Za čtyři, a nebo za dva? Wacom Bamboo tváří v tvář - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Za čtyři, a nebo za dva? Wacom Bamboo tváří v tvář

10. března 2011, 00.00 | Grafický tablet patří mezi jeden z ústředních nástrojů práce s grafickými programy. A Wacom je bezesporu takřka synonymem těchto zařízení. Chcete tablet? Berte Wacom - je to skoro fráze, leč pravdivá. Jaké jsou nejlevnější stávající produkty tohoto výrobce? Na dva z nich, protože jejich rodina je poměrně rozvětvená, se podrobně podíváme v tomto testu.

Příběh v pozadí

Na škole, kde externě učím (Vyšší odborná škola Václava Hollara), nám v jedné učebně postupně mizely tablety. Byly to staré „dvojkové“ Intuosy s poměrem stran 1/1, které postupně tu ztrácely pera, jejich součástky, či prostě byly přemístěny jinam. Mimo to je jasné, že poměr 1/1 není úplně ideální v případě širokoúhlého monitoru. Byly ale zasloužilé a zažily toho opravdu hodně.

Doba je zlá, a tak náhrada byla poměrně nečekaná. Místo Intuosů přibyly „střední“ (ex A5) řady Bamboo, jmenovitě Pen and Touch. Dvouprsťák, přesněji řečeno. Tomuto termínu se ještě budeme věnovat.

Jakkoliv je to v rámci Wacomu „low cost“, není to nástroj špatný, na seznámení s tabletem bohatě stačí a běžně postačí i na grafické práce (v případě větší verze i na středně velkém monitoru). Navíc já mám k Wacomům vřelý vztah. Jsou to jednoduše řečeno držáky. K Macbooku nosím svůj úplně první tablet, jedničkový Graphire, a stále funguje. Je notně ošoupaný, zespoda již naprasklý, ale pořád jej používám a nemohu si stěžovat.

Tedy pochytil jsem nápad, inspiraci – obeslal jsem kolegy z Idifu, však jsme tablety Bamboo zatím v této novější verzi nerecenzovali, ti zkontaktovali pražské APRO v Jindřišské, jednoho z tradičních prodejců Wacomu, a za pár dní jsem jel domu obtěžkán dvěma krabičkami. Nakonec jsme se domluvili na recenzi dvou tabletů. Oba Bamboo, oba vlastně stejné, ale přece docela výrazně jiné.

Bamboo

Řada Bamboo je základní low cost řadou, určenou primárně k domácímu užití a nebo k užití s notebookem. V jistém smyslu nahradila, jakkoliv chvíli také koexistovala, řadu Graphire. Od této řady si vzala jak formáty, tak cílovou skupinu, které je určena. I když, převzala - původně tomu bylo poněkud jinak. Graphire byl úvodem do grafiky, Bamboo kancelářský nástroj, víceméně hračka. Bambus je ale pružný materiál, a tak i Bamboo se postupně „ohnul“ a jeho užití je dnes širší než v první verzi.

V černém a stříbrném!

V černém rohu je tablet Wacom Bamboo Pen and Touch, ve velikosti small (pracovně pořád nějak v hlavě mám ty velikosti A6, A5 a podobně). Ve stříbrném rohu je jeho vyzyvatel, Wacom Bamboo Pen and Touch, ve velikosti také small.... Jenže tenhle je, dámy a pánové Special edition!

A jejda, jsou stejní. Ale vůbec ne! První z uvedených tabletů je tzv. „dvouprsťák“, zatímco druhý je „čtyřprsťák“. Bamboo řady Pen and Touch totiž mají jednu specialitu,. Mimo to že standardně pracují s perem, umožňují pracovat i prsty jako s touchpadem, který máme na notebooku. Jenže touchpadem podstatně větším, tím pádem přesnějším a efektivnějším.

Množství operací, které oba tablety podporují při práci s prsty, je dosti široké, respektive podstatně širší než na standardním touchpadu notebooku.

Jedná se tedy o zajímavou alternativu, doplňující periferie vašeho přenosného počítače či stanice s menším monitorem (v případě větší verze). K tomuto tvrzení přidávám dvě fotografie - poměru velikosti Bamboo a netbooku a 13-palcového Macbooku.

asus

mac

Představte si totiž, že chcete jen administrovat svá data, přiblížit pohled, skrolovat; proč tyhle operace provádět perem, respektive proč vůbec mít pero v ruce. To jsou operace na skrolovací tlačítko myši, či zkratky, či jen hmat prstů na ploše tabletu. Je to rychlé, je to v případě základních operací velmi nativní (některé operace je nutné trochu nacvičit) a je to schopen ovládat i laik, který k tabletu nikdy ani nepřičichl. Jistě nebude umět využít všechno, co mu tato technologie umožňuje, ale nebude potřebovat myš. A vy vlastně také ne.

Bamboo Touch and Pen

Jako první proklepneme černý Bamboo Touch and Pen, dvouprsťák. Tedy tablet, který v režimu Touch podporuje práci s dvěma prsty. Cena tohoto tabletu o velikosti small se pohybuje okolo 1 685 Kč bez DPH.

Tablet je tvořen deskou tabletu o černé barvě, používat ji můžeme jak na levou, tak pravou ruku; kabeláž je vyvedena ve středu krátké strany s tlačítky, tedy stačí jen si vybrat při instalaci svou oblíbenou ruku. Hrany tabletu jsou příjemně zkosené, mimo strany s tlačítky nenajdeme žádný roh. Pracovní plocha je relativně velká (v porovnání se starými tablety), čtyři tlačítka jsou docela dobře umístěná a dostupná, pokud si tablet přidržujete levou rukou (respektive „tou druhou“), jsou výborně dostupná palcem, i když v tomto případě maličko vadí kabel. Délka kabelu je spíše vhodná pro notebook než pro stanici.

Samotná čtyři tlačítka jsou dostatečně velká a pro snazší navigaci jsou jejich středy doplněny maličkou profilací. Chovají se velmi kultivovaně a příjemně, mají dobře vyvážený odpor stisknutí. Při stlačení se vždy akce znázorní i na tabletu prosvícením diody, rozdělující pole tlačítek na dvě části. Tlačítka jsou plně programovatelná a ve výchozím stavu vrchní tlačítko aktivuje dotek.

Na druhé straně proti tlačítkům je poutko pro umístění pera. To se do tohoto poutka jen jednoduše zasouvá. Je to až primitivní, ale účinné a praktické. V případě této levnější varianty ale chybí celkové zajištění pera i tabletu proti opotřebení v brašně při přenosu. K tomu se ale ještě dostaneme.

Pero je poměrně tvarově jednoduché, jde vlastně jen válec se špičkou, na jedné straně „odfrézovaný“ do plošky s klasickým kolébkovým tlačítkem pro dvě funkce (spodní, vrchní). Na druhé straně proti špičce je guma, v tomto případě s hranatým tvarem.

Sada pera je proti starším low cost tabletům přece jen podstatně dále. Dostanete totiž k peru také sadu pro výměnu hrotů, což bývala výsada jen dražších modelů.

Instalace, ovladače, ovládání

Instalace zařízení probíhá naprosto standardně z CD disku, na kterém jsou dva základní sety: samotný ovladač a pak ještě Bamboo Dock, což je takový malý pomocníček pro každý den. Možnosti Bamboo Dock jsou de facto flexibilní a info o něm najdete například na http://bamboo.wacom.eu/dock-minis/en. Jedná se o jednoduchý panel ukotvující různé kreslící nástroje.

Nastavení tabletu je tradiční. Vše, co se týká tlačítek a také pera, můžeme definovat, poněkud odlišné to je u možnosti práce s „prsty“. Můžeme sice nastavovat „rychlost“, ale samotný režim práce s prsty je víceméně fixní. Základní operace jsou velmi jednoduché, některé sem tam méně, ale pro ty, co si nejsou jistí, je připraven docela pěkný tutoriál, kde si mohou vše vyzkoušet. Ten tutoriál je, na to maličko pozor, trochu americky rozvláčný. To je asi jediná výtka :-).

Co tedy můžeme svými prsty na ploše, bez tlačítek, ovládat? Standardně samozřejmě pohybovat kurzorem, otevírat dokumenty a spouštět aplikace, přenášet objekty, otevírat kontextové menu (pravé tlačítko myši), skrolovat, zvětšovat, zmenšovat (prsty stahujete k sobě, respektive od sebe), otáčet a podobně.

Je dobré si to nacvičit, ale funguje to překvapivě dobře.

A tablet s perem?

Jistě můžeme prohlašovat, že parametry jsou slabší než v případě střední třídy (pro porovnání s níže uvedenou tabulkou jen informace, že střední třída má rozlišení 5 080 lpi /200 lpmm/) . Jistě že mohou být, ale přesto je Bamboo stále velmi kvalitním nástrojem, který poskytuje vše, co má. Mimochodem, pokud si srovnáme technologické parametry dnešní entry řady Bamboo s jeho předchůdci, zjistíme, že technologie jsou víceméně dvojnásobné proti době minulé (přítlak, rozlišení).

Trochu návrat do historie, ale podívejte se do tohoto článku, je na Graphire 4 a uvádí i technická specifika: /bazar/poptavky-sluzeb/poptavky-po-fotografiich/spravna-ctyrka-od-wacomu-graphire-4-133734cz. A odkaz na Bamboo z roku 2007, opět sledujte i technické parametry: /bazar/pracovni-prilezitosti---nabizime-praci/skenerista--osvitar/wacom-bamboo-ten-maly-cerny-sexy--135370cz

Je jasné, že ergonomie je o malinko nižší než právě střední třída, ale není špatná. Pero je poměrně lehké a má menší tloušťku, není nějak extra tvarované. Jedná se, jak jsme se již zmínili, vlastně jen o válec s výbrusem na jedné straně. Pero je de facto pouze výlisek, bez změkčení, a díky nižší váze má tendenci v ruce trochu „poletovat“. Těžiště pera je skoro přesně uprostřed jeho těla. Menší průměr pera může být ve větší ruce malinko na škodu. Jinak se chová korektně a odpovídá tomu, jakému segmentu trhu je tabletu určen.

Trochu musím přiznat, že nemám rád černé periferie. Jsou pěkné, jsou sexy, ale coby ekzematik, co si stále musí mazat ruce, musím říci, na očistu to je peklo. Kriminalisté jsou jistě potěšeni, ale já ty otisky prstů nemám rád :-).

Technické parametry tabletu

Rozměry: 248 x 176 x 8,5 mm
Hmotnost: 360 g
Rozhraní: USB
Aktivní plocha (dotyk): 125 x 85 mm
Aktivní plocha (pero): 147 x 92 mm
Rozlišení (dotyk): 101,6 dpi
Rozlišení (pero): 2 540 dpi
Přesnost pera: +-0,25 mm
Přesnost dotyku: 0-2 mm

Pero
Hmotnost: 15 g
Úrovně přítlaku 1 024
Rozměry: 154,0 x 11,8 mm

Bamboo Touch and Pen, Special edition (small)

Tak, a je tu druhý zástupce. V čem je jiný? Má jinou krabičku (modrou nahradila černá), maličko odlišnou konstrukci, vyšší váhu, jinou výbavu balení, a hlavně, hlavně je to čtyřprsťák...

Výše uvedeným změnám samozřejmě odpovídá i to, že je o něco dražší. Cena je stanovena na nějakých 2 240 Kč bez DPH.

Konstrukce tabletu je víceméně stejná. Tablet je ale malinko těžší, což je daň za pokročilejší technologii, a také odlišně barevný. Proveden je ve stříbrné, jen tlačítka jsou černá. Ta mají i decentně odlišný tvar. S tím souvisí i to, že rámeček tabletu je kompaktní a není přerušený (odvozen od verze Fun). Horní a spodní tlačítko je jakoby přetažené do „L“. Funkčnost je ale naprosto totožná.

4

Ostatní vizuální prvky a uspořádání jsou shodné s tím, co jsme si již popsali u modelu předešlého. Snad jen s jednou jedinou odlišností, a tou je pero. To nemá hranatou gumu, ale kulatou. Osobně mi ladí více.

Mimochodem - nevím, čím to je, ale verze Special edition mi přišla zcela subjektivně „robustnější“ a o chloupek lépe zpracovaná. Nevím, zda to bylo onou stříbrnou barvou, nebo čím, prostě jsem k ní více tíhl, a to přesto, že na peru byl docela patrný (nikoliv nějak extrémně hmatově, ale vizuálně ano) svar v plastu.

Co se mi opravdu hodně líbí, je obal. Tento tablet má totiž přibalen pohledný, poměrně bytelný obal, ve kterém můžete tablet stěhovat. Pokud připustíme, že minimálně verze Small je opravdu určena notebookům, je tento obal perfektní. Má výborně zvolenou velikost, tablet do něj bezvadně padne a budí jistotu, že přístroj dobře ochrání. Už kvůli této kapse bych uvažoval o této edici. Je to drobnost, ale dobře pojatá.

Druhým základním rozdílem je podpora 4 prstů při ovládání. K tomu všemu, co jsme si již popsali u předešlého tabletu, přibývají hmaty na tři a čtyři prsty. Zejména aplikace na 4 prsty je perfektní. Umožňuje totiž přepínání aplikací, a to dvěma způsoby - standardním seznamem aplikací nebo listováním panely otevřených aplikací. To se mi opravdu hodně líbí.

Jak tři (respektive zejména tři - navigace), tak čtyři prsty je dobré natrénovat, ony jsou totiž závislé i na pohybu ruky, takže to nemusí být na první pokus úplně snadné. Doporučuji si projít výukový tutoriál.

Technické parametry tabletu
Rozměry: 248 x 176 x 8.5 mm
Hmotnost: 420 g
Rozhraní: USB
Aktivní plocha (dotyk): 125 x 85 mm
Aktivní plocha (pero): 147 x 92 mm
Rozlišení (dotyk): 101,6 dpi
Rozlišení (pero): 2 540 dpi
Přesnost pera: +-0,25 mm
Přesnost dotyku: 0-2 mm

Pero
Hmotnost: 15 g
Úrovně přítlaku 1 024
Rozměry: 154,0 x 11,8 mm

Na čem se testovalo?

Oba dva tablety jsem měl zapojené na Macbooku (s operačním systém 10.5), netbooku Asus s operačním systém Vista 32 bit, stanici s WinXP x64. Ve všech případech nenastal žádný problém v jakékoliv úrovni.

Jaké je resumé?

Který je lepší? Těžko říci - kdo hledá nižší cenu, asi sáhne po levnější variantě (tak jako tak bych volil alespoň dva prsty, protože vím z vlastní zkušenosti, že lidé, kteří nejsou na tablet zvyklí, vám při konzultaci nad notebookem budou lamentovat, navigace a´la touchpad tento jejich nedostatek vyřeší :-)). Čtyřprsťák je sice o něco efektnější, ale po technologické stránce není přínos až tak zásadní. Líbí se mi, a to velmi, onou popisovanou kapsou, a také tím, že rámeček tabletu není přerušený. I světlá barva mi více sedí, je na ní méně vidět nečistoty. Raději bych asi volil dražší verzi. V případě použití u notebooku určitě.

Je to ale na vás. Ostatně, můžete si je vyzkoušet sami. Ve zmíněné společnosti APRO v Jindřišské v Praze je můžete jak otestovat, tak si je můžete zapůjčit (i nám je půjčili, za což děkujeme :-)). To otestování za dozoru odborného poradce není asi vůbec na škodu, osaháte si možnosti zejména dotykových funkcí a pak si řeknete sami, co vám vyhovuje.

Jestli o tabletu budete uvažovat velmi vážně, můžete si jej půjčit i domů a otestovat si vše v klidu. Pokud si jej následně zakoupíte, je toto otestování samozřejmě bezplatné, v opačném případě za drobný poplatek.

Takže, pěkné kreslení!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: