Je ohrožena budoucnost tiskoviny? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Je ohrožena budoucnost tiskoviny?

12. srpna 1999, 00.00 | Ohrozí elektronická informace klasickou tiskovinu? Po jakých tiskovinách bude zvýšená poptávka, které naopak čeká zánik? Odpověď naleznete v článku.

Ohrozí elektronická informace klasickou tiskovinu? Tato otázka je pokládána zejména v prostředí Internetu poměrně často. Je totiž zcela nepochybné, že informace obsažené v digitální podobě například na Internetu musí mít vliv na realizaci tiskovin klasickou cestou. Otázka je však jaký - dojde spíše k omezení klasického tisku nebo k restrukturalizaci portólia zakázek?

Odpověď není jednoduchá, ale poměrně jasný obrázek se rýsuje z různých studií, které jsou postupně uveřejňovány. Příkladem může být studie britské konzultační společnosti PIRA. Ta předpokládá, že celková poptávka po klasický tiskovinách (bez ohledu na jednotlivé tiskové technologie) poroste v nejbližších 5 až 8 letech přibližně o 3 až 8 procent.

Největší pokles poptávky zaznamenají v klasickém řetězci výroby tiskovin dnešní předtisková studia. Ostatně trend je patrný již delší dobu - nástroje pro předtiskovou přípravu se postupně stávají "lidovou" záležitostí a za jednoduché předtiskové "pracoviště" lze považovat i běžný pracovní počítač. Vždyť i náklady na pořízení skeneru se dnes pohybují v řádech několika málo tisíc a nemluvě o tom, že na trh jednodušší předtiskové přípravy se tlačí produkty typu Microsoft Publisher. Je samozřejmě pravda, že skutečně kvalitní předtisková příprava bude i v budoucnosti vyžadovat dál špičkový hardware a hluboké znalosti, část trhu však jistě podlehne marketingovým kampaním různých firem a začne si čím dál tím více materiálů vyrábět sama.

Další ohrožení zejména pro menší předtisková studia představuje technologie Computer to Plate, která povede k bližšímu svázání předtiskové přípravy s tiskárnami a koncentraci práce ve větších firmách - investice do CtP není a dlouhou dobu nebude levnou záležitostí.

Další oblastí, kterou čeká pád je trh s různými formuláři a manuály. I zde je trend patrný již delší dobou. Zejména s postupným nárůstem obliby formátu PDF je stále více manuálů distribuováno na CD v elektronické podobě a není důvod, aby tento trend nepokračoval.

Ostatní oblasti by podle studie měly být plusové - ať již se jedná o tisk novin, obalů, knih, výročních zpráv, časopisů, katalogů, různých příloh, direct mailů, reklamních letáků aj. Je jisté, že některé tiskoviny mají výrazně lepší budoucnost než jiné. Například tisk obalů je z hlediska budoucího vývoje velmi perspektivní, na rozdíl od tisku různých periodik, jejichž význam bude dlouhodobě spíše klesat.

Podle výzkumu PIRA je však zcela nejperspektivnější trh s cross-media službami. Tato oblast je relativně nová, ale již i u nás si nachází firmy, které se na ní začínají specializovat. V rámci této oblasti pracují firmy s digitálními daty, které slouží pro různé výstupy - jak k tisku, tak na CD-ROM či Internet. V této oblasti jsou pak realizovány především různé firemní a reklamní materiály.

Tiskárny se tedy v nejbližších letech nemusí bát, že by jim elektronická data výrazně ubrala práci. České tiskárny by však neměly zaspat dobu především v otázkách modernizace, neboť s našim postupným přibližováním k Evropě by mohly nastat problémy právě v této oblasti.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: