Adobe poodkryla Apollo: kdy odstartují Flash, PDF a HTML pohromadě? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



PDF - Adobe Acrobat

Adobe poodkryla Apollo: kdy odstartují Flash, PDF a HTML pohromadě?

19. května 2006, 00.00 | V tomto týdnu se na Internetu objevilo mnoho čerstvých informací o technologii Apollo
společnosti Adobe, klientovi, který dovolí používat PDF, Flash a HTML obsah v
samostatných aplikacích mimo webový prohlížeč. Co je tedy o dané technologii známo a co
lze od ní v blízké budoucnosti očekávat?

Již loni na podzim se objevily zprávy, že společnost Adobe hodlá po akvizici společnosti Macromedia provést sloučení dvou klíčových technologií daných společností, tj. formátů PDF a SWF (Flash). Slučujícím prvkem má být klientská aplikace (či chcete-li runtime) s kódovým označením Apollo, která dovolí inovativně nasadit dané formáty (a rovněž HTML) pohromadě. V tomto týdnu se pak na Internetu objevilo hned několik článků (Publish, CNET News), přinášející nové informace ohledně dané technologie, založené na rozhovorech se zaměstnanci Adobe. Co vše tedy o Apollo nyní víme? Kdo tuto technologii využije? A kdy se asi dočkáme jejího reálného nasazení? Na tyto i další otázky se pokusíme odpovědět v našem článku.

Co je známo?

Jak jsme již naznačili výše, je Apollo platformou, dovolující využívat PDF (formuláře), Flash a HTML (včetně podpory AJAX aplikací) v jednom celku. Svým způsobem se zde tedy jedná o prostředek, připomínající webový prohlížeč, ve kterém se dnes dané formáty zobrazují. Klíčová je ovšem na Apollo skutečnost, že aplikace (či chcete-li "aplikace") generované ze zmíněných formátů umožní spouštět mimo webový prohlížeč, tedy samostatně. (Do jisté míry zde Apollo navazuje na prostředek Macromedia Central, který ovšem není z hlediska dané koncepce dotažen úplně do konce.)

Apolllo aplikace se budou v prostředí operačního systému chovat stejně jako normální programy (včetně možnosti instalace/odinstalování jako u běžných aplikací, vlastních desktopových ikon pro spuštění aj.). Nezávislost na webovém prohlížeči se pak projeví ještě i v jiném ohledu: s aplikací bude možno pracovat i ve chvíli, kdy bude odpojena od Internetu, bude-li to pak potřeba, provedou se po novém připojení požadované online akce. (Zdroje uvádí jako příklad aplikaci, ve které uživatel nastaví offline požadavky na rezervaci letenky, které se odešlou na rezervační server po připojení k Internetu.)

aa7form1f.gif

Pokročilé PDF formuláře vytvořené v Adobe Designeru bude nyní možno přetvořit v samostatné aplikace

Výhody daného přístupu jsou nasnadě: uživatelé budou moci vytvářet desktopové aplikace s atraktivním rozhraním bez nutnosti složitých kompilací potřebných při normálním vývoji programů - bude to v podstatě stejné jako vytvářet prostředky pro webový prohlížeč, jenom ten prohlížeč nebude k činnosti potřeba, z webdesignerů se tedy vlastně stanou "opravdoví" programátoři (i když se ve valné většině bude zřejmě jednat o malé aplikace, utility). Daným způsobem přitom bude možno "recyklovat" stávající Flash animace, PDF formuláře či webové stránky. Některé zdroje si pak oprávněně všímají možného poměrně revolučního propojení se světem tiskové produkce: již dnes lze z dokumentu sázecí aplikace vyrobit dynamické PDF s formuláři, odkazy, multimédii apod., takto bude možno vyexportovat po troše úprav z takovéhoto dokumentu autonomně fungující program - to nabízí řadu zajímavých aplikací na poli cross-media publishing. Obdobné zásadní využití se pak nabízí zejména pro podnikovou sféru (dynamické formuláře či grafy, interakce se zákazníky aj.).

Na vývoji Apollo nyní pracuje tým náležící k Adobe Labs. Adobe údajně hodlá motivovat nezávislé vývojáře stávajících Flash a Acrobat aplikací, aby začali s podporou Apollo. Technologie by se měla do světa dostat již v tomto roce, kdy Adobe hodlá nejprve zveřejnit první alfa verzi Apollo klienta pro vývojáře, aby testovali své stávající aplikace v Apollo provedení - žádné, ani přibližné, datum v dané souvislosti nicméně nebylo sděleno. Poté, co bude technologie zpřístupněna, koncoví uživatelé ji v podstatě "neuvidí": bude totiž integrována do Readeru a Flash Playeru nebo zahrnuta do runtime aplikací. Podle ujištění Adobe se pak bude pokračovat i ve vývoji samostatných prohlížečů pro Flash a PDF v tom stylu, jak je známe doposud, žádný "tlustý" univerzální klient pro webové prohlížeče, kterého se někteří obávali, se údajně nechystá.

Proč to všechno?

Apollo je svým způsobem "logickou" technologií: po akvizici Macromedia musela Adobe jasně rozhodnout, jakým směrem povede svůj PDF a dříve určitým způsobem konkurenční SWF. Ze spojení obou technologií, resp. jejich další koexistence, lze evidentně získat nejvíce užitku. Mimochodem, roli třetího vzadu zde má spíše SVG: PDF je ve vztahu k SWF poměrně komplementárním řešením (i když svého času podnikla Macromedia nesmělé pokusy PDF konkurovat prostřednictvím řešení FlashPaper). V případě SVG je situace o dost jiná, když poslání, možnost využití dynamického obsahu a koneckonců i stále silnější orientace na mobilní telefony či PDA (připomeňme zde Flash Lite) se SWF značně blíží. Adobe přitom do SVG investovala dost úsilí (připomeňme alespoň podporu v Creative Suite 2), a hodlá zde zřejmě dále pokračovat.

Myšlenka dynamického obsahu převedeného z Webu na desktop pak silně souzní se současnou situací na poli webových publikačních technologií, danou především poměrně náhlým, ale o to dynamičtějším boomem AJAX řešení. V kurzu je zkrátka snaha zbourat barieru mezi webovou stránkou, aplikací a multimediálním obsahem, nabídnout webové aplikace, které poskytují interaktivní uživatelské rozhraní a využívají výhod širokopásmového Internetu. Adobe nemůže daný trend přehlížet a evidentně ani nechce: Apollo ji totiž může mimo jiné přinést větší podíl v podnikové sféře (mimo, po akvizici Macromedia již spolehlivě okupovaný, kreativní sektor), když se jedná o prostředek pro vývoj aplikací vhodných pro danou oblast.

bull34-6-2f.jpg

Expression Interactive Designer: odpověď Microsoftu na Flash

A konečně si je ještě třeba všimnout konkurenčního tlaku společnosti Microsoft. Její Windows Presentation Foundation/Everywhere, doplněná o sadu nástrojů Expression, platformě Flash konkuruje docela okatě. Týká se to jak povahy technologie samé (dynamický obsah, který se chová více jako aplikace než jako pasivní nosič informací) a také záměru Microsoftu provozovat danou technologii i mimo Windows Vista (Windows XP/2000, Firefox, Safari, mobilní telefony aj.). To, co zde hovoří ve prospěch Adobe, je především bezkonkurenční kvalita designu rozhraní, resp. možnosti takovýto design vytvořit, ať už mluvíme o PDF či SWF, s pomocí mnoha odpovídajících nástrojů. Snahy Microsoftu jsou oproti tomu v mnohém na začátku a důraz je dosud kladen spíše na vývojářskou stránku věci.

Závěrem

Bude Apollo revoluční záležitostí, která změní tvář elektronického publikování? To se v tuto chvíli nedá rozhodně říci. Myšlenka stojící za danou technologií je ovšem rozhodně zajímavá a má šance na úspěch. Více se zřejmě dovíme až po uvedení Apollo do (zkušební) praxe, což by mělo podle všeho být ještě v tomto roce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: