Malonákladový digitální černobílý tisk - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Malonákladový digitální černobílý tisk

3. května 1999, 00.00 | Kdy a na co je nejvhodnější tuto technologii použít?

Chceme-li realizovat černobílý tisk ve vysokém nákladu, zvolíme většinou klasický jednobarevný ofset. Pro malé náklady je možné postupovat různými způsoby - jednotlivé kusy si asi vytiskneme na laserové tiskárně v kanceláři, větší počet výtisků se již ale s ohledem na drahý toner do laserových tiskáren přestane vyplácet. Pak se nabízí možnost klasického kopírování, ovšem s určitou ztrátou kvality a také s relativně vysokými náklady. Naštěstí však existuje řada technických řešení určených přímo pro černobílý tisk ve vyšších nákladech - černobílé digitální tiskové stroje.

Princip tisku

Černobílé digitální tiskové stroje pracují na stejné bázi jako tisk z laserové tiskárny, tedy elektrostatickým přenosem tištěných bodů a následným zapečením toneru. Technologie tisku se však od tisku na laserové tiskárně přeci jen liší - tiskárna totiž tiskne postupně po řádcích, zatímco digitální stroje většinou tisknou plošně celou stránku najednou. Proto je možné dosahovat běžně rychlosti tisku přes 100 stran za minutu.

Digitální tiskové stroje lze buď napojit přes RIP k samostatným pracovním stanicím, nebo používat pro velkokapacitní kopírování tištěných předloh prostřednictvím černobílého skeneru, který bývá u produktů této třídy obvyklou součástí nabídky.

Výhody a nevýhody

Velkou výhodou například oproti ofsetu je možnost přímé kompletace materiálů přímo ve stroji - standardně lze dokumenty jednoduše sešít drátem, případně svázat do vazby V1 nebo použít termovazbu. Vytištěné tiskoviny jsou ihned suché a tak je možné je okamžitě dále zpracovávat v knihárně (pokud již kompletace včetně knihařského zpracování neproběhla přímo ve stroji).

Nevýhodou zmiňované technologie mohou být fyzikální vlastnosti toneru, který je na papír nanášen při vysoké teplotě a vytištěné stránky nelze pak laminovat za tepla, neboť by mohlo dojít k znehodnocení výtisků. Je tedy nutné se omezit na laminaci za studena.

Papír

Typický černobílý publikační systém umožňuje tisknout na gramáže papíru od 80 g/m2 do 200 g/m2. Škála použitelného papíru je dána většinou od výrobce a obsahuje různé druhy papíru od kvalitních křídových až po recyklované. Skutečné možnosti stroje bývají ovšem ještě mnohem širší. Dokonce je možné tisknout i na méně kvalitní papír, vlastní systém ochrany stroje ale většinou způsobuje časté zastavování systému. Technologie tisku na bázi pevných tonerů je totiž velmi citlivá na prach a jakýkoliv papír, který nemá zaručenu nízkou prášivost, způsobuje zanášení stroje a tím pádem postupné snižování kvality tisku.

Další příslušenství

Mimo již zmiňovaný černobílý skener a možnosti jednoduchého knihařského zpracování přímo ve stroji, existuje většinou také možnost kompletace dokumentů z tisků na různé gramáže papíru. Rovněž je možné tisknout černobíle vnitřní stránky dokumentu, z jiného zásobníku k nim přidávat barevnou obálku tištěnou na jiném stroji, a celou publikaci kompletovat pomocí vestavěných komponent pro knihařské zpracování.

Použití

Typickými zakázkami pro tisk na popisovaných strojích jsou malonákladové manuály k elektronickým výrobkům, dále různé sborníky na konference, školicí materiály, úmrtní oznámení (parte), černobílé letáky a pozvánky. Velmi oblíbeným artiklem jsou ceníky, které je nutné často aktualizovat.

Emil Dvořáček

Článek byl převzat z dubnového čísla polygrafického měsíčníku Svět tisku.
Svět tisku obsahuje 74 stran informací a je distribuován pouze formou přeplatného za 49,- Kč. Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: