Novinky ze světa publikačního průmyslu (17-18. týden/2005) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Novinky ze světa publikačního průmyslu (17-18. týden/2005)

trendy

11. května 2005, 00.00 | Zajímavé produktové novinky pro pre-pressové workflow či práci s PDF, zbrždění poptávky
po internetovém prohlížeči Firefox či nová iniciativa bojující za zlepšení možností
práce s formátem RAW. Tyto i další informace, týkající se dění v publikačním průmyslu za
poslední období naleznete v dalším díle našeho pravidelného přehledu.

I když posledních čtrnáct dnů nebylo v publikačním průmyslu tak bohatých na události, jako několik týdnů předchozích, najde se přesto poměrně dost novinek, které bychom si neměli nechat ujít. Svou pozornost jsme přitom tentokrát zaměřili nejen na produkty, spojené s pre-pressem, ale také na vývoj ve světě internetových prohlížečů či zajímavou iniciativu, spojenou s formátem RAW.

OneVision updatuje své produkty

Známý poskytovatel systémů pro pre-pressové workflow OneVision Softwareoznámil nedávno update svých klíčových produktů. V rámci řešení Asura (preflight PDF a PS), Solvero (editace PDF a PS) a Speedflow (PDF workflow) byly takto především nabídnuty možnosti kontroly barev použitých v tiskovém procesu a dále rozšířena podpora PDF standardů, jako jsou Ghent PDF Workgroup, pass4press (UK) či rakouský ÖNORM. V případě kontroly barev je takto možno zjistit místa v dokumentech, u kterých pokrytí barvou překračuje požadovanou hodnotu, následně lze provést příslušnou redukci, která nemá vliv na ostatní oblasti dokumentu. K dispozici je nyní také možnost převodu tiskové černé na čistou černou či Lab dat do odstínů šedi. Co se podpory výše naznačených PDF standardů týče, dokáží nyní řešení OneVision provést přizpůsobení došlých souborů do podoby, odpovídající požadovanému standardu. Na stránkách OneVision lze mimo podrobnějšího přiblížení zmíněných produktů a jejich vylepšení nalézt i příslušné případové studie.

onvis1f.gif

Schema ilustrující nasazení produktů OneVision v pre-pressovém workflow

Ultimate uvádí Impostrip ve verzi 8

Na konci dubna uvedla společnost Ultimate novou, již osmou verzi svého řešení pro archovou montáž Impostrip. Předními znaky tohoto produktu je již po léta technologická vyspělost: archovou montáž dokáže řešit v jednouživatelském prostředí i architektuře klient-server, podporováno je vyřazení z většiny současných formátů (PDF, PostScript, EPS, TIFF), přičemž zpracování PDF je nativní (bez nutnosti mezipřevodu do PostScriptu). Produkt přitom podporuje technologie PPF, JDF, PJTF a ICF, což mu dovoluje optimalizované využití ve workflow systémech společností, jako jsou Creo, Agfa či EFI, rychlost vyřazení by měla předčit řadu konkurenčních produktů.

Zásadní novinkou v Impostripu 8 jsou dynamic templates. Jedná se o předlohy vyřazení, které se dokáží přizpůsobit úloze, ve které se změní parametry, jako jsou počet či velikost stránek nebo způsob skládání. S uvedenou funkcí dále souvisí technologie dynamic marks, tedy dynamických tiskových značek, jejichž nastavení (umístění, tloušťka atp.) se automaticky přizpůsobí změněným výstupním podmínkám. Dynamic Color Bar Editor pak dovoluje vytvářet proužky barevné škály, které se automaticky vážou na šablonu a počet barev v úloze. Impostrip nyní také umí používat šablony z Creo Prepsu 4.x bez nutnosti konverze. K dispozici je dále funkce ganging pro skládání stránek nezávislých velikostí na tiskovém archu. Nabízí se pak i funkce automatic transmission, jež zajišťuje automatické vyřazení a následný výstup dat z horkých složek.

Creo uvedla Darwin VI pro InDesign CS

Společnost Creo přichází na trh s novou verzí svého známého řešení pro variabilní publikování Darwin. Tentokrát se jedná o první převedení funkcí Darwinu do prostředí InDesignu, dosud byl tento produkt k dispozici pouze coby extenze QuarkXPressu. Darwin dovoluje personalizovat prakticky každý obsah v dokumentech, tedy text, grafiku, barvy, layout, pozadí či celé stránky. Mimo funkcí obvyklých pro daný typ řešení je v Darwinu evidentní vazba na jiné technologie a řešení Creo, konkrétně technologii záměny obrázků ARP, formátu pro variabilní publikování VPS nebo serverového řešení Spire Color Server. Stejně jako předchozí podoby je i nový Darwin k dispozici pouze na platformě Mac (OS X).

bull17-18-2005-1f.gif

Prostředí Darwina

Nátisková řešení získala SWOP certifikaci

Sdružení SWOP (Specifications for Web Offset Publications), starající se již 30 let o kvalitu podkladů (nátisky a výstupní soubory) v rotačním ofsetovém tisku, oznámilo před nedávnem nátisková řešení, která získala tzv. SWOP Certification. Konkrétně se jedná o ColorBurst Proofing System pro Epson Stylus Pro 4x00 a Premium Paper Semimatte, Kodak Polychrome Graphics (KPG) Matchprint Digital Halftone Proofing System s Device Link Profile, ORIS Digital Proofing System pro Canon W2200, Onyx Graphics PosterShop s HP DesignJet 5500 a Dye Ink, Onyx Graphics Production House s HP DesignJet 5500 a Dye Ink, Dalim Dialogue s Apple 23 Inch Cinema Displayem a EFI Proofing Solutions používající EPSON Stylus Pro 7600/9600 a EFI 9180 Semimatte Proofing Paper. Krom toho byly recertifikovány na další dva roky systémy KPG Matchprint Digital Halftone Proof, KPG Matchprint Lo-Gain Negative Proofing System a KPG Kodak Approval Digital Color Proofing System s D2212 Donor Set.

Appligent AbridgePDF: nová cesta využití komentářů v PDF

Známý výrobce serverových řešení a utilit pro práci s PDF Appligent představil nový plugin Acrobatu, který zaujme svým inovativním přístupem. AbridgePDF totiž slouží k vytvoření sumáře informací v PDF dokumentech, které byly zvýrazněny s pomocí odpovídajících nástrojů poznámkového aparátu. Selektivně lze takto vybrat údaje vyznačené zvýrazňovačem, přeškrtnutím nebo podtržením a dále odlišit i barvu vyznačení. Následně se vytvoří sumář zvolených informací, který má podobu samostatného PDF dokumentu, jehož vzhled (formát stránky, písmo, okraje atp.) je plně v režii uživatele. Údaje jsou prezentovány formou tabulky, do které lze zahrnout například název souboru, číslo stránky, druh poznámky aj. Do původního dokumentu je možno ze sumáře přejít s pomocí odpovídajících odkazů. Utilita má šanci zaujmout studenty či vědecké pracovníky (seznamy citací, literatury apod.), právníky (odkazy na případy, zákony aj.) a v neposlední řadě i pracovníky z oblasti publikačního průmyslu (evidence korektur, archivace publikací atp.).

bull17-18-2005-2f.gif

AbridgePDF

Firefox: zbrždění poptávky

Přední poskytovatel analýz využití webových řešení OneStat.com ohlásil na konci dubna, že počet uživatelů browseru Firefox vzrostl na 8,69 % z celkového počtu celosvětově sledovaných uživatelů. To znamená nárůst o pouhých 0,24 % oproti únoru 2005, tedy jinými slovy poměrně výrazné zbrždění nástupu prohlížeče, jehož oblíbenost prudce narostla s uvedením jeho verze 1.0. Trhu nadále dominuje Microsoft Internet Explorer (86,63 %), za Firefoxem se nachází Apple Safari (1,26 %), Netscape (1,08 %) a Opera (1,03 %).

Uvedené statistiky přitom nemají význam jen pro odpůrce Microsoftu či příznivce open-source řešení. Firefox a Opera jsou známými inovátory, kteří přinášejí podporu publikačních technologií, jež zejména Microsoft přehlíží. Příkladem za všechny může být formát pro vektorovou elektronickou grafiku SVG, jehož podporu nabízí nová verze Opery a slibuje Firefox 1.1, obdobně můžeme zmínit například MathML pro matematické výrazy. Asi jen těžko splnitelné přání, aby se například Firefox dostal v pořadí oblíbenosti před Explorer lze v tomto kontextu chápat jako požadavek, aby progresivní publikační formáty dostaly konečně zelenou.

OpenRAW spustil svou webovou prezentaci

Zajímavou novinkou, vztahující se primárně k digitální fotografii a potažmo i publikačnímu průmyslu, je nedávné uvedení webové prezentace sdružení OpenRAW Working Group. Posláním serveru je získávat a následně zveřejňovat kompletní dokumentaci formátů pro digitální fotografie RAW od jednotlivých výrobců fotografické techniky. Díky tomu by se měla eliminovat problematičnost zpracování fotografií v RAW formátech, pro které jsou či budou jen obtížně dostupné odpovídající zpracovávající aplikace. Projekt není podle jeho tvůrců konkurentem, ale spíše doplňkem obdobné iniciativy společnosti Adobe, tedy formátu DNG: ten, připomeňme, má ambice být univerzálním RAW formátem, do kterého bude možno pro archivaci a unifikované zpracování převádět digitální fotografie pořízené v některém z proprietárních RAW formátů. OpenRAW narozdíl od toho hodlá poskytnout zásadní informace pro vývojáře i uživatele, kteří budou potřebovat zpracovat přímo data v původním RAW formátu.

Iniciativa je dobrovolná a zatím asi nenašla u výrobců příslušnou odezvu, protože server pro tuto chvíli neobsahuje popis žádného formátu daného typu. Podle všeho se ale jedná o ambiciózní projekt, který má rozhodně své opodstatnění i v oblasti publikování: RAW se stává totiž stále více zásadním formátem pro digitální fotografie na publikačních pracovištích, jejichž opakované využití třeba i po několika letech může být zcela zásadní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Soutěže  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: