Jaká je letošní Drupa? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Jaká je letošní Drupa?

24. května 2000, 00.00 | Jak na nás veletrh působí a co nás zaujalo? Prolomily se konečně ledy v otázce CtP?

Veletrh Drupa je bezesporu největší polygrafickou akcí - ať jde o digitální tisk, pre-press, ofsetový tisk, flexotisk nebo technologie pro knihařské zpracování, na ploše düsseldorfského výstaviště naleznete všechny významné hráče v dané oblasti.

Veletrh se letos koná od 18.5.2000 do 31.5.2000. V těchto dnech je tedy zhruba v polovině. Na závěrečné bilancování je tak příliš brzo, v tomto článku se však pokusíme přinést naše první dojmy přímo z výstaviště, které postupně doplníme v následujících dnech o konkrétní představení jednotlivých produktů, které nás na Drupě zaujaly.

Jaká tedy je Drupa? Především velmi velká - nabídka 1800 vystavovatelů patrně za chvíli umoří i ty nejotrlejší návštěvníky - ostatně atmosféru veletrhu můžete okusit i na našich fotografiích.


CtP Viking
Nejviditelnější a nejnavštěvovanější novinky jsou na veletrhu jistě v oblasti digitálního tisku, CtP a dalších digitálních technologiích. Od minulé Drupy v roce 1995 se tato oblast stala v západních zemích již běžnou součástí polygrafické praxe a "digitální řešení" jsou nyní prezentovány u většiny vystavovatelů. Pronikání digitálních technologií do běžné polygrafické praxe lze ostatně pozorovat i na způsobu jejich prezentace - na velké řadě stánků jsou k vidění komplexní řešení a některá zařízení lákají uživatele více svým extravagantním designem, než technickými parametry, které jsou i u nejnovějších zařízení pro řadu lidí již "běžné". U digitálních tiskových strojů jsou tak často předváděny kompletní řešení např. pro malonákladovou výrobu knih a inovativní přístup k prezentaci nových zařízení předvádí na svém stánku např. Barco se svoji CtP osvitovou jednotkou VIKING, jejíž design je na první pohled opravdu hodně odvážný.

V našem krátkém článku psaném v krátkých pauzách na veletrhu nelze podrobně komentovat všechny nebo alespoň většinu nových technologiích, které jsou na veletrhu k vidění - proto považujte následující řádky spíše za naše postřehy.

Budeme-li hovořit o oblasti pre-pressu, jistě nelze nezmínit první prezentaci nového největšího hráče v této oblasti - společnost CreoScitex, která vznikla teprve nedávno spojením do té doby konkurenčních firem Creo a Scitex. Stánek CreoScitex ostatně velmi dobře demonstruje dynamičnost a proměnlivost současného pre-pressu - přeci jen chvíli trvá, než si člověk zvykne vidět vedle sebe postavená CtP Lotem a Trendsetter, navíc oba se společným logem CreoScitex.


ScanMate na stánku Purup-Eskofot
Podobná situace je u zařízení firmy ScanView, jejichž skenery a osvitové jednotky jsou nyní k vidění na stánku Purup-Eskofot. Dalších příkladů je pochopitelně velká řada, ale u produktů, které jsou v naší zemi přímo nabízeny a propagovány je změna jejich výrobce pochopitelně nejnápadnější.

Odpověď na nedávné sloučení CreoScitex dává na veletrhu i společnost Heidelberg, jejíž prezentaci ve více než dvou halách nelze přehlédnout - společnost představuje nejen nové tiskové stroje a zařízení pro knihařské zpracování, ale také zařízení pro předtiskovou přípravu. A jako nový hlavní partner v oblasti pre-pressu (poté co se oslabilo přátelství s firmou Creo) byla na veletrhu představena japonská společnosti Dainippon Screen, která vyrábí podobný sortiment produktů jako Creo. Heidelberg sice stále prodává Trendsettery, nově však představuje i CtP zařízení Topsetter74 a Topsetter 102, které by měly být podle dostupných informací postaveny již na CtP zařízení Screen PlateRite 4000 a 8000.


Hala Heidelbergu

Computer-to-Plate je ostatně na Drupě jedna velká kapitola sama pro sebe, konkrétně osvit violet lasery nebo osvit běžných tiskových desek citlivých na UV světlo. Odprosťme se nyní od úvah o perspektivách a budoucnosti jednotlivých technologiích, ale nepochybně tyto zcela nové technologie na sebe na veletrhu strhávají pozornost. Zařízení lze nalézt na stáncích např. firem Agfa, Barco, Escher-Grad, Fujifilm, Global Graphics/ICG, HighWater Designs, Jorg Graphische, Krause a Purup-Eskofot. Podle zpráv, které jsme na veletrhu získali to ostatně vypadá, že ledy v otázce CtP se prolomily také v naší zemi, kde zatím k CtP vládla velká nedůvěra a nebylo zde instalováno žádné CtP zařízení pro přípravu kvalitních čtyřbarvotisků. Konkrétně by letos mělo být instalováno v tiskárně POINT CtP zařízení Galileo.


Hala Xeroxu
Jak je vidět na našem krátkém článku, Drupa je rozhodně velmi veliká a velmi dynamická - jen prezentace některých společností by vydaly na samotnou malou výstavu - pokud jsme již zmínili Heidelberg, pak nemůžeme opomenout Xerox, který také vystavuje v samostatné hale a prezentuje zde vše, co má v nabídce. Na příkladu Xeroxu lze pak vidět další důvod k návštěvě veletrhu - k vidění je totiž řada komplexních řešení zahrnující i produkty partnerských firem - na stánku Xeroxu jsou to např. velmi zajímavé linky na malonákladovou výrobu knih s použitím digitálních technologií.

Další obrázky z Drupy můžete vidět v naší galerii ZDE.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: