Jak, proč a za kolik tisknout digitálně v barvě? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Jak, proč a za kolik tisknout digitálně v barvě?

28. června 1999, 00.00 | Malonákladový barevný tisk je velmi častým druhem zakázek. Proto jsme připravili podrobnou souhrnou studii "vše o digitálním tisku" s komentovanými odkazy na dosud publikované články.

Téma digitálního tisku je všeobecně velmi populární. Také na Grafice se mu věnujeme poměrně často - možná až tolik, že řada našich čtenářů nestačí problematiku sledovat. Proto jsme připravili tento obecný přehled plný odkazů na další články, který budeme postupem času dále aktualizovat o nové informace. V článku byste tak měli nalézt všechny informace potřebné k pochopení problematiky digitálního tisku, výhod a omezení, které s sebou tato nová technologie přináší.

Obecný úvod

Hovoří-li se o digitálním tisku, jedná se obecně o technologii, kde jsou informace zpracovávány v elektronické, tedy digitální podobě. Při použití digitálního tisku se vynechá celý řetězec technologických procesů, které je nutné vykonat při klasickém tisku a jeho přípravě. Odpadá nutnost osvitu filmů, chemických nátisků, archové montáže, výroby tiskových desek a jejich upínání do tiskových strojů.

S vypuštěním řady úkonů se pak jednak snižuje riziko chybovosti a především se snižuje cena za přípravu tisku. Digitální tisk je tedy výhodný zejména pro tisk malých nákladů, při kterém jsou fixní náklady spojené s klasickou přípravou tiskového procesu obzvláště znatelné. Některé digitální tiskové stroje vytvářejí tiskovou formu na tiskovém válci pro každý výtisk znovu. V takovém případě je možné využít další výhody digitálního tisku, kterou je personalizace - jednotlivé výtisky mohou obsahovat informace získávané z databáze a lze je plně přizpůsobovat potřebám příjemce. U personalizovaných tiskovin lze měnit jak text, tak obrázky nebo barvy.

Pro digitální tisk se využívají různé technologie, které byly převzaty jednak z klasických tiskových technik a jednak z oblasti reprografického kopírování. Nejdůležitější jsou: elektrofotografie s přímým přenosem toneru nebo tonerové barvy na papír, klasický ofset s přípravou tiskové formy přímo v tiskovém stroji a ink-jetový tisk, jehož rozvoj je v poslední době velmi razantní.

V případě malonákladového barevného digitálního tisku se zakázky nejčastěji realizují na zařízeních spadajících do tří základních skupin - kancelářské kopírky, digitální tiskové stroje a zdigitalizované ofsetové tiskové stroje.

Kancelářské kopírky

Kopírky představují nejjednodušší formu malonákladového digitálního tisku. V České republice se nejvíce používají stroje značky Minolta CF-900, Canon CLC 700, Agfa XC 707, Scitex Spontane a další, které jsou prostřednictvím RIPu (Raster Image Procesor) propojeny s počítačem. Nízké pořizovací ceně může odpovídat i kvalita, která často velmi závisí na technickém stavu konkrétního zařízení. Na kopírkách je nejvýhodnější realizovat velmi nízké náklady (tj. cca 1 až 10 kusů).

Odkazy na články týkající se digitálního tisku na kancelářských kopírkách:

Digitální kopírky
Obecný popis technologie tisku na digitálních kopírkách - přehled některých typů, údaje o rychlosti aj.

Digitální tisk na Scitex Spontane
Praktické zkušenosti s využíváním stroje Scitex Spontane.

Digitální tiskové stroje

Digitální tiskové stroje pracují stejně jako kopírky na bázi technologie nazývané elektrografie, kdy je tisková barva, suchý toner nebo tekutý pigment, přenášena prostřednictvím elektrického náboje přímo na tiskový válec. Jedná se však o drahou a vyspělou technologii, jejíž výstup nelze s výstupem z kopírek srovnávat. Stroje jsou výrazně rychlejší, kvalitnější a mohou nabídnout větší škálu formátů. Tisk na digitálních tiskových strojích lze libovolně personalizovat. V České republice se využívají stroje firmy Indigo, Xeikon DCP/32D a Agfa Chromapress 32i.

Kde jsou v České republice digitální tiskové stroje instalovány? (stav k 28.6.1999)

Indigo E-Print 1000+
Studio Astron (2ks), Praha
READY Agency, Ostrava
Xeikon DCP/32D (šíře tisku 32 cm)
Reproslužby, Praha tisk Edera, Praha
studio Forma, Praha
Xeikon DCP/50D (šíře tisku 50 cm)
Tercie, Praha
GT&A, Praha
Agfa Chromapress 32i
Quo, Praha

Odkazy na články týkající se digitálního tisku na barevných digitálních strojích:

Digitální barevný tisk. Kdy je výhodný a kdy ne?
Podrobná analýza využitelnosti malonákladových digitálních tiskových strojů. Srovnání digitálních tiskových strojů typu Xeikon s ostatními digitálními technologiemi.

Král je mrtev, ať žije král!
Technický popis zařízení Indigo E-Print 1000+

Co nabízí digitální XEIKON?
Technický popis zařízení XEIKON DCP/32D včetně ukázek cen tisku.

Personalizace poštovních známek?
Praktický popis jedné z hlavních výhod digitálního tisku - personalizace.

První Agfa Chromapress 32i v ČR
Technologický popis zařízení Agfa Chromapress.

Digitální přetlak v Praze?
Zpráva o instalaci dvou nových Xeikonů DCP/50D formátu B2

Zdigitalizované tiskové stroje

Trend digitalizace se nevyhnul ani klasickým tiskovým strojům. U nich je snaha především obejít nutnost používat filmové výtažky a tak vznikl systém na osvit tiskových desek přímo v tiskovém stroji. Zdigitalizované tiskové stroje jsou tedy klasickými ofsetovými stroji avšak přímo napojenými na výkonné servery, ze kterých je obraz přenášen laserovým zařízením přímo na tiskové desky. Tisk dosahuje kvalit klasického ofsetu, je však mnohem operativnější. Nevýhodou těchto strojů je v současné době vysoká vstupní investice a dražší tiskové desky než u klasického ofsetu. V ČR jsou v současné době instalovány dva zdigitalizované tiskové stroje - Heidelberg Quickmaster 46-6 DI (spolenčost DI PRINT v Praze) a Adast Dominant 745C DI (studio Leonardo).

Odkazy na články týkající se digitálního tisku na barevných zdigitalizovaných tiskových strojích:

Jaký je jediný Quickmaster?
Zkušenosti s provozem stroje Heidelberg Quickmaster 46-4 DI.

Heidelberg Quickmaster 46-4 DI
Technický popis zdigitalizovaného tiskového stroje Heidelberg Quickmaster 46-4 DI.

Leonardo - první v Evropě
Zkušenosti s provozem stroje Adast Dominant 745C DI.

Jaký je český digitální ofset DOMINANT 745C DI?
Detailní popis zdigitalizovaného stroje Adast Dominant 705C DI.

Nové technologie digitálního tisku

Elcografie - nová technologie digitálního tisku
Jednou z premiér, která se odehrála na letošním IPEXu bylo představení zcela nového digitální tiskového stroje pracujícího na základě nové tiskové technologie - elcografie. V článku najdete základní představení stroje MODEL 200.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: