Photoshop tutorial: Zachraňujeme přepálenou fotografii - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Photoshop tutorial: Zachraňujeme přepálenou fotografii

29. července 2009, 00.00 | V dnešním tutoriálu vám ukážeme, jak zachránit přepálenou fotografii, kterou jsme pořídili v RAW formátu. Na konci tutoriálu si můžete rovněž stáhnout Photoshop akci na poloautomatické zachraňování přepálených RAW snímků.

Někdy se může stát, že nějakým nedopatřením nafotíme hodně přeexponovanou fotografii plnou nehezkých přepalů (například, když zapomeneme na plusové nastavení kompenzace expozice). Pokud jste fotografovali pouze do JPEG formátu, tak jedinou možností úpravy takového snímku v počítači je nekompromisní stisk tlačítka DELETE. Nicméně, pokud jste duchapřítomně fotografovali také do surového formátu RAW, tak je ještě nějaká naděje, že získáte detaily přepálených oblastí na snímku zpět. Říká se, že RAW umožňuje opravu nastavení expozice v rozsahu +/- 1 EV. Konkrétní schopnost „přepalové regenerace“ samozřejmě závisí na individuální flexibilitě dynamického rozsahu u snímače digitálního fotoaparátu, který používáte.

Právě pro případ, že jste pořídili nehezky přeexponovanou fotografii v RAW formátu vám přinášíme jednoduchý návod, jak využít Photoshop a jeho plugin „Camera RAW“ k rychlé a snadné fixaci přepálených snímků. Postup, který vám nyní ukážeme je možné velmi snadno nahrát jako Photoshop akci, která celý proces napříště může výrazně urychlit. Danou akci si koneckonců můžete stáhnout na konci našeho tutoriálu. Pojďme se tedy pustit do práce.

Nejdříve si otevřeme ve Photoshopu přepálenou fotografii v RAW formátu (klávesová zkratka „Ctrl-O“; (viz obr. 1). Zdrojovou fotografii ve formátu RAW, kterou používáme v tomto tutoriálu, si můžete stáhnout ZDE. Ve Photoshopu se tento RAW soubor automaticky otevře v rozhraní modulu „Camera RAW“ (viz obr. 2), o kterém se více informací můžete dočíst například v našem starším článku.

Poznámka:
Ukázkový snímek jsme pořídili s digitální zrcadlovkou FujiFilm S5 Pro během slunečného dne s nastavenou korekcí expozice +2 EV (tuto fotografii v RAW formátu si můžete stáhnout ZDE).


Obr. 1


Obr. 2

Vidíme, že přepaly se nám zobrazí v dialogu Camera RAW červenou barvou. No, není to věru hezký pohled, ale nevěšme hlavu, RAW formát nám dává určitou naději „vybojovat“ ztracené detaily v jasových oblastech zpět. Ujistíme se kliknutím na volbu „Save Image“ ("Uložit snímek"), že je nastavení dialogu Camera RAW nastaveno tak, aby se RAW snímek ve Photoshopu otevřel jako digitální negativ (DNG) a „Smart Object“, přičemž nezapomeneme při otvírání obrazu držet klávesu Shift (viz obr. 3). Prozatím nebudeme provádět žádné úpravy snímku a z dialogu Camera RAW pluginu odejdeme stisknutím příkazu „Open Image“ („Otevřít obraz“; viz obr. 4).


Obr. 3


Obr. 4

Nyní se nám přepálený RAW snímek otevřel ve Photoshopu jako „Smart object“ („Chytrý objekt“), což poznáme podle zvláštního symbolu na ikonce aktivní vrstvy (viz obr. 5). Nyní je ten správný čas si spustit nahrávání Photoshop akce (viz obr. 6).


Obr. 5


Obr. 6

Dvojitým kliknutím na ikonku vrstvy si otevřeme opět dialog pluginu Camera RAW (viz obr. 7). Nyní se budeme na snímku snažit pohybem posuvníků „Recovery“ („Obnova vysokých jasů“) a „Exposure“ („Expozice“) odstranit přepaly a snížit expozici přeexponovaných oblastí tak, aby naše fotografie působila tonálně příjemněji. V našem případě nejdříve pohybem posuvníku „Recovery“ (viz obr. 8) směrem doprava odstraníme co nejvíce přepalů a poté nastavením záporné expozice (pohyb posuvníku „Exposure“ směrem doprava; viz obr. 9) se budeme snažit o návrat realistické barvy oblohy. Poté, co provedeme tyto úkony, dialog Camera RAW uzavřeme pomocí příkazu „OK“.


Obr. 7


Obr. 8


Obr. 9

Získali jsme tedy verzi snímku, který má sice odstraněné přepaly, ale působí trochu podexponovaně. Proto bude potřeba tento podexponovaný snímek zkombinovat s jeho světlejší variantou, kterou si zhotovíme vzápětí. Daný snímek si zduplikujeme pomocí příkazu „Duplicate“ („Duplikovat“) který nalezneme v menu „Edit“ (viz obr. 10 a obr. 11).


Obr. 10


Obr. 11

U zduplikovaného snímku si poklepem na ikonku vrstvy znovu otevřeme dialog modulu Camera RAW, ve kterém volbou „Default“ („Výchozí“) obnovíme původní expoziční parametry snímku (viz obr. 12). Nyní se pouze zbavíme přepalů pomocí nastavení volby „Recovery“ na 100 %. Další volby ponecháme tak jak jsou a dialog pluginu Camera RAW zavřeme příkazem „OK“ (viz obr. 13).


Obr. 12


Obr. 13

Teď přetáhneme nástrojem „Move“ („Přesun“ klávesová zkratka „V“; viz obr. 14) světlejší verzi fotografie do její podexponované varianty. Při přesunu vrstvy tiskneme tlačítko „Shift“. Nyní máme před sebou vytvořený Photoshop dokument, ve které jsou dvě vrstvy: světlejší a tmavší (viz obr. 15).


Obr. 14


Obr. 15

Tyto dvě vrstvy bude nutné zkombinovat, abychom obdrželi finální snímek s optimálním histogramem. Jak to provedeme? Jednoduše. Na horní vrstvě (tj. té světlejší) změníme režim prolnutí na režim „Dark color“ („Tmavá barva“; viz obr. 16; použít můžeme také režim „Darken/Ztmavit“). Před sebou nyní můžeme vidět výsledek sloučených vrstev a při pohledu na histogram je zřejmé, že se nám podařilo znatelně optimalizovat dynamický rozsah u jinak „ztraceného“ původního snímku. Přesto pokud máme stále pocit, že výsledná fotografie vypadá pořád trochu podexponovaně, tak můžeme provést ještě jednu snadnou úpravu. Provedeme sloučení viditelných vrstev do nové vrstvy (klávesová zkratka „Shift-Ctrl-E“; viz obr. 17).


Obr. 16


Obr. 17

Poté si v menu „Image/Adjustmenst“ („Obraz/Vylepšení snímku“) otevřeme dialog „Shadow Highlights“ („Stíny a světla“), který slouží mimo jiné pro obnovu detailů ve stinných partiích snímku (viz obr. 18). V otevřeném dialogu „Shadow Highlights“ se nebudeme pouštět do žádných složitých nastavování, pro náš účel by mělo postačit nastavit posuvník „Radius“ („Poloměr“) na hodnotu cca 11%. Tímto úkonem jemně zesvětlíme tmavé podexponované partie v obraze a zlepšíme vizuální dojem plynoucí z většího dynamického rozsahu snímku (viz obr. 19). Dialog následně potvrdíme příkazem „OK“.


Obr. 18

Tímto jsme dovršili veškeré potřebné úpravy, a proto můžeme nyní vypnout nahrávání Photoshop akce (obr. 20). Pokud chceme, můžeme sloučit všechny vrstvy dokumentu do jedné pomocí příkazu „Flatten Image“ („Sloučit obraz“), který nalezneme v menu „Layers“.


Obr. 20

Nyní si můžeme prohlédnout výsledek našeho zápolení s původním snímkem, který byl před zahájením vlastních úprav nehezky přeexponovaný. Je zjevné, že snímání do RAW je rozumnou pojistkou, která nám v případě selhání správné expozice fotografie poskytuje určitý prostor pro záchranu přepálených dat. Je samozřejmě vhodné se snažit podobným situacím vyvarovat a dbát na správné měření expozice snímku (například bedlivým sledováním živého histogramu na LCD displeji fotoaparátu), protože často ani RAW formát snímku vám nedokáže 100% obnovit ztracenou kresbu v jasech. Přesto doufáme, že jsme Vám tímto tutoriálem ukázali jednu z možných cest, jak lze ve Photoshopu zachránit přepálený snímek pořízený v RAW formátu.

Níže si můžete stáhnout nahranou Photoshop akci, kterou můžete použít pro poloautomatickou úpravu přeexponovaných RAW snímků. Zmíněnou Photoshop akci lze spouštět stiskem tlačítka „F5“ po prvotním nahrání RAW snímku ve Photoshopu (tj. od fáze obr. 5; viz postup výše). Poté stačí po spuštění uvedené akce u prvního otevření RAWu v Camera RAW modulu zhotovit verzi podexponovaného snímku (tj. nastavení parametru „Recovery“ na 100% plus záporná korekce expozice) a poté při druhém otevření RAWu vytvořit světlejší variantu fotografie (tzn. pouze nastavení parametru „Recovery“ na 100%). Vše ostatní provede daná Photoshop akce za vás.

Před

Po

Akci k tomuto Photoshop tutoriálu si můžete stáhnout klepnutím na ikonku výše.




Další ukázky (pro náhled přejděte nad obrázkem kurzorem myši):

Před a Po

Před a Po

Před a Po

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: