Recenze: Apple LED Cinema Display 27" - dobrá volba pro Mac - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Hardware

Recenze: Apple LED Cinema Display 27" - dobrá volba pro Mac

4. ledna 2011, 00.00 | Apple zase tolik periferií nevyrábí. Jednu myš, dvě klávesnice, tři Wi-Fi přístupové body a jeden displej. A každý z doplňků ke Cupertinským počítačům se snaží odlišit od konkurence. Částečně se to daří také novému 27" displeji, který na podzim nahradil oba své předchůdce. Uživatelé Apple budou celkem spokojeni, ostatní nejspíš sáhnou po konkurenci.

Kompaktní systém Samsung NX bude mít od února 2011 na trhu čtvrtý fotoaparát. Po modelu NX100, který je nejen bez zrcátka, ale také bez hledáčku a bez blesku, přichází aktualizace modelu NX10 s podporou „i-funkce“. A s NX11 bude nabízena nová verze kitového objektivu 18–55 mm s tlačítkem i-Fn.

K dispozici tudíž budou tři objektivy s tlačítky pro aktivaci i-Function a mohou být pomocí tohoto inovativního systému funkčně propojené s těly fotoaparátů NX11 a NX100. Navíc objektiv 18–55 mm 1:3,5–5,6 OIS i-Function na trh doprovodí stříbřité verze objektivů 20 mm 1:2,8 i-Fn a ED 20–50 mm 1:3,5–5,6 i-Fn, které jsou zatím dostupné jen v černém provedení.

Jak lze využít novou i-funkci, naznačujeme v recenzi NX100. Faktem je, že uživatelům, kteří nechtějí fotografovat pouze nejpohodlnějším způsobem s využitím zcela samočinného režimu řízeného umělou inteligencí, umožňuje snadno a pružně zasahovat do nastavení některých důležitých funkcí, režimů a programů. Tlačítko i-Fn je na objektivech umístěno tak, aby bylo pohodlně v dosahu prstů levé ruky a umožnilo spolu s dalšími ovladači pružně měnit vybraná nastavení, aniž by fotografující musel přerušit kompozici obrazu nebo sledování objektu při čekání na nejvhodnější okamžik pro stisk spoušti.

Uživatelé mohou snadno přepínat mezi nastavením času expozice, clonového čísla, korekce expozice, režimu vyvážení bílé barvy a citlivosti ISO – stiskem tlačítka i-Fn a otáčením prstence na objektivu, který je sekundárně určen pro ruční zaostřování. A kdo rád používá scénické programy, může využít program „priority objektivu“: na otočném voliči režimů expozice vybere volbu i-Fn a inteligentní systém fotoaparátu vybere nejvhodnější expoziční režim pro aktuálně snímanou scénu a právě nasazený objektiv.

Samsung NX11 – základní údaje
Fotoaparát má obrazový snímač jako model NX100, tedy CMOS formátu APS-C s rozměry 23,4 × 15,6 mm s efektivním rozlišením přibližně 14,6 milionu pixelů. Pořizovat je možno snímky ve formě souborů RAW, ve formátu JPEG s možností výběru ze tří kompresních poměrů (Superjemný, Jemný, Normální) a ozvučené video MP4 (H.264) v maximálním rozlišení 720 p a se snímkovou frekvencí 30 obr./s.

Pro uživatele je připraven bohatý výběr režimů: Smart Auto, Priorita objektivu, pružná programová automatika, programy s prioritou clony a času, režim s ručním nastavením parametrů expozice, Obraz se zvukem (vedle možnosti pořídit ke snímkům zvukové poznámky), Panorama a výběr scénických programů.

Napevno zabudovaná třípalcová obrazovka je opět typu AMOLED a elektronický hledáček má rozlišení VGA/640 × 480 pixelů (921 kpx). Systém automatického zaostřování má v normálním režimu 15 bodů a při snímání zblízka v makrorežimu až 35 bodů. Funkce detekce tváří je stejná jako u předešlého modelu – dokáže zachytit maximálně deset obličejů.

Exponometrický systém nabízí tři standardní režimy měření: vícebodové plošné, vyvážené na střed a bodové. Výklopný blesk má TTL automatické řízení, zábleskem pokryje až úhel záběru objektivu s ohniskovou vzdáleností 28 mm (odpovídající 35mm formátu) a nabízí režimy jako Smart Flash, Auto a Auto + funkce snížení efektu červených očí. Pomocí aktivních sáněk je možno připojit externí zábleskové jednotky Samsung SEF-42A, SEF-20A nebo kompaktní SEF15A.


Setový objektiv Samsung 18–55 mm 1:3,5–5,6 II OIS i-Function

 • Typ připojení s bajonetem: systém Samsung NX
 • Přepočet ohniskové vzdálenosti na 35mm formát: 27,7–84,7 mm
 • Optická konstrukce: 12 členů uspořádaných do 9 skupin, 1 člen je asférický
 • Součástí konstrukce je systém optické stabilizace obrazu
 • Rozsah úhlů záběru: 75,9–28,7°
 • Počet lamel clony: 7, optimalizovaný kruhový otvor
 • Rozsah clonových čísel: od 3,5 (tele 5,6) do 22
 • Nejkratší zaostřovací vzdálenost: 0,28 m
 • Maximální zvětšení obrazu: cca 0,22×
 • Průměr závitu pro filtry: 58 mm
 • Rozměry (max. průměr × délka): 63 × 65,1 mm
 • Hmotnost: 198 g (bez stínítka)
 • Sluneční clona je přibalena

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: