Photoshop tutoriál: Opuštěná helma na rozpraskané zemi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Photoshop tutoriál: Opuštěná helma na rozpraskané zemi

14. května 2008, 00.00 | Jeden z dřívějšího článků - Ikonka helmy - byl zakončen obrázkem, na kterém byla helma umístěna na neutrálním hnědém pozadí s texturou rozpraskané suché země. Jak jistě uhodnete, v dnešním článku se na tvorbu této textury podíváme trochu podrobněji. A aby to stálo za tu snahu, uděláme ji rovnou navazující.

Zde je pro připomenutí výsledná ikonka z již zmiňovaného článku Photoshop tutoriál: Ikonka helmy.

A zde poslední screenshot, na kterém je textura pozadí dostatečně viditelná. O něco podobného se dnes pokusíme.

Začneme novým dokumentem, který vyplníme jednoduchým diagonálním vzorkem, jehož tvorba je podrobně popsána ve článku Photoshop tutoriál: Diagonální vzorky - základy.

Protože ale potřebujeme trochu nepravidelný vzhled, proženeme vrstvu nějakým mírně destruktivním filtrem, který trochu zdrsní okraje. Jeden takový je například filtr Glass (taktéž můžeme rovnou nastavit vrstvě interakci na Násobení / Multiply).

Vybereme vhodnou texturu a nastavíme parametry tak, aby diagonální čáry zůstaly zachovány, ale zároveň byly okraje trochu "okousané".

Poté přijde na řadu rozhodování, jak velký vzorek udělat - na začátku jsme si totiž řekli, že bychom chtěli mít texturu navazující - abychom ji mohli použít například pro pozadí budoucích stránek.

Jednoduše řečeno, čím větší texturu zvolíme, tím snáz se ztratí nedostatky a tím méně se budeme muset zabývat otázkou opakování rušivých elementů - jednoduše proto, že se textura bude méně opakovat.

Proto můžeme zvolit klidně 400 x 400 px a tuto část z vrstvy zkopírovat (Ctrl + J). Samozřejmě musíme dbát na to, aby nová velikost byla násobek velikosti původního vzorku - což bylo 40 x 40 px.

Poté otestujeme, zda vzorek po stranách navazuje. Vytvoříme nový dokument velikosti 400 x 400 px, vrstvu do něj přetáhneme a filtrem Posun (Offset) posuneme na každé straně o 200 px.

Označená část ukazuje kraje, které by měly navazovat. Stačí jen opravit opravdu drobné detaily...

...které jsou na následujícím obrázku nakresleny růžovou barvou.

A poté tuto oblast definovat jako nový vzorek.

Pro otestování můžeme rovnou vytvořit novou vrstvu vzorku, které nastavíme interakci na Násobení (Multiply) a Krytí (Opacity) na cca 10 %. Pozadí vyplníme tmavě hnědozelenou barvou - #5A5542.

A jdeme shánět texturu suché rozpraskané země. Těch je naštěstí na internetu dostatek, takže zvolíme například tuto, ze server imageafter.com.

Texturu vložíme do našeho dokumentu, zmenšíme přibližně na 40% (Ctrl + T) a vhodně upravíme - alespoň tak, že posuneme Úrovně (Levels), aby textura nebyla zbytečně zašedlá.

Následuje opět vytvoření nového dokumentu velikosti 400 x 400 px, přesunutí vrstvy do něj, filtr Posun (Offset) a úprava nenavazujících okrajů. Zde je již okraj velice znatelný, takže musíme použít trochu víc kroků. Jako vodítko nám může posloužit postup popsaný ve článku Photoshop: tvorba navazujícího vzorku/textury. Nemusíme ale tolik dbát na detaily, protože textura bude ve výsledku méně patrná (navíc zkombinovaná s texturou předchozí).

Neposunutou vrstvu znovu zkopírujeme a přidáme ji masku vrstvy, kterou vyplníme černou barvou (nic nebude vidět). Poté bílým štětcem kreslíme do masky v místech špatného napojení (podoba masky je vidět v náhledu v paletce Vrstvy).

Okraje jsou ale moc "rozplizlé", zbytečně poloprůhledné. Proto masku upravíme funkcí Úrovně (Levels) tak, aby přechody byly ostré - tj. vhodně posuneme jezdec středních tónů. Všimněte si opět náhledu masky v paletce vrstvy, nyní již není tak "rozmazaná".

Poté tyto dvě vrstvy sloučíme do jedné (Ctrl + E), opět posuneme filtrem Posun (Offset) a opět zkontrolujeme okraje. Jak ukazuje následující náhled, stále ještě přesně nesedí...

...proto postup opakujeme znovu...

...do té doby, než nejsme s výsledkem spokojeni. Musíme si dát také pozor na to, aby v některé části textury nebyly praskliny moc blízko k sobě nebo naopak daleko od sebe - vznikla by tak výrazná místa, které by prozradila, že se textura opakuje. Těmto výrazným místům musíme zabránit, nejjednodušeji použitím razítka popř. záplaty.

Nakonec opět definujeme texturu jako nový vzorek.

Pro jistotu je zde ještě náhled na texturu ve 100% velikosti.

A můžeme ji rovnou přidat do našeho starého dokumentu. Nejprve jednou jako vrstvu s interakcí Násobení (Multiply) a Krytím (Opacity) 10 %...

...poté ještě jednou s interakcí Překrýt (Overlay) a Krytím (Opacity) opět 10 %. Tato vrstva promítne na pozadí i světla (narozdíl od předchozí), a tak bude pozadí trochu živější.

Zde je náhled na zmenšený dokument...

...a zde i se zobrazenou první vrstvou.

Nyní si vyzkoušíme, zda nám vzorek opravdu navazuje. Označíme libovolnou část dokumentu velkou 400x400 px a tuto část zkopírujeme (Ctrl + Shift + C).

Poté vložíme (Ctrl + V) a třikrát rozkopírujeme (Ctrl + J) a naposunujeme vedle sebe. Vše sedí tak jak má, takže textura je hotová.

Už jen přidat ikonku a nějaký ten text. U článku Photoshop tutoriál: Chlupatá složka byl dotaz, co je použito za font - nakreslený jakoby přes šablonu. Ve skutečnosti lze ale tento typ fontu udělat jednoduše skoro z jakéhokoliv nápisu. Nejprve si připravíme vhodný text (nejlepší je použít jednoduchý bezpatkový font)...

...poté vrstvě přidáme masku a nástrojem Tužka nebo Štětec začneme kreslit černou barvou čáry v místech, kde nechceme nápis zobrazený. Stejně tak můžeme použít nástroj Line Tool přepnutý na přímé vyplňování pixelů.

Následující obrázek ukazuje v horní části podobu masky, pod ní již vidíte samotný text. Celá práce je otázka několika málo minut, a navíc máte nad výsledkem absolutní kontrolu.

Přidáme ještě jeden pomocný text...

...a poté i ikonku - té dokreslíme pro zvýraznění černý stín Štětcem.

Ve výsledku by celý nápis mohl vypadat takto:

Zde po rozkliknutí ve 100% velikosti.

Poslední věc, kterou si dnes ukážeme, bude oddělení nápisu a ikonky od pozadí. Protože je totiž nápis vycentrovaný, nevíme přesně, nad jakou částí pozadí se bude nacházet, a rovněž je zbytečné používat alfa kanál, když si vystačíme s jednobitovou průhledností.

Nejprve zvolíme průměrnou barvou pozadí - nástroj Kapátko přepneme na samplování barev z oblasti 5x5 pixelů...

...a touto barvou (#464130) vyplníme novou vrstvu pod nápisem a helmou (nad vzorkem). Označíme oblast a výběr zkopírujeme (Ctrl + Shift + C)...

...a vložíme. Poté zvolíme nástroj Kouzelná Hůlka, vypneme vyhlazování...

...a odmažeme pozadí. Jak vidíte, u textu je vše bez problému, a ani byste nepoznali, že není uložen s alfa kanálem. U helmy je to ale horší, protože původní stín byl poloprůhledný a nyní vypadá spíš jako flek.

Proto jej odmažeme a necháme jen nepatrnou část.

Pro kontrolu výsledného obrázku můžeme vytvořit novou podkladovou vrstvu výrazné barvy - a odmazat případné nedostatky (divně odskakující pixely okolo helmy).

A to je již opravdu vše. Nyní máme vytvořenou navazující texturu pozadí i nápis s helmou s jednobitovou průhledností. Nic tedy nebrání použití těchto dvou obrázků na stránkách. Nakonec snad jen jedno - hodně štěstí při práci!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: