z předcházejícího několikahodinového semináře "Proč svět používá k publikování InDesign?", který české zastoupení Adobe uspořádalo pro své vybrané klienty a zástupce tisku, a jenž byl zaměřen na nasazení InDesignu (a InCopy) CS3 zejména ve vydavatelstvích periodik.

Následovalo vystoupení p. Filipa Blažka, dobře známého typografa, designéra, pedagoga a autora. Ten se zaměřil na vyladění nastavení InDesignu CS3, která nejsou ve výchozí podobě konfigurována zcela korektně či bezproblémově. Konkrétně se věnoval například nastavení spadávky a přednastavení stránek či opravám klávesových zkratek. Pozornost pak věnoval i tipům pro práci se znakovými styly a rejstříkem, výklad dále patřil nasazení skriptu TextCleanup i funkce GREP pro záměny, resp. opravy textu v dokumentech, a také úpravám konfiguračního souboru pluginu společnosti Amos Software pro práci s jednoznakovými předložkami.

idug08-1-3f.jpg

Prezentace Filipa Blažka

Rovněž typografa, sazeče, autora a pedagoga Jakuba Krče, kterému patřilo další vystoupení, není asi třeba příliš představovat. Jeho vystoupení se zaměřilo na problematiku zpracování dokumentů Microsoft Wordu v prostředí InDesignu. Představil takto například užitečné makro WordStyle pro Word (ze stránek adobescripts.pl), s jehož pomocí lze převést formátovací charakteristiky v dokumentu na znakové styly Wordu, které se pak po importu do InDesignu snáze zpracují. Pozornost dále věnoval postupům, dovolujícím buďto odstranit nežádoucí formátování nebo naopak požadované formátování v importu z Wordu zachovat.

Grafik Robin Martenek věnoval ve svém vystoupení pozornost práci s vrstvami v souborech vložených do dokumentů InDesignu. Konkrétně takto ukázal užití zejména v případě Illustratoru a Photoshopu, zmíněno bylo i vkládání dokumentů InDesignu do sebe, zajímavý a přínosný výklad byl proložen řadou praktických příkladů.

Vystoupení Jan Macucha bylo o různých bezplatných pluginech a skriptech rozšiřujícím funkcionalitu InDesignu. Konkrétně takto došlo na RogueSheep Style Flocker (organizace stylů do skupin), Teacup Software PatternMaker (použití různých vzorů a čárových kódů), Calendar Wizarda S. Selberga (generování kalendářů), DTP Tools Keyboard Shortcuts (efektivnější práce s klávesovými zkratkami), Knowbody Tune It (kontrola iTunes z InDesignu) a DTP Tools Tetris (známá hra přímo v InDesignu).

Vystoupení všech přednášejících byla skutečně k věci. Odpovídaly tomu i poměrně časté dotazy z pléna.

V závěru akce promluvil p. Tomáš Metlička z českého zastoupení Adobe. Zdůraznil zájem Adobe podporovat aktivity IDUG a upozornil na fakt, že připomínky k InDesignu vznesené ze strany uživatelské komunity mají dnes pro vývojáře Adobe značnou váhou. IDUG takto může svými aktivitami přispět i k tomu, že příští podoby InDesignu budou více podle jejich představ.

Nakonec proběhlo slosování zajímavých cen, výherci si odnesli licence pluginů DTP Tools PageControl a History. Všichni účastníci setkání obdrželi trička s logem Adobe.

První setkání IDUG Praha v nás zanechalo velmi dobrý dojem. Pochválit musíme p. Macucha za organizaci akce i vůbec celý záměr uvést pražskou IDUG do života. Poděkování také patří společnosti Adobe, která pro akci poskytla příjemné zázemí.

Další setkání IDUG Praha je naplánováno zhruba za dva měsíce. Zájemci o jeho návštěvu, členství v IDUG či vystoupení na setkáních mohou za daným účelem navštívit stránky skupiny. Do budoucna je mimo jiné přislíbeno pořizování videozáznamů jednotlivých setkání a jejich zpřístupnění na Internetu, či také online prezentování.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: