Adobe Photoshop: zasněžená dopravní značka - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Adobe Photoshop: zasněžená dopravní značka

23. listopadu 2007, 00.00 | Zima na sebe letos nenechala dlouho čekat, a tak nastal čas
začít se věnovat tomuto tématu i v grafice. V prvním článku zimní série se
podíváme na zasněženou dopravní značku, která právě v tomto období komplikuje
mnoha řidičům život. Nám ale jednoduchý tvar značky naopak práci v Photoshopu
krásně ulehčí.

Připraveni? Začneme novým dokumentem (libovolné velikosti) se světle modrým pozadím (#D9D8EB) - to aby byl budoucí bílý sníh vidět. Pro vyplnění pozadí stačí vhodně nastavit barvu popředí a stisknout zkratku Alt + Backspace.

Nástrojem Elipsa (Ellipse Tool) nakreslíme bílý kruh - základ naší značky. Ihned se pustíme do přidávání efektů vrstev (dvakrát kliknout na vrstvu) - začneme velkým obrysem. Aby byl vpravo dole výraznější, přidáme nejprve vrstvě efekt Vržený Stín (Drop Shadow) s následujícími parametry. Ty zajistí, že stín bude pouze vpravo dole (jak je vidět na ukázce). Vlastnost Rozsah (Spread) na 100 % zajistí, aby stín nebyl rozmazaný.

Nyní efektem Vnější záře (Outer Glow) vykouzlíme obrys okolo celé značky. Interakce nastavená na Násobení (Multiply) zajistí, že vpravo dole prosvítá předchozí efekt - a je zde tmavší obrys. Bez nějaké větší námahy.

Základ značky necháme chvilinku stranou a dokreslíme si sloupek, na kterém je značka připevněna. K tomu využijeme nástroj Obdélník (Rectangle Tool), nastavený na tmavě šedou barvu - #5E5D5D. K 3D efektu dopomůže opět efekt vrstvy, tentokrát Vnitřní Stín (Inner Shadow). Aby byl na všech stranách rovnoměrný, necháme vlastnost Vzdálenost (Distance) na hodnotě 0 px.

A ihned se vracíme zpět ke značce. Původní vrstvu zkopírujeme (Ctrl + J), zmenšíme (Ctrl + T), přebarvíme na červenou (#DF0000) a odstraníme nebo zneviditelníme styly vrstvy. Mohli bychom nakreslit nový kruh, ale ten bychom museli zbytečně znovu centrovat. Tímto způsobem je to rychlejší.

Zvolíme nástroj pro výběr cest (černá šipka) a vybereme jedinou cestu vrstvy (kruh). Tento kruh zkopírujeme (Ctrl + C), vložíme (Ctrl + V) a opět zmenšíme (Ctrl + T). Se stále nastaveným nástrojem pro výběr cesty nastavíme tomuto tvaru režim vykreslení na odečítání (ikonka Odečíst od tvaru oblasti - druhá na obrázku).

Tento červený tvar malinko "zapustíme" do bílého podkladu. Přidáme efekt Vnitřní Stín (Inner Shadow), který bude pouze jeden pixel velký (parametr Vzdálenost / Distance). Úhel (Angle) nastavíme na cca 126 °. Tím se efekt vykreslí jen v oblastech, které na ukázce označují růžové šipky.

Opět se vrátíme k bílé podkladové vrstvě. Rádi bychom jí přidali na plasticitě - tedy nějaké odlesky. Jak ale přidat odlesky na plochu, která je už sama o sobě celá bílá?

Jednoduše. Nejprve plochu malinko ztmavíme. Velkým měkkým štětcem nakreslíme do nové vrstvy pár tahů, jak ukazuje obrázek. Tuto vrstvu následně zobrazíme pouze v místě vrstvy předchozí - zkratkou Crtl + G, resp. Ctrl + Alt + G.

Štětec necháme stále nastavený, pouze změníme barvu na bílou a do nové vrstvy opět nakreslíme pár tahů - budoucích odlesků.

Nastavíme výběr podkladové vrstvy (Ctrl + klik na vrstvu) a výběr zmenšíme o dva pixely - Výběr - Změnit - Zúžit (Select - Modify - Contract).

Tuto oblast od vrstvy odmažeme - klávesou Delete. Nyní bychom tedy měli mít základovou vrstvu (1), vrstvu se stínem (2) a vrstvu s odlesky (3). Kde jsou nyní odlesky, ukazují i růžové šipky.

Stejným způsobem se vypořádáme i s červenou vrstvou. Nejprve nakreslíme pár tmavě červených stínů (#B92527), následně pár odlesků, které mohou jít klidně až do oranžové barvy (#F17B08). Těmto vrstvám opět nezapomeňte nastavit ořezovou masku vrstvy předchozí - zkratkou Ctrl + G nebo Ctrl + Alt + G u novějších Photoshopů (vrstvu s ořezovou maskou předchozí vrstvy symbolizuje zalomená šipky nalevo od vrstvy).

Protože je naše značka nová, přidáme jí i pořádný odlesk. Nástrojem Pero (Pen Tool) nakreslíme tvar podobný tomuto - důležité jsou dva spodní body, zbytek nějak "doklikejte". Spodní dva body jsou zaoblené - musíte kliknout a táhnout, ostatní jsou rohové - stačí pouze kliknout.

Aby byl tvar pouze v místě značky, zkopírujeme tvar kruhu z první vrstvy značky a vložíme jej do této vrstvy odlesku. Tomuto tvaru nastavíme režim vykreslení na Průsečík oblastí tvarů (třetí ikonka - viz obrázek). V tomto případě totiž už nemůžeme využít ořezovou masku vrstvy, protože by odlesk byl pod červenou vrstvou. Vrstvě stáhněte krytí na přijatelnou úroveň (na ukázce je zbytečně výrazná).

Na chvíli se opět přesuneme k tyči, která značku drží. Také by si zasloužila nějaké ty odlesky, přeci jen jeden vnitřní stín nezvládne vše.

Označíme proto nástrojem Obdélníkový výběr (Rectangular Marguee Tool) obdélník jako na obrázku a do něj nástrojem Přechod (Gradient Tool) nakreslíme přechod z bílé do průhledné.

Vrstvu zkopírujeme (Ctrl + J), malinko rozmažeme efektem Gaussovské rozostření a oběma vrstvám stáhneme krytí na 50 %. Stejným způsobem to uděláme i na druhé straně tyče (vpravo).

Chybí už jen stín pod značkou samotnou. Nejjednodušší je načíst výběr vrstvy tyče (Ctrl + klik na vrstvu) a do nové vrstvy (pod značku / nad odlesky) nakreslit měkkým štětcem tvar podobný tomu na následujícím obrázku. Pro jistotu je na náhledu vrstva zkopírovaná ještě bokem. V samotném obrázku má samozřejmě stažené krytí. Tím máme značku hotovou.

Nadpis dnešního článku ale zní zasněžená značka. Tak jdeme sněžit.

Pro tentokrát si sněžení malinko zjednodušíme a použijeme následující fotku (nebojte, příště už budeme sněžit doopravdy). Fotku zkopírujte a vložte do našeho dokumentu.

Protože se jedná o bílý sníh na černém pozadí, stačí vrstvě nastavit krytí na Závoj (Screen) a jsou vidět pouze bílé sněhové vločky.

Aby bylo na značkách sněhu více než na pozadí, vytvoříme novou složku vrstev, které přidáme masku. Úplně stejně jako přidáváte masku vrstvě samotné. Vrstvy v této složce pak budou zobrazeny pouze v místě masky (bílé plochy - tj. pouze v místě značek). Do této složky proto zkopírujeme vrstvu se sněhem hned několikrát. Můžete ji různě pootáčet, zdeformovat nebo zmenšit. Ať je ten sníh trochu nepravidelný.

Zde je již náhled na všechny vrstvy. Zatímco na pozadí sněží pouze jemně, na značkách se sníh zachytil a je ho tam plno. Přesně jak jsme chtěli.

Poslední věc, kterou dnes uděláme, bude nános sněhu na hranách značky. K nakreslení sněhu použijeme standardní tvrdý štětec, kterému nastavíme náhodnou velikost - na záložce Dynamika Tvaru (Shape Dynamics) vlastnost Kolísání velikosti (Size Jitter) na 100 %. Zároveň nastavíme i náhodně pozici stopy - záložka Rozptyl (Scattering), vlastnost Rozptyl (Scatter), opět 100 %.

Aby byla stopa dobře viditelná, kreslil jsem následující sněhové "nánosy" černou barvou. Jak vidíte, stopa je více než dobrá.

Proto můžeme tímto štětcem obkreslit všechny horní hrany značky. Jakmile jsme spokojeni, stačí zkratkou Ctrl + I invertovat vrstvu z černé na bílou a sníh je hotový. A vypadá více než dobře!

 

Tímto dnes skončíme, ať nám nějaký ten sníh zbude i na příští zimní článek. Nakonec si zde můžete stáhnout pozadí s dnes vytvořenou zasněženou dopravní značkou. Věřím, že na další využití postupu jistě přijdete sami. Já vám jako vždy samozřejmě přeji hodně štěstí při práci!


Autor článku Václav Krejčí se zabývá grafikou a GUI designem, své zkušenosti nejnověji zúročil v knize "Adobe Photoshop: design grafiky GUI", věnované tvorbě grafických uživatelských rozhraní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: