Photoshop tutoriál: Tvorba sněhuláka - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Photoshop tutoriál: Tvorba sněhuláka

28. listopadu 2007, 00.00 | Přesvědčte se, že tvorba sněhuláka nemusí vždy obnášet promáčené
oblečení a zmrzlé ruce. A co víc - v Photoshopu můžete sněhuláka tvořit i
přesto, že za okny vůbec žádný sníh není. Připraveni? Jde se stavět!

Začneme rychle novým dokumentem (Ctrl + N), který vyplníme (Alt + Backspace) světle modrou barvou (#CEDEEE). Aby byl bílý sníh vidět.

Nástrojem Elipsa (Ellipse Tool) nakreslíme základ sněhuláka - první kouli, barvy bílé. Ihned vyvoláme efekty vrstvy (dvakrát kliknout na vrstvu) a přidáme Vnitřní Stín (Inner Shadow). Barvu můžeme nechat stejnou jako pozadí, stáhneme ale Krytí (Opacity) na sotva znatelnou úroveň. Tento stín je teprve takový základ, na ty pravé stíny ještě přijde vhodný čas.

Druhá koule už bude malinko zdeformovaná. Nakreslete ji znovu nebo zkopírujte předešlou vrstvu (Ctrl + J), to je jedno. Poté zvolte nástroj pro výběr bodu (bílá šipka), vyberte spodní bod a posuňte jej směrem nahoru jak ukazuje následující obrázek. Všimněte si, že této vrstvě (i v případě, že jste ji nakreslili znovu) se také přidat vnitřní stín. To je dobře.

Poslední kouli vytvořte stejným způsobem. Opět malinko zdeformovanou.

Nyní přidáme ty opravdové stíny. Abychom lépe odhadli tvar, použijeme nástroj Pero (Pen Tool), kterým vždy nakreslíme cestu podobou té na ukázce. Vrstvě nastavíme ořezovou masku vrstvy předešlé (Ctrl + G, popř. Ctrl + Alt + G), takže stín bude pouze v místě jedné koule.

Stín nakreslíme nejenom nahoře (kde vznikne od předchozí koule), ale i vespod.

Úplně stejným způsobem se vypořádejte i s prostřední koulí.

A nakonec i s koulí horní. Ta bude mít stín pouze vespod.

Nyní přichází na řadu jednoduchý trik, jak propůjčit stínům větší realističnost. Jde o to udělat je ani ne moc rozmazané (jako kdybychom kreslili měkkým štětcem), ani ne moc ostré (což máme teď, následkem použití nástroje Pero). Princip je jednoduchý. Vrstvu každého stínu vždy zkopírujeme, rozostříme filtrem Gaussovské Rozostření a poté oběma vrstvám nastavíme Krytí (Opacity) na cca 50 %.

Takže ve výsledku vypadá náš sněhulák nějak takto. V tomto kroku můžeme rovnou přidat i stín pod sněhulákem, což není nic jiného, než opět rozostřená elipsa.

Základ máme celkem slušný, proto vezmeme do ruky uhlíky a jdeme tvořit obličej. V případě Photoshopu pak místo uhlíků stejně dobře poslouží i nástroj Obdélník (Rectangle Tool), kterým obdélník nakreslíme a následně zkratkou Ctrl + T zdeformujeme. Drobné pootočení nebo zploštění postačí.

Aby byl výsledný dojem ještě lepší, přidáme vrstvě efekt Vržený Stín (Drop Shadow), který bude stínit směrem doprava - Úhel (Angle) 71°. Vzdálenost (Distance) jen malá - 1 px, Velikost (Size) také - 4 px.

Stejným způsobem vytvoříme i druhé oko ...

.... a také velký a široký úsměv. Pokud nechcete mít v souboru milion vrstev, stiskněte při kreslení klávesu Shift - vše se bude kreslit do vrstvy jedné. Pokud pak chcete otočit jenom jedním obdélníkem, musíte jej nejprve vybrat nástrojem pro výběr cesty (černá šipka). Zkratka pro transformaci cesty je stejná - Ctrl + T.

Při kreslení nezapomeneme ani na knoflíky.

Tím s uhlíky končíme a dokreslíme ještě nos - mrkev. Na pomoc si vezmeme nástroj Pero (Pen Tool) a "tak nějak" mrkev stvoříme. Stále pracujeme s cestami, takže upravit nějaký ten bod, přidat nebo odmazat není žádný problém. Jak vidíte na této ukázce, zkuste vytvořit pravou část malinko nepravidelnou. Navodíte tím dojem, že je mrkev opravdu zastrčená ve sněhu.

Aby nos nebyl placatý, přidáme mrkvi odlesk. Vytvoříme novou vrstvu, nástrojem Mnohoúhelníkový výběr (Polygonal Lasso Tool) vybereme zhruba horní polovinu mrkve a do tohoto výběru následně měkkým bílým Štětcem (Brush Tool) nakreslíme stopu. Této vrstvě opět nastavíme ořezovou masku vrstvy předešlé - zkratkou Ctrl + G, popř. Ctrl + Alt + G. Aby byla vidět pouze v místě, kde je mrkev.

Drobné nepravidelnosti na mrkvi vytvoříme následovně - nástrojem Pero (Pen Tool) v rychlosti nakreslíme trojúhelník (což znamená pouze třikrát kliknout), zvolíme nástroj pro výběr cesty (černá šipka) a tento trojúhelník několikrát rozkopírujeme (táhnutím se stisknutou klávesou Alt) a různě pootáčíme (Ctrl + T). Následně opět vrstvu zobrazíme pouze v místě mrkve - Ctrl + G / Ctrl + Alt + G. Barvu můžete nastavit světlejší nebo tmavší - jak uznáte za vhodné.

Pod mrkví nezapomeňte čmárnout modrým štětcem a vytvořit tak stín na horní kouli.

Sněhuláka můžete samozřejmě dál a dál vylepšovat. Například ruce - opět jen pár kliků nástrojem Pero ...

A dál? Na hlavu hrnec, kolem krku šálu, něco do ruky? To už je opravdu jen nab vaší fantazii. Já vám popřeji hodně štěstí při tvorbě a brzy se sejdeme u dalšího článku plného sněhu a vánoc.

Podobné tutoriály v angličtině: Protože si jsem jist, že většina čtenářů více či méně ovládá kromě češtiny i jazyk anglický, rozhodl jsem se, že začnu ke článkům přidávat odkazy i na podobné články v angličtině. Pokud jste zvládli vytvořit sněhuláka podle dnešního návodu v rekordním čase, třeba vám následující tutoriály zkrátí tu chvíli, než vyjde článek další ...

           


Autor článku Václav Krejčí se zabývá grafikou a GUI designem, své zkušenosti nejnověji zúročil v knize "Adobe Photoshop: design grafiky GUI", věnované tvorbě grafických uživatelských rozhraní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: