Co připravuje Indigo pro DRUPU 2000? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Co připravuje Indigo pro DRUPU 2000?

9. února 2000, 00.00 | Jaké nové technologie a konkrétní produkty představí Indigo na DRUPĚ 2000? Jak vypadá digitální průmyslová "rotačka"?

DRUPA 2000 se pomalu blíží a tak není divu, že jednotlivé společnosti začínají pomaličku poodkrývat své karty, aby trumfy nezapadly mezi množstvím novinek, které budou na DRUPĚ k vidění.

Jednou z firem, která již nyní představila novinářům řadu konkrétních nových strojů a vizí je společnost Indigo, na jejíž tiskové konferenci pořádané v pondělí 7.2.2000 přímo ve výrobním závodu umístěném v israelském městě Rehovot jsme se mohli na vlastní oči přesvědčit, kam má namířeno digitální tisk pod vedením charismatického CEO firmy Indigo, Bennyho Landy. Ten během jednoho dne zasypal novináře takovým množstvím informací, jejichž kompletní zpracování nám bude ještě několik dní trvat.

Benny LandaZákladním prezentovaným poselstvím bylo jak představení řady nových strojů, tak zdůraznění změn, kterými celá společnost za posledních několik let prošla. Indigo totiž představilo svůj první digitální tiskový stroj E-Print 1000 již v roce 1993, kvalita sériové výroby technologicky velmi vyspělého zařízení však u prvních modelů po DRUPĚ 1995 nedostačovala vždy nárokům uživatelů a tak společnost utrpěla na řadě míst v těchto letech šrámy na své pověsti. Není proto divu, že velká část prezentace Indiga byla zaměřena na otázku kvality, které byla podle Bennyho Landy věnována posledních několik let velká pozornost - byly provedeny jak personální tak technologické změny a předváděné stupně kontroly celého výrobního procesu a výsledná prezentovaná kvalita tiskovin byly skutečně přesvědčivé. Z celé továrny máme sérii zajímavých fotografií a tak věřím, že se nám podaří na toto téma připravit samostatný článek. Za zmínění snad stojí nyní jen např. fakt, že výroba tiskových strojů není prováděna sériovým způsobem tak, jak si ji běžně představujeme, ale kompletaci jednotlivých strojů se věnuje vždy konkrétní montér (resp. montéři), který stroj složí defacto celý - a samozřejmě ručí za celkovou kvalitu stroje, který je tak spojen s konkrétním jménem montéra.

Jaké nové technologie ukáže tedy Indigo na DRUPĚ?

Především je to nově upravené srdce digitálních tiskových strojů - systém nanášení barvy na papír. Dosud prodávané tiskové stroje byly tzv. série 1 (blíže viz ZDE), nově byly představené tiskové agregáty série 2, které jsou již vybaveny "barevníky" podobně jako klasické tiskové stroje. Tiskový agregát má vždy sedm barevníků pro tisk až sedmi barvami (Indigo používá speciální tekutou barvu - tzv. ElektroInk). Obraz je nyní na fotoelektrický obrazový válec (PIP - Photo Imaging Plate) nanášen 12 laserovými paprsky (u série 1 to byly 4 laserové paprsky), s každým otočením obrazového válce je nanesena jedna barva, která je následně přenesena přes přenosový válec na papír.

Tiskový agregát série 2

S novým tiskovým agregátem bylo představeno 7 nových tiskových strojů - UltraStream 2000, UltraStream 4000, Publisher 4000, Publisher 8000, Omnius WebStream 400, Omnius WebStream 200 a Omnius WebStream 100. Aby novinek nebylo málo, představilo Indigo ještě černobílý tiskový stroj Ebony a tiskový stroj formátu B2 - XB2.

Celou aktuální produktovou řadu tiskových strojů Indigo můžete vidět na obrázku:


Větší obrázek získáte po kliknutí na náhled

Jednotlivým tiskovým strojům se budeme věnovat postupně v dalších článcích, nyní se podívejme pouze na některé, které nás zaujaly nejvíce.

Ebony

Poněkud netradiční je stroj s označením Indigo Ebony - zde se rozhodla společnost vstoupit na trh s digitálním černobílým tiskem, kde tak začíná být poslední dobou poměrně husto. Ebony bude vybaveno speciálním enginem pro černobílý tisk, který by podle Landy měl zajistit velmi nízké náklady jak na tisk jedné strany, tak na celý provoz stroje (konkrétní čísla však nebyla na konferenci zveřejněna). Stroj formátu A3 tiskne rychlostí 136 stran A4 za minutu a rozlišením 800 x 800 dpi. Stroj bude rozšiřitelný na barevný tisk a k dispozici by měl být v druhé polovině letošního roku.

UltraStream 4000

Další zajímavé řešení, které je k dispozici např. u stroje UltraStream je řetězení tiskových jednotek - jak bylo řečeno výše, každá tisková jednotka série 2 je již sama o sobě určena pro tisk sedmi barev, takže řetězení tiskových jednotek neslouží u Indiga ke zvyšování počtu tištěných barev, ale ke zvyšování rychlosti. Např. představený stroj UltraStream 4000 umí potisknout arch o maximálním formátu A3 čtyřmi barvami rychlostí 4000 archů za hodinu. Tento stroj v základní ceně cca 700 000 dolarů by měl být komerčně k dispozici v první polovině roku 2001. U strojů řady UltraStream je dodáván podavač Hamada se stejným savkovým mechanismem, jako u běžných tiskových strojů. Podobným jednoduchým způsobem je ostatně řešena i doprava archů uvnitř stroje a v obracecím zařízení.

XB2

Revolučně působí také stroj XB2, jehož výroba je plánována na rok 2002. Jde o první stroj série 4, který se liší především formátem B2. Na první pohled se stroj liší svojí konstrukcí od ostatních digitálních strojů a připomíná spíše klasický tiskový stroj, nesmíme však zapomenout, že v jedné tiskové jednotce se skrývá sedm barevníků... A pochopitelně, že stroj umí tisknout 100% personalizované tiskoviny, tj. každý z archů může být zcela jiný. Stroj by měl tisknout rychlostí 2000 archů B2 za hodinu.

Publisher 8000

Poslední řešení, o kterém se dnes zmíníme, je stroj pro skutečně průmyslovou výrobu - "rotačka" Publisher 8000 určená pro potisk papíru z role o šíři 32 cm. Sedmibarvový tiskový stroj umí tisknout rychlostí 8000 čtyřbarevných stran A3 za hodinu a je určen především pro specializované direct maily (každý z osmi tiskových jednotek opět obsahuje 7 barev). Jeho hlavní výhodou je samozřejmě možnost 100% personalizace každé vytištěné strany. Cena představovaného řešení se pohybuje řádově od jednoho milionu dolarů.

Představených novinek bylo ještě daleko více, další informace však přineseme v následujících dnech. Již z informací uvedených výše však vyplývá trend, který se jistě ještě více potvrdí na nadcházející DRUPĚ - digitální tiskové stroje zvyšují nejen kvalitu tisku, ale především formát a rychlost, aby tak mohly obstát v průmyslové produkci. Na druhou stranu nesmíme zapomínat na hlavní podstatu digitálního tiskového stroje - možnost tisku personalizovaných dokumentů, které představují podle jejich tvůrců hlavní skladbu zakázek. A to je ostatně patrně i důvod proč se tyto stroje zapojují do výroby velmi pomalu - spolu se samotnými stroji dospívá i trh, který postupně objevuje možnosti, které klasický ofset neposkytoval.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: