Bude Adobe InDesign CS4 vytvářet Flash prezentace? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Bude Adobe InDesign CS4 vytvářet Flash prezentace?

28. února 2008, 00.00 | Na The InDesign Conference v Miami ukázali zástupci společnosti Adobe technologii, dovolující provázat svět tiskové a elektronické publikační produkce, přesněji řečeno sázecí program InDesign a nástroj pro elektronické prezentace Flash. Zatím jen nezávazný preview demonstroval možnosti tvorby Flash prezentace z InDesign dokumentu a načtení InDesign dokumentu do prostředí Flashe. K čemu všemu by byly takovéto možnosti dobré?

U příležitosti zahájení The InDesign Confernce, probíhající v Miami tento týden, představili zástupci společnosti Adobe preview technologií, které by se mohly objevit v příští - CS4? - verzi aplikací InDesign a Flash. Jednalo se o nezávazný preview ve stylu "možná to tak bude, možná nikoli", který je každopádně hodně zajímavý, neboť se podle něj snaží Adobe zmíněné aplikace provázat dohromady a nabídnout tak nové (pro někoho grandiózní, pro jiného možná ale zcela nezajímavé) možnosti rychlého publikování obsahu z InDesignu na elektronických médiích (Web, mobilní telefony, PDA aj.). Obsah prezentace byl zprostředkován několika weby, my v dalším výkladu budeme vycházet především z článku Davida Blatnera "Adobe Shows Flash and InDesign Technology Preview" zveřejněného na serveru InDesign Secrets a dále článku Mordy Goldinga "Power ful start to Vector Conference" z blogu AI Real World Illustrator.

InDesign ve Flashi (CS4?)

Nejprve byla na prezentaci ukázána možnost exportu InDesign dokumentu do formátu Flashe, čili SWF. Budoucí InDesign by měl zde umožňovat nastavení různých interaktivních prvků, konkrétně tlačítek (ta lze vytvářet i v současných verzích InDesignu za účelem využití v multimediálních a interaktivních PDF dokumentech) a přechodů - ty by měly nabízet atraktivní efekty a podle všeho by měly být využitelné i při převodu do PDF (v současnosti je nutno příslušná nastavení provést v Acrobatu), nastavit je bude zřejmě možno odlišně pro jednotlivé stránky prostřednictvím panelu Stránky (Pages). Exportní dialog dovolil změnit velikost stránek dokumentu na určené rozměry (dimenze obrazovky). Vedle přechodů šlo vložit i klávesové zkratky, spojené s odpovídajícím ovládacím kódem: znamená to tedy, že export do SWF by mohl být míněn nejen k vystavení obsahu dokumentů v elektronické podobě, ale též za účelem jejich prezentování.

Dále pak prezentace pokračovala ukázkou, při které byl nejprve dokument InDesignu převeden do formátu s označením XFL a poté otevřen v aplikaci, která vypadala jako nová verze Flashe. Při exportu byla k dispozici řada voleb, mimo jiné "InDesign Text to Flash Text". Po načtení byla každá stránka dokumentu převedena na movie clip a umístěna do rámečku ve Flash dokumentu. Tento dokument byl přidáním ActionScript kódu velmi rychle přetvořen do působivé interaktivní obrazovkové podoby s fotografiemi automaticky zoomovanými po kliknutí, atraktivními přechody mezi stránkami a dalšími prvky.

idflashcs4-1f.jpg

InDesign dnes umí vytvářet interaktivní prvky pro PDF dokumenty

K čemu to může být dobré?

Odmysleme si nyní skutečnost, že daná ukázka byla pouze nezávazným předvedením možné budoucí technologie, a zkusme se zamyslet, k čemu všemu by mohly být naznačené možnosti dobré. Začít zde lze u online vydávání: Flash podoba publikací, kterou dnes dovolují vytvářet řešení jako je PaperGangster, FlashPageFlip či eRez Imaging Server převody z různých obrázkových formátů či PDF je určitě hodně atraktivní možnostmi jako je simulace 3D listování, spojení statického textu a obrázků s animacemi či interaktivita s uživatelem. Z daného hlediska má možnost převést dokument určený původně k vytištění do Flash podoby své kouzlo zejména pro vydavatele magazínů či jiných periodik. Je ovšem třeba říci, že své zde rozhodně mají co říci například i AJAX (pro tvorbu AJAX rozhraní z dokumentů Photoshopu či jiných Adobe aplikací intuitivním způsobem připravuje Adobe nástroj s kódovým názvem Thermo) a ostatně i Adobe PDF.

Dalšími zajímavými možnostmi užití by zde mohla být tvorba online inzerce, tedy zejména stále populárnějších (resp. dá se říci že nadužívaných) flash bannerů. I zde by šlo především o projekty, kdy se část tištěné publikace použije v online reklamní kampani. Na naznačenou koncepci dnes asi nejvíce myslí Quark Interactive Designer, nástroj dovolující přetvářet do Flash podoby dokumenty (či části dokumentů) QuarkXPressu. Určitě pak ještě v případě možných aplikací nesmíme zapomenout ani na tvorbu obsahu pro mobilní zařízení, zejména mobilní telefony: poměrně zřetelnou ambicí Adobe je dostat podporu Flashe do co možná nejvíce zařízení daného typu. Výše jsme pak již naznačili i možnost nasazení v případě prezentací (například představení návrhů publikace klientům).

idflashcs4-2f.jpg

Bude možné i v InDesignu vytvářet Flash publikace ve stylu toho, co dnes nabízí například technologie FlashPageFlip?

Závěrem

Pokud se podpora Flashe v InDesignu opravdu objeví (ať už v naznačené, nebo i jiné podobě), nebude to vlastně z hlediska dlouhodobé strategie Adobe přílišné překvapení. V Creative Suite 3 se uživatelé dočkali komfortního provázání Illustrator-Flash a objevila se i Device Central, prostředek pro testování Flash prezentací (a jiného elektronického obsahu) na emulátorech mobilních telefonů. Možnosti samotného SWF se v poslední době mohutně vylepšují a to i směrem k "elektronické typografii", Flash Player 10 by takto měl přinést pokročilou podporu textu (což může být právě z hlediska provázání InDesign-Flash hodně důležité), rozmanitých image efektů a 3D zobrazení. Po hodně propracovaných možnostech výstupu do PDF a v InDesignu CS3 poměrně funkčním exportu do (X)HTML se uživatelé InDesignu dočkají nového výstupního kanálu, což opět souvisí s koncepcí Adobe (a zřejmě i poptávkou trhu) slibující publikovat tentýž obsah skutečně nejrůznorodějšími způsoby. Někteří "ortodoxní" uživatele InDesignu nicméně možná budou v reakci na celé toto dění tak jako již dříve tvrdit, že by více nežli neustálé rozrůstání jejich aplikace o ne úplně potřebné funkce přivítali vylepšení v jejím samotném základu - a své oprávnění i takovéto názory mají, i když vývoj zcela jistě nezastaví.

Úplně na závěr ještě jedna spekulace, která se mihla v diskusním fóru k výše citovanému Blatnerovu článku. Pokud nyní Adobe demonstruje takovéto poměrně zásadní připravované možnosti svých publikačních aplikací (byť zcela bez záruky), neznamená to, že se po 18měsíčním vývojovém cyklu objeví Creative Suite 4 letos na konci léta?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: