Kulečníková koule bez použití pluginů (PS 5.0) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Kulečníková koule bez použití pluginů (PS 5.0)

3. března 1999, 00.00 | V dnešním tipu popíšeme komlpexnější postup, kterým vytvoříme více či méně zdařilý obrázek kulečníkové koule. V postupu využijeme pouze možnosti a funkce, které nabízí Photoshop 5.0 a nebudeme potřebovat žádné pluginy.

  V dnešním tipu popíšeme komlpexnější postup, kterým vytvoříme více či méně zdařilý obrázek kulečníkové koule. V postupu využijeme pouze možnosti a funkce, které nabízí Photoshop 5.0 a nebudeme potřebovat žádné pluginy či externí nástroje.



1. - začneme založením nového obrázku např. 200x200 pixelů s bílou vrstvou pozadím. Dále nastavíme barvu popředí na bílou a barvu pozadí jakou chceme mít kouli - v našem případě tmavomodrou.
2. - založíme novou vrstvu, v ní vybereme kruhovou selekci přibližně uprostřed a tak, aby kolem zůstalo dost místa na stín.
3. - vybereme nástroj Výplň přechodem (Gradient tool), podržením tlačítka myši otevřeme podnabídku a zvolíme radiální přechod. Pak jím kruhovou selkci vyplníme podle příkladu.
4. - klikneme pravým tlačítkem na aktuální vrstvě v paletce a vyberem z menu Efekty (Effects...). Z efektů vybereme Stín (Drop Shadow) a aplikujeme ho na vrstvu. Parametry by měly být průhlednost cca 80%, a hlavně značné rozostření alespoň 40. Aplikujeme stín. Pak znovu použijeme pravé tlačítko, tentokrát na přibyvší ikonku efektů u vrstvy. Z menu vybereme položku Vytvořit vrstvu (Create layer), čímž dosáhneme oddělení vrstvy se samotnou koulí, od vrstvy stínu - do té přepneme a zvolíme menu ÚPRAVY/LIBOVOLNÁ TRANSFORMACE (EDIT/FREE TRANSFORM - Ctrl-T), a zdeformujeme stín tak, aby byl umístěn pod koulí.
5. - nyní zbývá vytvořit bílý terč s číslem. Založíme další vrstvu, vytvoříme kulatou selekci, kterou v případě potřeby lehce zdeformujeme VÝBĚR/TRANSFORMOVAT VÝBĚR (SELECT/TRANSFORM SELECTION)pro větší plastičnost.
6. - precizně nastavenou selekci vyplníme bílou a pak trochu zaexperimentujeme s průhledností vrstvy tak, aby stínování koule věrohodně prolnulo i do bílého terče. Do něj potom pomocí nástroje Písmo (Type) umístíme černé číslo.
7. - když jsme spokojeni s výsledkem můžeme vrstvy spojit v jednu. Abychom mohli vytvořenou kouli umístit např. do nějaké montáže, spojíme pouze ty vrstvy, které mají vztah k vytvořenému objektu a ponecháme jej oddělený od vrstvy pozadí. To lze jednoduše provést tak že necháme viditelné ty vrstvy které budeme chtít spojit, ostatní skryjeme. Pak vyvoláme menu paletky (šipčička vpravo nahoře) a zvolíme položku Sloučit viditelné (Merge visible) nebo použijeme hot-key Ctrl+Shift+E. Tím máme výsledek v jedné vrstvě a můžeme ho např. nástrojem Posun (Move) nejen v rámci aktuálního obrázku, ale i do jiného otevřeného, kam se přidá aktuální vrstva - v našem případě s celým výsledným dílem.

Jako u většiny ostatních postupů v Photoshopu - i zde platí, že postup sám je jen nástinem a výsledek práce velmi záleží na pečlivém provedení a případném experimentování - v romto tipu hlevně s hodnotami průhlednosti jednotlivých vrstev.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: