Předběžná zpráva o novém hardwaru Applu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Hardware

Předběžná zpráva o novém hardwaru Applu

21. října 2009, 00.00 | Podle očekávání Apple uvedl v úterý výrazně inovované iMacy, mírně posílené Macy mini, zásadně přepracovaný plastový MacBook a zcela novou myš Magic Mouse.

Canon „nelenil“ a představením nové profesionální zrcadlovky EOS 1D Mark IV velmi rychle odpověděl na počin ze strany své konkurence, která minulý týden představila fotoaparát Nikon D3S. Nová zrcadlovka od Canonu disponuje CMOS senzorem s APS-H formátem snímače (ořezový faktor snímače je 1,3x; rozměry snímače 27,9 mm x 18,6 mm). Novinka je tedy osazena stejně velkým typem snímače, jako tomu bylo v případě předchozího modelu zrcadlovky EOS Mark III. Změna ovšem nastala v oblasti rozlišení senzoru, jehož výše tentokrát činí 16,1 Mpix (v porovnání s Markem III je to nárůst rozlišení cca o 60 %).

DSLR Canon EOS 1D Mark IV

Kromě většího rozlišení ovšem nový fotoaparát přináší řadu dalších výrazných změn k lepšímu. V prvé řadě musíme zmínit nárůst rozsahu nativní citlivosti senzoru, který činí 100 – 12 800 ISO. Po „vybuzení“ snímače, které provádí dvojice obrazových procesorů DIGIC 4, je možné na fotoaparátu nastavit citlivost až na hodnotu 102 400 ISO. Dodejme, že na předešlém modelu profi zrcadlovky Canon EOS 1D Mark III bylo možné pracovat s citlivostí ISO v rozsahu „pouze“ 100 – 3 200 ISO (respektive 50 - 6 400 ISO po nabuzení senzoru). Nová zrcadlovka od Canonu tak navzdory menší velikosti senzoru nabízí obdobné parametry citlivosti ISO, jako tomu je v případě konkurenčního fotoaparátu Nikon D3S s fullframe snímačem a rozlišením cca 12 Mpix. Dodejme, že zrcadlovka EOS 1D Mark IV je vybavena systémem protiprachové ochrany senzoru, který automaticky odstraňuje prach ze snímače.

Rychlost sériového snímání 10 sn./s. v plném rozlišení u nového přístroje zůstala stejná, jak tomu bylo v případě předchozího modelu EOS 1D Mark III. Buffer přístroje dokáže při uvedené frekvenci snímání pojmout v jedné sérii až 121 snímku ve formátu JPEG či 28 fotografií ve RAWu. Záznam RAW formátu je možné díky A/D převodníku provádět ve 14bitové hloubce.

Další výraznou inovací u fotoaparátu EOS 1D Mark IV je jeho zcela předělaný systém autofokusu. Právě tato oblast byla v případě předchozího modelu terčem kritiky ze strany některých profesionálních fotoaparátů. Možná proto Canon svůj nový aparát osadil výkonnějším AF systémem, který disponuje celkem 45 zaostřovacími body. Jedná se sice o stejný celkový počet zaostřovacích bodů jako v případě modelu DSLR EOS Mark III, avšak u nového fotoaparátu došlo ke znatelnému navýšení (39 vs. 19 AF bodů) tzv. „křížových“ zaostřovacích bodů, které uživatel může vidět na matnici hledáčku. Díky světelnosti f2,8 AF systému, je možné s novým fotoaparátem lépe ostřit ve špatných světelných podmínkách. Podle Canonu se nová zrcadlovka může také pochlubit výrazně rychlejší predikcí autofokusu při průběžném zaostřování pohybujících se objektů (může za to nový systém prediktivního ostření „AI Servo II“) . Šikovnou „vychytávkou“ je u nového přístroje schopnost automaticky přetransformovat polohu zvoleného ostřícího bodu tak, aby se ostřicí bod nacházel na odpovídajícím místě i při vertikálním obrácení fotoaparátu. Pro měření expozice fotoaparát využívá celkem 63 vyhodnocovacích zón.

Pro ty fotografy, kteří by kromě fotografování rádi zkusili se svou DSLR natáčet také kvalitní video, přináší novinka možnost pořizovat ozvučené videosekvence ve Full HD rozlišení 1920 x 1080 pixelů. Spouštění záznamu videa lze na fotoaparátu iniciovat pomocí libovolného tlačítka, kterému předtím v menu aparátu přiřadíme funkci „videospouště". Rychlost záznamu při Full HD rozlišení činí až 30 sn./s. V nižším rozlišení 1080 x 720 pixelů je možné nahrávat video rychlostí až 60 sn./s. Nahrávaný videozáznam je ukládán do formátu MotionJPEG (MOV). Na přístroji nalezneme také konektor pro připojení externího mikrofonu. Fotoaparát je vybaven HDMI konektorem. Uvedenému přístroji samozřejmě nechybí funkce zobrazení Live view.

Ergonomie těla nové zrcadlovky zůstala stejná jako u předchozího modelu. Jedinou výraznou změnou je větší velikost jednotlivých tlačítek, které je nyní možné více domáčknout, což usnadňuje ovládání fotoaparátu například v rukavicích. Tělo přístroje je důkladně utěsněno pomocí 76 ochranných prvků vůči působení prachu a vody. Zobrazovací jednotkou fotoaparátu je 3palcový LCD displej „Clear View II“ s rozlišením cca 920 000 bodů (LCD displej předchozího modelu měl rozlišení pouze 230 000 bodů). Fotoaparát je vybaven duálním slotem pro paměťové karty typu Compact Flash (UDMA kompatibilita) a SD/SDHC.

Profesionální zrcadlovka Canon EOS 1D Mark IV se na trhu objeví v průběhu prosince 2009 za cenu cca 4 200 EUR. Více informací o uvedeném fotoaparátu naleznete v tiskové zprávě výrobce, kterou vám přinášíme níže.

Hlavní technická charakteristika fotoaparátu Canon EOS 1D Mark IV

 • Nový snímač CMOS formátu APS-H s rozlišením 16,1 megapixelů
 • Sériové snímání 10 snímků za sekundu
 • Až 121 velkých JPG snímků v sérii
 • 45bodový širokoplošný AF s 39 křížovými senzory s vysokou citlivostí při světelnosti f/2,8
 • Dva vysokorychlostní procesory DIGIC 4 pro výjimečnou kvalitu obrazu
 • ISO v hodnotě 12 800 s možností rozšíření až na 102 400 ISO
 • Záznam videa ve Full HD rozlišení 1920 x 1080 pixelů rychlostí 30, 25 a 24 snímků za sekundu
 • 3,0" LCD Clear View II s režimem Live View (rozlišení cca 920 000 bodů)
 • Trvanlivé tělo odolné vůči prachu a vlhkosti se 76 gumovými těsněními
 • Kompatibilní s objektivy Canon EF a blesky Speedlite EX . K dispozici je také nový bezdrátový přenašeč EOS 1D Mark IV WFT-E2 II (kompatibilní i se stávajícím bezdrátovým přenašečem souborů WFT-E2)
 • Rozměry: 156 x 156.6 x 80 mm
 • Váha: cca 1180 g

Podrobnější technickou specifikaci naleznete ZDE

.

Zdroj: TZ Canon

Tisková zpráva Canon

Canon EOS 1D Mark IV – rychlý výkon ve vysokém rozlišení pro profesionální fotografy

PRAHA, 20. října 2009 – Společnost Canon dnes představuje nový fotoaparát EOS 1D Mark IV – superrychlou digitální zrcadlovku pro profesionály, která umožňuje zachycení obrazu ve zlomku sekundy ve vysokém rozlišení i za těch nejnáročnějších podmínek. Canon EOS 1D Mark IV je ideální pro fotografování akčních snímků, sportovních akcí, zpravodajských událostí a živé přírody; uživatelům nabízí rychlost, výkonnost a schopnost zachycení snímků ve vysokém rozlišení. Představuje tak dokonalý fotoaparát pro ty, kteří vyžadují spolehlivost pro fotografování dynamických situací plných napětí.

Fotoaparát EOS 1D Mark IV byl vyvinut s ohledem na zpětnou vazbu od profesionálních fotografů; je vybaven novým snímačem CMOS formátu APS-H s rozlišením 16,1 megapixelů a novým systémem automatického 45bodového zaostřování (AF) s 39 křížovými body s vysokou citlivostí při světelnosti f/2,8, který uživatelům nabízí široké možnosti výběru oblasti pro zaostření v celé ploše snímku. Dvojice procesorů DIGIC 4 poskytují výkonnost potřebnou pro souvislé fotografování ve vysokém rozlišení rychlostí až 10 snímků za sekundu (sním./s); současně přinášejí i dosud největší rozsah citlivosti ISO u fotoaparátů Canon.

„V průběhu vývoje fotoaparátu EOS 1D Mark IV jsme věnovali velkou pozornost zpětné vazbě od našich fotografů. Vyvinuli jsme proto přístroj, který odpovídá jejich specifickým požadavkům,“ řekl pan Shinbori, Senior General Manager v centru vývoje fotoaparátů společnosti Canon Inc. „Díky zbrusu novému vysoce kvalitnímu snímači CMOS a dvojici procesorů DIGIC 4 mohou majitelé fotoaparátů EOS 1D Mark IV pořídit jako první snímky vysoké kvality připravené k okamžitému použití v neustále konkurenčnějším tržním prostředí.“

Mimořádně přesné zaostření křížového typu pro rychlé zachycení všech detailů

Canon EOS 1D Mark IV je vybaven novým 45bodovým AF systémem s 39 body křížového typu s vysokou citlivostí při světelnosti f/2,8 umístěnými po celé ploše snímku. Umožňuje tak konzistentní automatické zaostření statických i pohybujících se objektů bez ohledu na zvolený AF bod. Všech 45 bodů je uživatelsky volitelných a nyní ještě přesnějších; AF body soustředěné u okrajové části snímku umožňují stejné zaostření jako body umístěné ve středu obrazu.

Celý systém automatického zaostřování je řízen pomocí speciálního vyhrazeného mikroprocesoru. Zaostření je tak mimořádně přesné, a to i při souvislém fotografování rychlostí 10 sním./s. Nový systém AI Servo II AF nabízí větší přesnost při snímání pohybujících se objektů; výkon speciálního mikroprocesoru využívá ke zlepšení přesnosti snímání a zvýšení spolehlivosti zaostření v podmínkách s nízkým kontrastem a za mimořádně jasného osvětlení.

Pro větší flexibilitu je k dispozici velká řada možností pro ruční i automatické ovládání automatického zaostřování včetně nové funkce bodového AF (pomocí tlačítka AF Stop na objektivu). Bodové AF umožňuje přesnější vymezení oblasti zaostření a vychází tak vstříc potřebám fotografů vyžadujících při zaostření naprostou přesnost. Systém 63zónového měření umožňuje využití více různých režimů měření, díky speciálnímu snímači svázanému s 45 AF body nabízí mnoho možností měření svázaného s AF body a vícebodovým měřením.

Fotoaparát rovněž umožňuje použití AF bodů vázaných na polohu fotoaparátu jako funkce ovládané polohovým senzorem, která uživatelům umožňuje uložení samostatných AF bodů pro různé polohy fotoaparátu. AF body vázané na polohu je možné použít pro fotografování na výšku i na šířku (ať již přístroj držíte nahoře či dole); uživatel tak může během fotografování libovolně měnit polohu fotoaparátu a nastavení AF se samo přizpůsobí objektu. Registrace bodů AF umožňuje ukládání alternativních AF bodů, které lze následně vybrat stisknutím tlačítka.

Síla a výkon dvojice procesorů DIGIC 4 a snímače CMOS

Spojení snímače CMOS formátu APS-H s vysokým rozlišením 16,1 Mpix navrženého podle přání zákazníků a dvou procesorů DIGIC 4 zaručuje rychlé dosažení ostrých detailních snímků.

Snímač formátu APS-H kombinuje vysoký počet pixelů s efektivním zorným polem dosahujícím 1,3násobku ohniskové vzdálenosti objektivu. To přináší přímé výhody fotožurnalistům zachycujícím sportovní akce, zpravodajské události a živou přírodu, kteří jsou v neustálém pohybu a potřebují se co nejvíce přiblížit ke snímanému objektu a udržet vysokou světelnost bez nutnosti použití výrazně těžšího objektivu s větší ohniskovou vzdáleností.

Souvislé fotografování usnadňuje osmikanálové čtení ze snímače, které poskytuje rychlé sekvence načítání a umožňuje plné využití obou procesorů DIGIC 4 pro dosažení vysokorychlostního fotografování 10 sním./s při plném rozlišení 16,1 Mpix a současném zachování barev prostřednictvím 14bitového A/D převodu.

Díky schopnosti fotografování rychlostí 10 sním./s bez sebemenšího snížení rozlišení nabízí EOS 1D Mark IV nejvyšší rychlost souvislého fotografování s využitím automatického zaostření ze všech digitálních zrcadlových fotoaparátů Canon. Zvýšená kapacita dvojice procesorů DIGIC 4 umožňuje zpracování většího množství dat vzniklého v důsledku 60% zvýšení rozlišení snímaného obrazu; fotoaparát EOS 1D Mark IV si však stále zachovává schopnost pořízení souvislého sledu až 121 velkých snímků ve formátu JPEG nebo 28 snímků ve formátu RAW (s použitím karty UDMA třídy 6). To je ideální pro fotografování dynamických sportovních akcí nebo zpravodajských událostí, kde se veškeré dění odvíjí ve zlomcích sekundy.

Součástí zařízení je i aktualizovaná verze nástroje Picture Styles a premiérově u profesionálních fotoaparátů EOS i funkce Automatické optimalizace osvětlení (Auto Lighting Optimizer, ALO), která provádí automatickou korekci kontrastu a jasu snímků v okamžiku jejich záznamu. Spojení těchto funkcí umožňuje zrychlení pracovního procesu pro ty, kdo požadují snímky okamžitě připravené k vytištění přímo z fotoaparátu, bez nutnosti dalšího retušování. Uživatelé se tak mohou plně soustředit na pořízení jedinečných záběrů.

Plná kompatibilita s nejnovějšími paměťovými kartami Flash UDMA 6 zaručuje rychlý zápis dat na paměťovou CF kartu. Fotoaparát umožňuje též ukládání na paměťové karty SD/SDHC; uživatelé tak mohou pokračovat ve fotografování, dokud nedosáhnou požadovaného záběru.

Zdokonalená výkonnost při slabém osvětlení

Fotoaparát EOS 1D Mark IV rovněž nabízí mimořádnou výkonnost při slabém osvětlení. Standardní rozsah ISO pro tento aparát se pohybuje v rozmezí 100-12,800 a rozšířený rozsah mezi 50–102,400, což představuje dosud nejvyšší hodnotu u zrcadlovek Canon. Jedinečný výkon, kterého dosahuje za slabého osvětlení, činí z Canon EOS 1D Mark IV ideální přístroj pro pořizování nočních snímků nebo fotografování událostí, které by jinak kvůli nedostatku světla vůbec nebylo možné zaznamenat.

Inteligentní techniky redukce šumu pomáhají snížit barevný šum a šum způsobený jasem na minimum a současně zachovat vyváženost barev. Nikdy však nemají vliv na celkovou kvalitu obrazu. Součástí struktury nového 16Mpix snímače CMOS pro formát APS-H je souvislá vrstva mikročoček se zjednodušenými obvody a fotodiodami s velkou kapacitou a citlivostí, která zaručuje účinné využití veškerého dostupného světla pro maximalizaci rozsahu ISO za slabého osvětlení.

Navržen pro extrémní podmínky – robustní přenosný fotoaparát do každého počasí

Fotoaparát EOS 1D Mark IV je na svou kategorii velmi lehký. Vyniká tělem tvořeným výhradně hliníkovou slitinou, která poskytuje ochranu proti nárazům a otřesům. Jeho design rovněž prošel několika drobnými ergonomickými změnami – tlačítka dostala nový tvar a při stisknutí dosahují pevnějšího „cvaknutí“, což významně usnadňuje manipulaci za extrémních povětrnostních podmínek, kdy může být nutné použít rukavice. Fotoaparát EOS 1D Mark IV je chráněn 76 gumovými těsněními soustředěnými kolem ovládacích prvků a švů krytu. Při použití společně s řadou objektivů EF a zábleskových jednotek Speedlite EX odolných proti povětrnostním podmínkám je zaručena jeho plná odolnost proti prachu a vlhkosti.

LCD displej Clear View II s rozlišením 920 000 bodů (ve VGA rozlišení) umožňuje okamžité prohlížení snímků a videí i za extrémních podmínek. Mezera mezi LCD panelem a ochranným krytem je vyplněna fotoelastickým materiálem; to zcela eliminuje odlesky světla a umožňuje jasné zobrazení snímků. Akrylový kryt nahradilo tvrzené sklo, které displej spolehlivě ochrání proti poškrábání.

Fotoaparát EOS 1D Mark IV rovněž obsahuje integrovaný čisticí systém EOS, který automaticky odstraňuje prach ze snímače, a pomáhá tak zajistit solidní kvalitu obrazu při fotografování v obtížných venkovních podmínkách.

„Filmové“ video ve vysokém rozlišení

Kromě vysoce kvalitního výkonu při zpracování fotografií disponuje Canon EOS 1D Mark IV i funkcí pro filmování EOS Movie, která umožňuje nahrávání videí 1080p ve vysokém rozlišení (HD) až rychlostí 30, 25 a 24 sním./s a záznam 720p rychlostí 60 a 50 sním./s. Vedle plné kompatibility s formáty PAL a NTSC a nativní rychlosti filmového snímání 1080/24p nabízí fotoaparát EOS 1D Mark IV plně ruční expozici, a umožňuje tak kontrolu nad hloubkou ostrosti při natáčení videí i fotografování.

Součástí fotoaparátu je programovatelné tlačítko pro rychlé natáčení videí, díky němuž uživatelé mohou začít okamžitě natáčet HD video pouhým jedním stisknutím tlačítka. Obsahuje i výstup HDMI mini pro přímé prohlížení videa a snímků na kompatibilních televizorech s podporou HD.

Pokročilé přizpůsobení podle vašich potřeb Fotoaparát EOS 1D Mark IV je vysoce uživatelsky přizpůsobitelný. Mikronastavení automatické expozice (AE) a zábleskové expozice (FE) povoluje jemné vyladění expozice pro jakékoli účely; lze tak vzájemně sladit dva samostatné fotoaparáty pro dosažení konzistentních výsledků nebo jednoduše upravit nastavení podle specifických osobních požadavků a vkusu. Preferované uživatelské profily je rovněž možné uložit na paměťovou kartu a posléze je přenést do jiných zařízení EOS 1D Mark IV; fotografové tak mohou v případě potřeby své profily snadno přenést do jiného zařízení.

Mezi další uživatelsky přizpůsobitelné funkce patří možnost přidání informací o autorských právech přímo do fotoaparátu. Uživatelé pak mohou standardně vkládat své údaje ke každému snímku. Je tak eliminována potřeba dodatečného vkládání dat a fotoreportéři mohou své snímky doručit do agentury v co nejkratší možné době. Integrovaný mikrofon povoluje nahrávání zvukových poznámek ke každému snímku, což je výhodné pro uživatele, kteří si chtějí při pořízení každého snímku vytvořit záznam o jeho obsahu.

Příslušenství

Kompatibilita se systémem EOS

Fotoaparát EOS 1D Mark IV je kompatibilní s veškerým stávajícím příslušenstvím pro fotoaparáty EOS 1D Mark III, objektivy EF (s výjimkou objektivů EF-S) a všemi blesky Speedlite řady EX. Bezdrátový přenašeč souborů WFT-E2 II umožňuje neomezené fotografování a přenos snímků. Nové příslušenství pro aparáty EOS 1D Mark II je také zpětně kompatibilní s těly fotoaparátů EOS 1D Mark III (vyžadována je aktualizace firmwaru).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: