Jaký je rozdíl mezi používanými CtP technologiemi? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Jaký je rozdíl mezi používanými CtP technologiemi?

5. ledna 2000, 00.00 | Na světových polygrafických trzích nachází sice pomalu, ale zato s jistotou své místo technologie Computer to Plate. Jaká technologická řešení se dnes používají?

Na světových polygrafických trzích nachází sice pomalu, ale zato s jistotou své místo technologie Computer to Plate (CtP). Tedy technologie, kde dochází k přímému osvitu tiskových desek z digitálních dat, které se poté již jen upnou do tiskového stroje. Zcela tedy odpadá technologická část výrobu filmů a následná výroba tiskových desek.

Stejně jako u osvitových jednotek, také u jednotek Computer to Plate existují různá konstrukční řešení osvitu desky. Kromě toho se pro vlastní osvit používají různé typy laserů. V tomto článku si stručně představíme jednotlivé konstrukční řešení, se kterými se dnes můžeme u CtP zařízení setkat.

Základními konstrukčními řešeními jsou plochý osvit desek, osvit ve vnitřním válci (interní buben) a osvit na válci (externí buben).

Plochý osvit desek

Technologie plochého osvitu desek spočívá ve vertikálně (nebo horizontálně) upevněné desce, která je podle konstrukce buď fixní nebo pohyblivá vůči záznamové hlavě. Výhodou zařízení je rychlost osvitu a rychlost výměny desek. Na druhou stranu je potřeba výkonnějšího (tedy dražšího) laseru, neboť dráha paprsku je u tohoto řešení z principu dlouhá. Také přesnost osvitu není tak vysoká jakou u osvitu ve vnitřním nebo vnějším válci. Toto řešení je vhodné zejména pro novinovou produkci. Používají se např. u zařízení firem Autologic, Western Lithotech, Barco Graphics nebo Basysprint.

Osvit ve vnitřním válci

V případě této technologie je deska upevněna na vnitřním povrchu záznamového válce. Osvit probíhá většinou prostřednictvím jednoho laserového paprsku, který je distribuován zrcadlem umístěným v ose válce. Laser může být přímo ve válci nebo mimo něj. Rychlost osvitu je dána rychlostmi posuvu a otáčení zrcadla. Z principu je rychlost osvitu vyšší, než při osvitu na vnějším povrchu válce. Toto řešení je optimální zejména pro osvit standardních tiskových desek (citlivých na světlo). Výhodou systému je jednoduché ostření laserového paprsku dané použitím jednoho optického systému. Dráha paprsku je ovšem opět poměrně dlouhá, což s sebou nese nutnost použití výkonnějšího a dražšího laseru.Toto řešení používají např. zařízení firem Agfa, Cymbolic Sciences, Purup-Eskofot, Dainippon Screen.

Osvit na vnějším povrchu válce

Poslední variantou je upevnění tiskové desky na vnější povrch válce. Záznamová hlava s laserem se pohybuje v ose otáčejícího se válce a postupně tak desku pokrývá obrazy tiskových bodů. Rychlost osvitu je zvyšována co nejvyšším počtem současně působících paprsků, tj. co možná nejvyšším počtem laserových diod v záznamové hlavě. Tato architektura je ideální pro osvit termálních tiskových desek (ty nejsou citlivé na světlo a při osvitu se chovají binárně - bod buď je nebo není naexponován). Dráha paprsku od zdroje k desce je velmi krátká, což umožňuje použití méně výkonných a levnějších laserů. Řešení používají zařízení firem Creo, Dainippon Screen, Optronics a Scitex.

Emitory laserového záření

Rozdílné přístupy výrobců jsou také v otázce použitých emitorů laserových záření. Ty se liší zejména svou vlnovou délkou, výkonem a životností. Vlnová délka má vliv na absorpci paprsku ozařovaným materiálem a potažmo tedy na přesnost vykreslení bodu a výkon k tomu potřebný. Dnes se nejčastěji používají jako emitory laserové diody s vlnovou délkou 830 nm pro osvit termálních desek, případně Nd:YAG lasery se zdvojenou frekvencí 532 nm pro osvit klasických tiskových desek citlivých v oblasti viditelného spektra.

Zdroj: Svět tisku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: